پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00

گزارشي از حضور زنان در سالگرد ارتحال آيت الله يثربي

رای دادن به این مورد
(7 آرا)

طيبه رسول زاده

همچون هشت سال گذشته، شامگاه ششم ماه مبارك رمضان مصادف با سالگرد رحلت حضرت آيت الله يثربي (ره) بيت معظم ايشان اقدام به برگزاري مراسم يادبودي در مسجد جامع حبيب بن موسي (ع) نمود. در اين مراسم كه با حضور پرشكوه اقشار مختلف مردم برگزار شد، حضور زنان نيز مانند سال هاي گذشته بسيار پرشور بود و آنان بخش وسيعي از صحن اصلي حرم مطهر امامزاده را به خود اختصاص داده بودند. شركت زناني از تمامي صنف ها از فرهنگيان و دانشگاهيان و طلاب تا پزشكان و پرستاران و كارمندان و زنان فعال در عرصه هاي اجتماعي نشان از عمق احترام و ارادت زنان نسبت به امام جمعه فقيد كاشان داشت.

در خلال جلسه فرصتي دست داد تا با برخي از شركت كنندگان و همچنين ميزبانان  جلسه، يعني دختران مرحوم آيت الله يثربي گفتگوي كوتاهي داشته باشم و از ديدگاه زنان جامعه نسبت به مرحوم آيت الله و نيز از نظرات آيت الله نسبت به زنان و حضور آنها در جامعه بشنوم.  يكي از حضار كه از فرهنگيان باسابقه كاشان است، به طور كلي از حضور فعال زنان كاشاني در مجالس مذهبي سخن مي گويد و به فراوانيِ جلسات زنانه در كاشان اشاره مي كند. از نظر او شركت پرشور زنان در اين جلسه به احترام يك شخصيت مذهبي بلندمرتبه اي است كه نقش بسياري در سامان دادن به واعظان و مبلغان در سال هاي پيش و پس از انقلاب داشته است.

حاجيه خانم عالم زاده پرسش مرا با يادآوري شيوه سخنراني مرحوم آيت الله يثربي پاسخ مي دهد. مي گويد هنوز هم بسياري از داستان ها و روايت هايي كه آيت الله در مراسم نماز جمعه و ساير جلسات بيان مي كرد را به ياد دارد و از لحن صميمي و خودماني امام جمعه فقيد سخن مي گويد. او اضافه مي كند كه امروزه سخت و پيچيده حرف زدن سخنرانان، مرسوم  شده است و انگار هركس كه «قلمبه سلمبه» حرف بزند علم بيشتري دارد! به تعبير وي مرحوم آيت الله به گونه اي سخن مي گفت كه همه مي فهميدند.

دختر جواني كه گاهي با موبايلش عكس و فيلم مي گيرد، نظرم را به خود جلب مي كند. به سراغش مي روم و از دليل حضورش در اين مراسم مي پرسم. مريم كه به تازگي در كنكور شركت كرده، از لذت حضور در مراسم مذهبي در شب هاي ماه رمضان مي گويد. او آيت الله يثربي را هرگز نديده اما از خانواده و اطرافيان جز تعريف از ايشان چيزي نشنيده است. مي گويد ياد گرفته ايم به بزرگان مان احترام بگذاريم و با حالت پرشوري از الگو و سرمشق قراردادن شان حرف مي زند و به ناگاه به ياد نماز جماعتي مي افتد كه در تلويزيون از مرحوم آيت الله پخش شده است و مي گويد آرامش اين بزرگان را دوست دارم.

