پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
پنج شنبه, 27 اسفند 1394 05:28

حسین کلانی: وارث ابوذرم و یک کاشانی عاشق وطن

رای دادن به این مورد
(3 آرا)

گفتگو با اسطوره فوتبال ایران در زادگاه پدری

کاشان آنلاین/ مهدی سلطانی راد: با این که متولد تهران است و سال هاست که در آمریکا زندگی می کند اما اصالت خود را فراموش نکرده و موقع حرف زدن از موطن پدری چنان در کلامش علاقه به کاشان موج می زند که نگو و نپرس. مهربانی، تواضع و فروتنی و بزرگ منشی و البته شخصیت بالا را نیز اگر به حس کاشان دوستی او اضافه کنید می شود مهاجم ملی‌پوش موطلایی و فتوژنیک اسبق فوتبال ایران و شاهین و پرسپولیس که چند روز پیش در کاشان میهمان مهندس سیامک غفاری و هوشنگ مرکزی از اقوام نزدیک و صمیمی‌اش که دستی نیز در عالم هنر و موسیقی سنتی دارند بود. مهندس حسینعلی کلانی اگر در سال فرصتی برای سفر به ایران داشته باشد مانند روزهای آخر اسفند 94 حتمأ به شهر آبا و اجدادی اش که پدر او – شادروان حسنعلی کلانی- نیز بنا به وصیتش در این شهر دفن شده سر می زند و علاوه بر ادای احترام و قرائت فاتحه بر مزار پدر با اقوام نزدیکش نیز دیدار تازه می کند.

دوستی نزدیکم با مهندس سیامک غفاری و لطف او که از جمله مفاخر قابل احترام خاندان غفاری کاشانی در دوران معاصر محسوب می شود باعث شد تا نیم روزی را در کاشان با مهندس حسینعلی کلانی سر کنیم. با مهاجم 71 ساله و گلزن سابق شاهین و پرسپولیس؛ ابتدا بر سر مزار پدر در دارالسلام همراه شدیم و سپس در یک اتفاق کمی تا قسمتی جالب به اتفاق او بیننده تلویزیونی بازی پرسپولیس – صبا در لیگ برتر بودیم و پس از برد خفیف سرخ‌ها که با حرص و جوش‌های کلانی و نگارنده به خصوص در دقایق پایانی بازی همراه بود با او پیرامون سابقه خانوادگی‌اش و راز وابستگی عاطفی او به کاشان و مقداری در حوالی فوتبال به گفتگو نشستم. ناگفته نماند که در لابلای گفتگویم با مهندس کلانی، دکتر محمد زادمهر –مهاجم سابق پرسپولیس- که هم اکنون در آمریکا به سر می برد و از حضور پیشکسوتش در کاشان باخبر شده بود از خواب شبانه اش زد و با او تماس گرفت و با مهاجم موطلایی سابق پرسپولیس به خوش و بش پرداخت.

 

ظاهراً علاقه زیادی به کاشان دارید.

خب اجداد پدری بنده متولد کاشان بودند و پدرم نیز اصالتی کاشانی داشت. همه ما و شما البته متعلق به یک تن واحد به نام ایران هستیم که 10هزارسال تاریخ مدون دارد و به قول معروف چو ایران نباشد تن من مباد، اما ما کاشی‌ها و کاشانی‌ها به عنوان یک ایرانی به کاشان افتخار می‌کنیم. شهری که یکی از تمدن‌هایش سیلک نام دارد و قدیمی‌ترین شهر در دنیا همین کاشان است. اولین شهر در دنیا که حاکمش یک خانم بود. اولین شهر در دنیا که مس در آن کشف شد. اولین شهر در دنیا که پزشکی توسط خانم‌ها در آن رواج پیدا کرد. اما همانطور که گفتم افتخار اصلی من به ایرانی بودنم است. کشور بزرگی که از اقوام مختلف تشکیل شده اما وقتی برای این کشور بحرانی ایجاد شود همه در کنار هم برای حفظ خاک و فرهنگ و تمدن آن یک تن واحد می‌شوند. در طول قرون گذشته کشور ما با تهاجم مختلف نظامی و فرهنگی روبرو شد اما در نهایت توانست اصالت زبان و فرهنگ خود را حفظ کند و خیلی‌ها تصور می‌کردند که با فلان یورش و حمله کار ایران تمام شد اما ایران و ایرانی مانند آتش زیر خاکستر دوباره شعله کشید و سر برآورد.

