پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
سه شنبه, 04 خرداد 1395 12:10

نگاهی به کتاب «وزن چیزها، فلسفه و زندگی خوب»

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

محبوبه قدیریان

کاشان آنلاین: ما به دلایل متعددی همچون قرار گرفتن در وضعیتی خاص یا بحرانی مثل بیماری شدید، رسیدن به سن کهنسالی و بازگشت به گذشته و ارزیابی زندگی خود، ممکن است درباره راهی که در زندگی پیش گرفته ایم یا پشت سر گذاشته ایم بیندیشیم و درباره خوبی و مورد رضایت بودن آن داوری کنیم. گاه تحولی شگفت و مثبت در زندگی دوستی نزدیک موجب می‌شود که ما با خود بیندیشیم که آیا زندگی ما نمی‌توانست جور دیگری باشد اگر آن را آزادانه و با آگاهی به اینکه چه نوع زندگی برای ما یا برای نوع بشر زندگی بهتری است وچه چیزی در زندگی اهمیت و ارزش بیشتر  یا بالاترین اهمیت را دارد انتخاب کرده و رقم می‌زدیم؟آیا راه های درست متعدد برای مردمان متفاوت وجود دارد یا یک راه درست زندگی جود دارد؟

نویسنده کتاب «وزن چیزها، فلسفه و زندگی خوب» در ضمن تلاش برای تفکر و بحث درباره این امور اساسی می کوشد ما را با زندگی های مختلف از جمله زندگی لئوتولستوی، لانس آمسترانگ، کوهنوردان، انسان دوستان و .... آشنا کند.  کتاب وزن چیزها نوشته جین کازز، ترجمه عباس مخبر از نشر آگه با 237 صفحه کتابی ارزشمند است که به این مسائل مهم هر انسانی می پردازد و ما را به اندیشیدن بیشتر درباره حیات خود و انتخاب و ساختن زندگی بهتر دعوت می نماید.

او در فصل نخست کتاب با عنوان «دنیای فانی» به منظور پرداختن به مساله ناپایداری زندگی، زندگی لئو تولستوی را مثال می زند که به رغم موفقیت‌های بسیار به خاطر داشتن حساسیتی قوی نسبت به گذرا بودن زندگی و بی ارزش شدن تمام این موفقیت‌ها دربرابر ناپایداری زندگی، دین و وجود خداوند را تنها راه چاره دربرابر این نقص یافت. هرچند نویسنده کتاب می‌گوید که تولستوی به علت اتخاد نگرشی طولانی مدت و حساسیت شدید نسبت به نقص گذرا بودن کارهای این جهانی، همه موفقیت‌ها  برایش بی ارزش شده بود. وگرنه به نظر نویسنده حتی برپاداشتن یک جشن شکرگزاری یا  گذراندن تعطیلات خوب فی نفسه ارزشمند است.

در فصل «قلمروی دینی» نویسنده دوباره به بحران و تحول ناشی از آن در زندگی تولستوی یعنی حس عمیق ناپایداری زندگی و بی ارزش شدن تمام موفقیت‌هایش در نظر او و گرایش او به ایمان دینی و کمک به تهیدستان به عنوان آموزه دینی برای غلبه بر این حس و زندگی خود را معطوف چیزی پایدار و باقی کردن بازمی‌گردد. «پایان تعالی یابنده و مرگ، یگانه شدن با یک هستی والا، استمرار بقا در زندگی پس از مرگ به یقین این ها چیزهای خوبی هستند و نوعی از چیزهای خوب اند که زندگی را بهتر می‌کنند». اما نویسنده می‌پرسد آیا تعالی­ یابندگی یک ضرورت است؟ و اگر شما چنین چیزی را در زندگی خود نداشته باشید آیا زندگی ناقصی  دارید؟ یقینا اگر بتوانیم به فراسوی متناهی بودن و مرگ برویم، نباید این توانایی را تلف کنیم. تولستوی گمان می کرد این ضرورت ویژه باید بالاترین اولویت و کانون غالب انرژی های او باشد که برای سالهای باقیمانده زندگی او حس پایداری از هدفمند بودن در اختیارش می گذاشت.

