پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
پنج شنبه, 08 خرداد 1393 00:00

رويكرد دانش محور در اقتصاد بومي كاشان و آران و بيدگل

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

 عماد محمدزاده

ساختار هر اقتصادي به طور كلي شامل سه حوزه كشاورزي، صنعت و خدمات مي باشد و توسعه شهرها با توجه به منابع، امكانات، شرايط اقليمي و... عموماً بر روي يكي از اين سه حوزه ها متمركز مي شود. ولي اين وابستگي امري ثابت نيست و در گذر زمان حركت و تمركز آن از بخشي به بخش ديگرذ در نوسان است. اما شيوه غالب و رايج، حركت از بخش كشاورزي به صنعت و نهايتاً به خدمات است. اگر چه جداسازي اين بخش ها اساساً اقدامي غيرعلمي است، اما اين جداسازي امكان بررسي دقيق هريك از اين بخش ها را ميسر مي سازد. انتخاب هركدام از اين حوزه ها به عنوان منبع اصلي رشد مورد نياز جهت توسعه يافتگي و ايجاد ثروت و ارزش افزوده به منظور بهره مندي شهروندان از سطح رفاه مناسب، در اصل به نوع منابع، گستردگي آن و امكانات اوليه بهره برداري از آن بستگي دارد.
شهرستان هاي كاشان و آران و بيدگل به دليل شرايط اقليمي كه دو محدوديت آب و زمين را با خود دارد، امكان تمركز بر توسعه اقتصادي در حوزه كشاورزي را مقدور نمي سازد. اين سخن البته به معناي عدم ورود به سرمايه گذاري در اين بخش نيست. هنوز در شهرهاي اطراف كاشان مانند نياسر، برزك و قمصر خاك حاصلخيز و مناسبي جهت كشاورزي وجود دارد، گرچه كوهپايه اي بودن اين مناطق امكان كشاورزي مكانيزه و وسيع را فراهم نمي كند، اما مي توان با نگرشي دانش محور به بخش كشاورزي در كاشت و پرورش نوع خاصي از محصولات به موفقيت رسيد. كاشت و پرورش هرچه بيشتر گل محمدي و انواع گل ها و گياهان دارويي و در كتنار آن راه اندازي كارگاه ها و كارخانجات توليد گلاب و عرقيات به گونه اي مدرن و بهداشتي مي تواند ادامه حيات بخش كشاورزي در اين مناطق را تضمين كند. در مناطق كويري اطراف آران و بيدگل نيز پيش از آن كه كنتورهاي حجمي، اندك زمين هاي حاصلخيز موجود را نابود كند مي توان با دگرگوني در نوع محصولات و شيوه آبياري به نتايج مطلوبي دست يافت. به طور كلي هرچند كه از وجود زمين هاي مرغوب و مساعد مي بايست حداكثر بهره برداري صورت پذيرد، ولي كشاورزي به عنوان محور استراتژي اقتصادي كاشان و آران و بيدگل قابل اتكا نيست.
از سوي ديگر شكل گيري يك اقتصاد مبتني بر خدمات، كه كشورهاي پيشرفته آن را به عنوان استراتژي خود برگزيده اند، به دليل عدم وجود زيرساخت هاي مناسب در اين منطقه و در سطح كشور، قابل استفاده در وضعيت امروزين ما نيست. هرچند كه براي صدور حكم قطعي نياز بهع بررسي ها و مطالعات بيشتري است، اما شواهد حاكي از آن است كه در كاشان و آران و بيدگل اين تنها صنعت است كه مي تواند محور رشد اقتصادي و توسعه قرار گيرد. اين نكته را پيشينيان ما از جمله مرحوم تفضلي به خوبي درك كرده بودند، پايه گذاري كارخانه هاي بزرگ صنايع نساجي در كاشان، كه علاوه بر بالا بردن رشد اقتصادي در اين منطقه به رشد طبقه متوسط شهري با خواسته ها و نيازهاي علمي و فرهنگي بالاتر نيز ياري رساند، محصول چنين ديدگاهي است. مردمان شهرنشين كاشان و آران و بيدگل نيز از قديم الايام با ورود به صنايع خانگي مانند قالي، ابريشم و صنايع دستي اين آگاهي را به درستي به كار گرفته بودند. با اين پيشينه و تجارب، بجاست كه مديران و تصميم سازان محلي تمام همت و توان خود را صرف اين بخش نمايند تا راه جهت تحقق اين استراتژي بيش از پيش هموار گردد. اما نكته اي اساسي در اين ميان است كه نبايد ناديده گرفته شود. اگر قرار است بخش صنعت، پايه رشد اقتصادي در اين منطقه باشد، لازمه آن علاوه بر وجود سرمايه و تجربه و مهارت و بينش اقتصادي درست، به كارگيري رويكردي دانش محور است. براي نمونه حجم عظيم كارگاه ها و كارخانه هاي كوچكي كه به يكباره وارد بازار توليد فرش ماشيني شدند و به رويكرد مبتني بر دانش بي اعتنا بودند، به اينجا رسيد كه امروزه نام تجاري قالي كاشان در ميان رقبا لطمه ديده و بازار مناسب خود را از دست داده است. اين بي دانشي ما را به اين جايگاه حقارت بار رسانده است كه قالي كاشان به نام شركت هاي مشهدي وارد بازارهاي منطقه اي و بين المللي مي شود. گرچه فعاليت گسترده بخش خصوصي در اين صنعت، در شهرك هاي صنعتي كاشان و آران و بيدگل نشانگر چشم انداز مناسبي از استفاده بهينه از سرمايه هاي بومي است اما آسيب شناسي اين صنايع بايد در دستوركار مجريان و مديران قرار گيرد تا رويكرد دانش محور در رأس اين استراتژي منطقي و منطقه اي واقع شود. توجه به كيفيت طراحي، تدوين، اجرا و ارزيابي اين استراتژي، مهم ترين بخش ورود به يك دوران توسعه يافته صنعتي در منطقه است

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز419
دیروز501
این هفته920
این ماه11366
جمع کل792073

آی پی شما 54.224.121.67
Unknown ? Unknown