 

شما از خاندان غفاری‌های کاشان هستید...

من و خاندانم وارث ابوذر غفاری- صحابی بزرگوار پیامبر اسلام (ص)- هستیم که نام اصلی اش جنید بود و به خاطر اینکه فرزند پسری به نام ذر داشت به ابوذر معروف شد. زندگی او از جنوب ایران در هرمز و سپس عمان شروع شد و بعد به حجاز کوچ کرد و بعد از حضرت خدیجه و حضرت علی(ع) سومین کسی بود که به حضرت محمد(ص) ایمان آورد و مسلمان شد. بعدها در زمان خلیفه سوم او را تحت فشار و آزار و اذیت قرار دادند و سپس  تبعید کردند. مدتی بعد از درگذشت فرزندش ذر، خود ابوذر نیز درگذشت و مادر و همسر و دختر وی مجبور شدند به سمت ایران کوچ کنند و در کاشان که مأمن شیعیان بود سکنی گزیدند.

 

خاندان غفاری هم که البته در ایران اسم و رسم پرافتخاری دارند.

من خوشبختانه هم از ناحیه پدری و هم مادری به خاندان غفاری متعلق هستم. مرحوم پدرم نیز وابستگی نزدیک خانوادگی به غفاری ها دارد. خاندان غفاری البته در تاریخ ایران اثرگذار بودند. چه در دوران قاجار که اکثرأ مناصب حکومتی داشتند و چه قبل از آن. اولین مهندس ایرانی به خاندان ما تعلق دارد که در فرانسه تحصیل کرده بود. مرحوم کمال الملک و عموی او میرزا ابوالحسن خان غفاری که نقاشان چیره‌دستی در دوران قاجار بودند و همچنین کارگردان معروف سینمای ایران در دهه های گذشته فرخ غفاری و البته میرزا احمد غفاری که در جشن تاج‌گذاری نادرشاه نماینده کاشان در این مراسم بود. پدربزرگ بنده نیز که هیچ وقت از کاشان خارج نشد به همراه لقمان الدوله ادهم اولین جراحان ایران بودند. هم اکنون نیز برادر و دخترم نیز که در خارج از کشور به سر می برند به عنوان پزشک و جراح متخصص، وارث پدربزرگ بنده در جراحی هستند. خودم نیز البته در بین خاندان غفاری و کلانی فقط در مقطعی توانستم در فوتبال مقداری زیر توپ بزنم! البته نوه کوچک دختری‌ام که هم اکنون سن کمی هم دارد و به ورزش هم خیلی علاقمند است شاید روزی بتواند رکورد دوی سرعت دنیا را بشکند و در ورزش به جایی برسد.

 

درباره پدرتان بگویید و از وابستگی عاطفی‌تان به او.

بله. مرحوم پدرم – حسنعلی کلانی- هم از حیث خلقیات عاطفی و مردم‌داری و هم از حیث جایگاه علمی و فرهنگی از استثنائات خاندان ما بود به حدی که من در مقابل او انسان ناچیزی محسوب می‌شوم. طبق وصیت ایشان که به کاشان خیلی علاقه داشت و علی‌رغم اینکه در تهران درگذشت او را در همین شهر کاشان به خاک سپردیم و امروز هم توفیق شد تا به شهر آبا و اجدادی ام و البته به مزار پدر سری بزنم.

 

فوتبال را از کجا شروع کردید؟

شروع ورزش و فوتبال من زیر نظر مرحوم دکتر عباس اکرامی –مؤسس باشگاه شاهین- بود. این مرد بزرگ هم اصالتأ کاشی بود و به نظرم این دوستی و قرابت از حیث همشهری بودن بین ایشان با بزرگان اولیه باشگاه شاهین بود که باعث شد این باشگاه در حدود سال های 20 و 21 در ایران تأسیس شود. منظورم از بزرگان اولیه و کاشانی الأصل باشگاه شاهین دایی‌های من -سهراب و خسرو غفاری- هستند که نفرات دوم و سوم این باشگاه بودند و پسر دایی‌های من مانند سیاوش و پرویز غفاری که همگی در شاهین بازی کردند و در این بین خسرو غفاری که وکیل دادگستری بود در گوش چپ تیم ملی فوتبال ایران بازی کرد.