در اواخر جلسه به سراغ ميزبانان مي روم. خانم بدر السادات يثربي، استاد مركز آموزش عالي كوثر كاشان معروف به مكتب كوثر ميزان حضور زنان در مراسم را همچون سال هاي گذشته، عالي توصيف مي كند و دليل آن را احترام ويژه اي مي داند كه آيت الله يثربي براي زنان قائل بود و آنها را داراي مقام خاصي مي دانست. «مرحوم پدر ميان فرزندان دختر و پسر خود هيچ گونه تفاوتي قائل نبودند و به همه احترام مي گذاشتند، حتي محبت شان نسبت به دختران بيشتر بود». وي اهتمام مرحوم آيت الله در تأسيس مكتب كوثر را برخاسته از همين ديدگاه و ناشي از توجه خاص ايشان به جايگاه زنان مي داند. «حضرت آيت الله يثربي معتقد بودند كه زنها صرفا براي كارِ خانه ساخته نشده اند بلكه بايد در جامعه نيز حضور پررنگي داشته باشند». از خانم يثربي درباره وضعيت كاشان پس از درگذشت آيت الله مي پرسم. مي گويد: ما اعضاي خانواده آيت الله يثربي در كنار مردم شاهد اين فقدان بزرگ هستيم و در هر جمع و گردهمايي كه شركت مي كنيم همه از جاي خالي مرحوم پدر سخن مي گويند. از نحوه فعاليت اجتماعي دختران آيت الله پس از درگذشت ايشان مي پرسم و مي شنوم: «ما و زنان بيت، همچون زمان حيات مرحوم پدر به فعاليت هاي خود در عرصه اجتماع مشغول هستيم و همان گونه كه پدر به ما وصيت كردند علاوه بر حفظ اركان خانواده و مراقبت از فرزندان، به امور اجتماعي نيز مي پردازيم. چنان كه خود من و خواهرانم مانند گذشته در مكتب كوثر فعاليت مي كنيم و مشغول تدريس هستيم».

خانم عاليه سادات يثربي، دختر دوم آيت الله و مديريت مكتب كوثر از قدرشناسي مردم كاشان سخن مي گويد و تأكيد دارد كه «اهالي كاشان، مرد و زن، نسبت به خدماتي كه پدر به شهر كاشان كرده اندكاملاً آگاهند و حضور پرشور مردم در مراسم سالگرد، كه هر سال شكوه بيشتري دارد، ناشي از همين امر است». از نحوه رابطه آيت الله با دختران شان مي پرسم. خانم يثربي مي گويد: «پدر رابطه بسيار خوبي با فرزندان داشتند و با وجود تمام گرفتاري ها و مشغله هاي بسياري كه داشتند، هميشه و گاهي به صورت سرزده به فرزندان سر مي زدند و جوياي احوال همه بودند. ايشان سعي مي كردند به گونه اي در كنار خانواده باشند كه ما احساس كمبود نكنيم. رابطه شان با فرزندان و بخصوص دختران، بسيار صميمي بود و احترام فراواني مي گذاشتند. در رفتارشان با مادر با توجه به اين كه ايشان  نيز از بيت والامقامي بودند، شأن شان را كاملا حفظ مي كردند و اين را عملا به ما آموزش مي دادند».

جلسه به پايان نزديك مي شود و تلاش مي كنم تا با خانم نفيسه يثربي، سومين دختر آيت الله و استاد مكتب كوثر نيز گفتگويي داشته باشم. از او درباره ديدگاه مرحوم آيت الله يثربي به زنان در خانه و جامعه مي پرسم و وي نيز رابطه پدر با دختران را بسيار مهربانانه توصيف مي كند و از احترام زايدالوصف پدر به مادر سخن مي گويد. درخصوص نگاه مرحوم آيت الله به جايگاه زنان در جامعه نيز مي گويد: «پدر علاوه بر اين كه تأكيد فراواني بر ايفاي نقش زنان در خانواده داشتند و وظيفه اصلي و حقيقي زن را حفظ انسجام خانواده و تربيت و نگهداري فرزندان مي دانستند، معتقد بودند كه زنان بايد در عرصه اجتماع نيز فعال باشند و با حفظ ارزش ها و اصول شرعي و عرفي بتوانند در جامعه نقش مثبتي داشته باشند. ايشان مشوق اصلي بنده براي تحصيل در حوزه علميه بودند و اين اعتقاد به پيشرفت و ترقي زنان در عمل و سخن ايشان نيز منعكس بود».

حاضران با بدرقه دختران آيت الله جلسه را ترك مي كنند و بدين ترتيب جلسه هشتمين سالگرد رحلت مرحوم آيت الله يثربي به پايان مي رسد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز419
دیروز501
این هفته920
این ماه11366
جمع کل792073

آی پی شما 54.224.121.67
Unknown ? Unknown