پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
شنبه, 02 فروردين 773 03:25

آغاز تحولات گردشگري كاشان

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

گفتگو با سيف الله امينيان

طومار نوشتند كه مگر آقاي محلوجي وزير خانه هاي تاريخي است!

يك روز يك پيرمرد ايتاليايي به فرمانداري كاشان رفت و اصرار كرد تا به او كمك كنند كه خانه اي كه چهل سال پيش از آن عكس گرفته را پيدا كند. پيرمرد دو سه روز در شهر سرگردان بود اما نتوانسته بود آن خانه را پيدا كند. در فرمانداري او را به ميراث فرهنگي ارجاع دادند. من به محض اين كه عكس را ديدم خانه را شناختم. اين خانه بسيار زيبا، معروف به خانه شكري در خيابان پنجه شاه و روبروي خانه مادر بزرگ من بود. اما قبل از انقلاب آن را خراب كرده بودند و به جاي آن پاساژ ساخته بودند. ما هرچه كرديم كه به پيرمرد بفهمانيم خانه را قبل از انقلاب خراب كرده اند، متوجه نمي شد. در همان روزها تخريب يك حمام تاريخي در اصفهان به دست شهرداري، غائله اي به پا كرده بود و يونسكو شديداً موضع گرفته بود. اين شد كه تا پيرمرد از درياچه نمك صحبت كرد، يك راهنما به او معرفي كردم تا عازم آنجا شود و البته بحث عوض شود.
ديدن آن عكس مرا به فكر انداخت و سريعاً يكي از عكاسان مشهور كشور را به كاشان خواندم  تا از همه خانه هاي تاريخي عكس بگيرد. وقتي قرار شد آيت الله هاشمي به كاشان تشريف بياورند، يك نمايشگاه صنايع دستي در باغ فين برپا كرديم و روي بدنه حمام فين نيز نمايشگاهي از عكس هاي جديد خانه هاي تاريخي و عكس پيرمرد ايتاليايي ترتيب داديم. آقاي هاشمي كه قصد بازديد از حمام را داشتند، توجه شان به عكس ها جلب شد و پرسيدند كه چرا اين عكس، سياه و سفيد و بقيه رنگي هستند؟ من هم ماجراي پيرمرد و خانه شكري را برايشان شرح دادم و درنهايت خدمت شان عرض كردم كه در كاشان 600 خانه وجود دارد كه داراي ارزش هاي منحصر بفردي هستند، اما به دليل نبود بودجه، تعدادي از آنها تخريب يا به پاساژ و بيمارستان تبديل شده است. گفتم مجموعه اي كامل تر از خانه هاي تاريخي كاشان با معماري دوران قاجار در ايران وجود ندارد و حيف است كه اينها به تدريج از بين مي روند. از ايشان خواستم كمك كنند تا اين خانه ها را بازسازي كنيم. ايشان فرمودند: چنين كمكي منبع خاصي مي خواهد. عرض كردم: ما در روزنامه ها خوانده ايم كه وزارت معادن و فلزات به ارزآوري قابل توجهي رسيده است و به امر ورزش نيز كمك مي كند، به نظر حضرتعالي اين وزارتخانه كه وزيرش هم كاشاني است و در يكي از همين خانه ها پرورش يافته و چه بسا موفقيت هاي او نيز با فضايي كه ايشان در آن رشد كرده بي ارتباط نيست، چه اشكالي دارد كه به اين خانه ها هم كمك كند؟ آقاي هاشمي، آقاي محلوجي را صدا كردند و گفتند ايشان پيشنهاد خوبي دارد، موضوع را به هيئت دولت بياور تا فكري به حالش بكنيم.
خدا به آقاي محلوجي خير و عزت بدهد كه محكم پاي كار ايستادند و طرح را اجرايي كردند. جمعاً مبلغ 870 ميليون تومان پول به كاشان آمد كه ده ها خانه خريده شد و حمام سلطان ميراحمد نيز خريداري و مرمت شد. متأسفانه در آن زمان برخي از افراد در جريان سياسي چپ كاشان شايد صد طومار نوشتند و به همه مقامات رساندند كه اين خرابه ها را به چه مناسبتي ترميم مي كنند؟ مگر آقاي محلوجي وزير خانه هاي تاريخي است كه چنين پول هايي در كاشان هزينه مي كند؟ مردم نان ندارند بخورند آنوقت اينها پول را خرج اين خرابه ها مي كنند. آنها توجه نداشتند كه اين خانه ها صنعت شهر را متحول كرد. تحول عظيمي كه با اين اقدامات در توسعه صنعت گردشگري كاشان ايجاد شد از بركات سفر آيت الله هاشمي به كاشان بود.
دامنه آن اقدامات به سطح كشور نيز كشيده شد. چند هفته پيش در جلسه كميته فني مناره زين الدين، مهندس محمد حسن محب علي از پيشكسوتان ميراث فرهنگي ايران نيز تشريف آورده بودند. ايشان در جلسه با صراحت بيان كردند: حركت بازسازي خانه ها در ايران از كاشان شروع شد و به ساير شهرها سرايت كرد.

نظرات   

 
0 # پاسخ: آغاز تحولات گردشگري كاشانسید امیرحسین در تاریخ: پنج شنبه 24 ارديبهشت 1394 ، ساعت 08:02 ب ظ
جالب است گردشهای همیشگی جناح چپ، که آنچه امروز از آن دفاع می کنند و داعیه دارش هستند، روزی خود بزرگترین مخالفش بوده اند.
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # پاسخ: آغاز تحولات گردشگري كاشان در گفتگو با سيف الله امينيانسعید گرام در تاریخ: سه شنبه 25 آذر 1393 ، ساعت 12:09 ب ظ
درود فراوان بر مردانی بزرگ چون جناب محلوجی وجناب امینیان وبزرگانی که نسل ها به همت و بزرگ اندیشی انها با افتخار یاد خواهند نمود
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز420
دیروز501
این هفته921
این ماه11367
جمع کل792074

آی پی شما 54.224.121.67
Unknown ? Unknown