پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
شنبه, 10 خرداد 1393 17:23

فضاي فكري و فرهنگي دانشگاه هاي كاشان

رای دادن به این مورد
(3 آرا)

حمزه قنبري

 تغييراتي كه به تازگي در دانشگاه دولتي كاشان آغاز شده است بهانه اي شد تا به ميان دانشجويان برويم و از نظرات آنها در خصوص فضاي فعاليت هاي فرهنگي دانشگاه هاي كاشان با خبر شويم. اما برآورد اين نظرات منفي است. متاسفانه فضای برخي از دانشگاه های کاشان هنوز در سایه سنگين سال هاي گذشته مانده و اجراي سیاست های نادرست در اين سال ها فضای دانشگاه ها را به ركود و بي عملي عادت داده است. نتيجه تداوم اين فضا كه ناشي از اِعمال سلیقه اي قوانين و مقررات دانشگاهي است چيزي جز تخریب افکار و اهداف دانشجویان نبوده و نخواهد بود. بايد پذيرفت كه زبان تهديد و بيان ادبیاتی غلط تحت عنوان «شما از ما نیستید» و برخورد های ناشایست با دانشجویان، آنها را از انجام فعالیت های دانشجویی منع می کند.
لازم به توضيح نيست که دانشگاه محیطی است برای به نمایش گذاشتن فکر و نبوغ جوانانی که در آینده نه چندان دور، قرار است با داشته ها و آموخته ها و تجربه های خود در دانشگاه، جامعه خود را مدیریت کنند. اما آیا با فضای راكد حاکم بر دانشگاه ها و نگرش سلیقه ای نسبت به دانشجویان مجالي براي بيان اندیشه و تضارب آرا و افكار در دانشگاه به وجود خواهد آمد؟ آيا اين فضا مي تواند پرورش دهنده مديران بانشاط و خلاق فردا باشد؟ برخي بر اين باورند که جلوگیری از فعالیت های دانشجویی ربطی به دید سلیقه ای مسئولان دانشگاه ندارد و این قوانين دانشگاه است که از فعالیت های دانشجویی جلوگیری میکند. اما آیا چاپ و انتشار یک ویژه نامه اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در دانشگاه غیرقانوني است؟ برگزاری همایش های علمی غیرقانونی است؟ برگزاری کرسی های آزاد اندیشی غیرقانونی است؟ برگزاری برنامه های فرهنگی غیرقانونی است؟
در اساسنامه معاونت هاي فرهنگي و فوق برنامه و تشكل هاي دانشجويي به صراحت ذكر شده است كه انجام فعاليت هاي منطبق با قوانين جمهوري اسلامي با اخذ مجوز از كميسيون هاي ويژه دانشگاه امكان پذير است و نه تنها غیر قانونی نیست بلكه اجرای فعاليت ها و برنامه هاي مذكور حق طبیعی دانشجويان است. اتفاقا مديران و مسئولاني كه بر خلاف اين قوانين اقدام مي كنند مرتكب فعاليت بر خلاف قانون مي شوند. گرچه همان افراد در خصوص گروهي خاص از دانشجويان كه همفكر آنها هستند، تفسيرهاي بسيار باز و متفاوتي از همان قوانين مي كنند. و با تکیه بر قدرت خود فعالیت های غیر قانونی يا فراقانوني آنها را نيز توجيه كرده و قانونی جلوه می دهند.
اميد است با تغييرات مثبت در جهت اهداف و سياست هاي كلان دولت فضاي دانشگاه هاي كاشان نيز متحول شود و زمينه براي بروز و ظهور استعدادها و تقويت و آموزش آنها بيش از پيش مهيا شود.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز420
دیروز501
این هفته921
این ماه11367
جمع کل792074

آی پی شما 54.224.121.67
Unknown ? Unknown