 

ظاهرأ دکتر اکرامی هم از اسامی ماندگار در ورزش و فوتبال ایران هستند.

بله. مرحوم دکتر اکرامی که مؤسس باشگاه شاهین بود نقش بزرگی در پرورش ورزشکاران و فوتبالیست‌های تحصیلکرده دهه 20 تا 40 داشتند. او از آنجایی که استاد دانشگاه بود و در دبیرستان البرز نیز تدریس می‌کرد از بین دانش‌آموزان و دانشجویان علاقمند به ورزش در این دبیرستان و دبیرستان فیروز بهرام نسلی را پرورش داد که همین نسل شامل استاد دانشگاه، وکیل، پزشک و امیر ارتش که فوتبالیست باشگاه شاهین بودند در دهه‌های بعد هم موفق شدند نسل بعد از خود را به خوبی پرورش دهند و بارور کنند. او به اخلاق نیز اهمیت زیادی می‌داد و باعث شد تا مکتب باشگاه شاهین با شعار درس، اخلاق و ورزش در ایران جا بیفتد. همه این‌ها به هم ارتباط دارند. یعنی هر کسی که با اخلاق باشد دارای روحیه پذیرش چیزهای خوب از دیگران است. تحمل انتقاد و صبر و احترام به بزرگتر و حمایت از کوچکتر و ایثار برای جامعه و گذشت در او بالاست و تحصیل از نظر اینکه علم و دانش او بالا می‌رود و تلفیق اخلاق و دانش شخصیتی را در او نمایان می‌کند که فردی مثمرثمر برای جامعه می‌شود و همه او را می‌پذیرند و وقتی اخلاق و دانش و ورزش با هم تلفیق شوند فکر سالم در جسم سالم جمع می‌شود و باعث پیشرفت جامعه به کمک این فرد موفق و امثال او می‌شود. نسل جوان و آینده‌ساز دهه 20 و 30 تا حد زیادی مدیون 4 انسان فرهیخته و بزرگ شامل دکتر اکرامی، دکتر بنایی، دکتر بنی احمد و دکتر مجتهدی هستند که هر کدام در 4حیطه ورزش، تاریخ و فرهنگ، علم و روانشناسی اثرگذار و ارزشمند بودند و تا سال‌های سال بر گردن جوانان این مملکت حق داشتند. دکتر عباس اکرامی در حیطه تجمیع اخلاق و ورزش، دکتر بنایی که مؤسس نظام پیشاهنگی در ایران بود و باعث می‌شد تا جوانان مملکت از دوره نونهالی و نوجوانی در همه ابعاد زندگی به خودباوری برسند و مثلأ بتوانند به تنهایی مسافرت کنند و زندگی در شرایط سخت تنهایی را تجربه کنند. دکتر مجتهدی از نظر تحصیلات عالیه و دانشگاهی و دکتر بنی احمد نیز از نظر سلامت روحی و روانی و تلفیق زندگی خانوادگی با زندگی اجتماعی توانستند در زندگی جوانان ایرانی آن مقطع اثرگذار باشند.

 

حسین کلانی در ترکیب تیم ملی ایران. نفر اول نشسته از سمت چپ. 1349 در ورزشگاه امجدیه (شیرودی)

ایده تأسیس باشگاه شاهین از کجا شکل گرفت؟

در همان اوایل دهه 20 مرحوم دکتر عباس اکرامی به همراه تیم فوتبالی از منتخب بازیکنان تهران سفری به جنوب داشتند و آنجا با تیم انگلیسی‌های شاغل در نفت جنوب بازی کردند. در آنجا مربی تیم مقابل حین گفتگو با مرحوم اکرامی از او می‌پرسد چرا خودتان یک باشگاه ورزشی و تیم فوتبال تأسیس نمی‌کنید؟ و همین می‌شود که استاد اکرامی وقتی به تهران برگشتند باشگاه شاهین را راه‌اندازی کردند. در واقع برنامه‌ریز واقعی برای سر و شکل گرفتن فوتبال نوین ایران مرحوم دکتر عباس اکرامی بودند چرا که هم تحصیلکرده بودند و از اساتید دانشگاه و دانشسرا و هم استعدادی ذاتی در مدیریت داشتند. آن مرحوم بعد از سفری که به انگلیس داشت با سر استنلی راس- رئیس اتحادیه فوتبال انگلیس و رییس فیفا- آشنا شد و رفاقت و صمیمیت بین مرحوم اکرامی و استنلی راس باعث شد تا حتی فیفا به هنگام مکاتبه با فدراسیون فوتبال ایران نامه‌های خود را به آدرس دکتر اکرامی ارسال کند.