بنابراین نویسنده اتصال با خداوند را به فهرست ضرورت های یک زندگی خوب متعلق می‌داند. او می‌نویسد: «یقینا گیج گننده است که چرا یگانگی با بی منتها همه محدودیت‌ها را جبران و زندگی را به طور کلی خوب نمی‌کند. وانگهی به نظر می‌رسد چنان چیز خوبی باشد که حضوش ضرورت همه چیزهای خوب دیگر را منتفی می‌کند». او می‌پرسد پس چرا این امر ارزش غالب زندگی‌های اغلب ما نیست و ما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد؟ کازز پاسخ می‌دهد این امر به خاطر ابهامی است که در زندگی پس از مرگ و تجربه یگانه شدن با بی­ منتها و تعالی­ یابندگی وجود دارد. «در نگاه اول یگانگی با بی منتها و زندگی ابدی مشکلات عظیم موجود در زندگی را جبران خواهند کرد. اما با نگاهی دقیق‌تر آنها مبهم تر از آن هستند که در اندیشه ما نیرومندتر از خوبی های ملموس جا خوش کنند.» و دلیل دیگر هم اینکه ما انسانها اغلب زندگی را با همین چیزهای زمینی و نحوه ای که در روی زمین در این مدت عمر می گذرانیم تعریف می‌کنیم؛ با روزها و سال‌های اینجا، و نه زندگی پس از مرگ. دست یافتن به ابدیت اگر ضرورت باشد، برای زندگی روی زمین محور اصلی نیست. «اگر می‌توانستیم کل زندگی خود را در این جهان و آن جهان از چشمانی خدای گونه ببینیم، شاید وزنی که به دست یابی به ابدیت می‌دادیم متفاوت می بود، اما از تنها چشم اندازی که در این زندگی در اختیارمان قرار دارد ابدیت بر همه چیزهای دیگری که در فهرست ضرورت‌ها قرار دارند غلبه ندارد و یا جایگزین آنها نمی‌شود.»

نویسنده معتقد است کسانی که از فرامین کتاب مقدس الهام می‌گیرند یک منبع نیرو و حمایت اضافی در اختیار برای تلاش‌های خود دارند و می نویسد:«نقش مطلقا مهم دین در انگیزه دادن به انسانها توجیه ناپذیر است.» نویسنده معتقد است که برای داشتن حسی از هدف‌مندی دین اهمیت حیاتی ندارد. اما کسی نمی‌تواند انکار کند که هدف های ما هرچه حامیان بیشتری داشته باشند بهتر است.

در فصل «زندگی‌های عجیب» نویسنده به این می پردازد که اغلب مردم تلاش می کنندکه خوب و بد، درست و غلط، حقیقت  و کذب را شناسایی کنند و در این راه تاملات خصوصی می کنند. وی آگوستین قدیس را مثال می زند که بر اثر چه تحولاتی به مانویت و مسیحیت گروید و سپس افلاتونی و باز مسیحی شد. همچنین داستان زندگی بودا در قرن پنجم قبل از میلاد را ذکر می کند که داستان دیگری از تحول مفاهیم مربوط به چگونه زیستن است. اینها متفکران بزرگی بودند و متفکران بزرگ هم ظرفیت تغییرشان احتمالا بیش از ماست. اما مردم عادی هم افکار خود را تغییر می دهند و می توانند شیوه زندگی خود را مورد سوال قرار دهند.

«ما می خواهیم باورکنیم که بهبود و تحول همواره امکان پذیر است. مشکلات دنیای بیرونی می تواند فقر مزمن، بی قدرتی یا بیماری باشند. آری، حتی در این عرصه ها نیز نوعی امکان تحول وجود دارد. اما در قبال هر آدمی که بر اثر این مشکلات مزمن به نوعی تحول پیدا کرده است، آدم های زیادی وجود دارند که به سادگی با این مشکلات زندگی می کنند و دیگرانی که آرام آرام نابود می شوند. انتظار تحول داشتن از هر فاجعه ای خام اندیشی است. اما این فرض که هر فاجعه ای زندگی را در مسیر سراشیبی قرار می دهد، نیز بیش از حد بدبینانه است.»

به گفته کازز هنگامی که اتفاقات بد به هرحال روی می دهند می توانیم این تجربه ها را به شیوه هایی به کار گیریم که ما را به سمت و سوهای مثبت  تازه ای هدایت کند. اما بهتر است از خوش بینی بیش از حد بپرهیزیم، بعضی آدمها در واقع بسیاری از آنها در مواجهه با عوامل بیرونی بدشانس اند، و بدون آنکه تقصیری داشته باشند زندگی ناخوشایندی را سپری می کنند و بعضی آدم ها نمی توانند از دل اتفاقات بدی که برایشان می افتد چیز خوبی درآورند و در واقع این اتفاقات بد به وضعیت های بدتر منجر می شوند.»

این کتاب فصول جالب توجه دیگری با عناوین «انتخاب های دشوار»،«در تلاش خوب بودن» ، «عقل و شانس» و «ضرورتها» دارد که در مطلبی دیگر به آن خواهم پرداخت.

 

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز33
دیروز492
این هفته950
این ماه8066
جمع کل820672

آی پی شما 54.234.190.237
Unknown ? Unknown