 

کدام یک از گلهای دوران فوتبال تان برایتان خاطره‌انگیزتر است؟

اولأ اکثر گلهایی که در طول دوران فوتبالم زدم قشنگ و زیبا بود و دومأ من اصلأ معتقد نیستم که فلان گل لذت‌بخش را من زده‌ام چرا که تا حمایت دروازه‌بان و دفاع و هافبک‌ها و یاران کناری نباشد مهاجم موفق به گلزنی و تمام کردن زحمت مجموعه نمی‌شود. از طرفی وظیفه مهاجم در تیم گل زدن است. متأسفانه در فوتبال هم همیشه کسی که گل می‌زند بیشتر به چشم می‌آید به خاطر اینکه ختم‌کننده و شادی‌آور است.

 

حسین کلانی در ترکیب تیم ملی ایران.نفر اول نشسته از سمت راست در کنار مرحوم ناصر حجازی در ورزشگاه امجدیه

آیا از دوران حضور در شاهین هم خاطره‌ای دارید؟

خاطره من از دوران حضور در تیم شاهین این است که در آن سال‌ها تیم ما به تیم کتابی‌ها مشهور بود چرا که همه اعضای تیم دانشجو و تحصیلکرده بودند که بعدأ تبدیل به دکتر و مهندس شدند. البته باشگاه شاهین درگیر مسائل سیاسی هم بود از این نظر که از یک سو دانشگاه و دانشجو همیشه مبدأ تحول است و اگر قرار باشد در مملکت اعتراضی به یک مورد و یا ماجرایی آغاز شود اول دانشگاه است که وارد می‌شود و شاهین نیز دارای اعضایی بود که همه دانشگاهی و از طبقه تحصیلکرده جامعه بودند و از سوی دیگر تصور مردم این بود که تاج متعلق به دربار است و تیم رقیب یعنی شاهین نیز تیمی مردمی است و به همین خاطر تیم کتابی‌ها یعنی شاهین خودش را کم کم در دل مردم جا کرد. به نظر من همین علاقه شدید مردم به شاهین هم بود که باعث انحلال این تیم شد.

 

داستان انحلال باشگاه شاهین در سال 46 و فردای پیروزی 3 بر صفر شاهین برایر تهرانجوان چه بود؟ ظاهرأ شما در آن بازی حضور داشتید.

بله من در آن بازی حضور داشتم. ببینید مجموعه عواملی دست به دست هم داد تا منجر به این شد که سران مملکت مصلحت داخلی کشور را در این ببینند که این باشگاه را منحل کنند. شاهین متعلق به مردم بود و در آن اواخر وقتی نتوانستند جلوی اعتراض مردم به سیستم اداره مملکت در ورزشگاه‌ها را بگیرند گفتند که تشویق شاهین توسط مردم که یک سمت امجدیه میگویند «شاه‌ه‌ه‌ه...»  و قسمتی دیگر «...ه‌ه‌ه‌ه‌ه‌ین» به نوعی توهین به شاه مملکت است! به هر حال مخالفت مردم هواخواه شاهین با سیستم و دستگاه در این انحلال بی‌تأثیر نبود.

 

حسین کلانی، نفر دوم نشسته از راست در ترکیب پرسپولیس. سال 1350.

به نظر شما چرا پرسپولیس و استقلال از دوران اوج خود دور شده‌اند؟

درباره وضعیت امروز پرسپولیس و استقلال تنها باید بگویم بر خلاف اینکه می‌گویند اینها پول بیت‌المال را هدر می‌دهند نه تنها اینگونه نیست بلکه این دو تیم سهم بزرگی در شادی و نشاط اجتماعی دارند و حتی پول هم به بیت‌المال تزریق می‌کنند. چرا کسی نمی‌گوید که فولاد و ذوب آهن و سپاهان هم متعلق به دولت هستند و از بیت‌المال ارتزاق می‌کنند؟! در واقع تنها تیم‌هایی که به بیت‌المال کمک می‌کنند اینها هستند چرا که مردم را به استادیوم می‌کشانند و حتی در شهرستان‌ها هم تماشاگر این دو تیم از تیم میزبان بیشتر است. درباره دور شدن از دوران اوج سرخابی‌ها هم نیاز به حرف‌های بیشتری است که از حوصله شما خارج است چرا که این نزول دلایل زیادی دارد.

 

چرا ستاره‌ای مانند حسینعلی کلانی به مربیگری روی نیاورد؟

مربیگری یک انگیزه ذاتی و درونی می‌خواهد که در بخشی از آدم‌ها هست. مثلأ در دبستان و راهنمایی هیچ وقت بهترین شاگرد کلاس را به عنوان مبصر انتخاب نمی‌کنند! چرا که این شخص باید یک سیستم مدیریتی و پرجذبه و دارای هیکلی مثلأ درشت باشد که بتواند کلاس را مدیریت کند! در تیم فوتبال نیز همیشه بهترین بازیکن کاپیتان نمی‌شود و کسی را به عنوان سرگروه می‌گذارند که قدرت رهبری و مدیریت تیم در داخل زمین را داشته باشد. مثلأ الان به نظر شما چرا پرسپولیس کاپیتان مستمری ندارد که بتواند تیم را در زمین رهبری کند؟! کسی که سالهای متمادی مراحل نفوذ معنوی در بین بازیکنان را طی کرده باشد. نهایتأ بنده چون دنبال ادامه تحصیل در رشته تخصصی خود یعنی مهندسی معماری بودم فوتبال را تا درون میدان ادامه دادم.

 

از دوران فوتبال‌تان چه خاطره‌ای از ذهن‌تان پاک نمی‌شود؟

خاطره خوب دیگرم به سال 1968 – 1347- و فتح جام ملت‌های آسیا در تهران بر می‌گردد که وقتی در تهران و در فینال برابر رژیم اشغالگر قدس به پیروزی رسیدیم و قهرمان آسیا شدیم برای اولین بار در تاریخ ورزش کشورمان همه 30 هزار و اندی تماشاگران امجدیه که بیش از گنجایش آن بود و بازیکنان داخل میدان یک‌صدا سرود ملی کشورمان را با هم زمزمه کردند که این برایم بسیار جالب و خاطره‌انگیز بود و این لحظه را فراموش نمی‌کنم.

 

اسطوره پرسپولیس در حال تماشای بازی پرسپولیس-صبا

.. و در پایان بهترین توصیف از جانب شما درباره این نام‌ها.

کاشان

شهر خاندان من

 

ایران

سرای من، همه چیز من، امید من

 

حسن کلانی(پدر)

کسی که به من بزرگی و همه چیز داد

 

دکتر اکرامی

بزرگمرد و پدر فوتبال نوین ایران

 

شاهین

اولین باشگاهی که به من افتخار بخشید

 

پرسپولیس

باشگاهی که در آن اوج گرفتم

 

علی پروین

یار پیکانی و پرسپولیسی من

 

همایون بهزادی

یار ایام غم و شادی من

 

حمید شیرزادگان (مهاجم و زوج سابق کلانی در شاهین)

یار شاهینی من

 

علی عبده (مؤسس پرسپولیس)

بزرگمردی که بنیانگذار پرسپولیس بود

 

مهراب شاهرخی

یار دوران تنهایی من

 

آلن راجرز (مربی انگلیسی سابق پرسپولیس)

مربی‌یی که به ما همه چیز داد

 

پرویز دهداری

استاد و معلم اسطوره‌ای فوتبال ایران

 

دبیرستان البرز

اولین میعادگاه دبیرستانی من

 

امجدیه

استادیومی که بزرگترین افتخارات ورزشی من آنجا رقم خورد

 

تاج (استقلال)

تیم دوم من

 

حسینعلی کلانی

بنوییس فقط حسینعلی کلانی

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز104
دیروز492
این هفته1021
این ماه8137
جمع کل820743

آی پی شما 54.234.190.237
Unknown ? Unknown