پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00

ای لحظه‌های بدین سان شگفت از کجایید، کی وز کدامین ره آیید؟

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

محبوبه قدیریان

کاشان آنلاین: جریان تفکر من با این پرسش شروع شد: آیا آدمی در برابر آثار هنری همان عاطفه و احساسی را تجربه می‌کند که در برابر یک گل؟

البته شاید شما با این نظر موافق نباشید؛ اما نظر من این است که در اغلب موارد تجربه ما از حضور یک گل یا پدیده طبیعی دیگر مثل دریا، آسمان و ... تاثیربرانگیزتر است نسبت به تجربه آثار هنری اعم از شعر، موسیقی، آواز، نقاشی، خط و ... . همین است که سهراب در خاطراتش در کتاب هنوز در سفرم می-نویسد که «تماشای مهتاب هزار بار به از سیاه کردن این برگ سپید»  یا در شعر صدای پای آب می‌گوید:‌ «پیشه‌ام نقاشی است، گاه‌گاهی قفسی می‌سازم با رنگ، می‌فروشم به شما، که به آواز شقایق که در آن زندانی است، دل تنهایی‌تان تازه شود، خوب می‌دانم، حوض نقاشی من بی ماهی است».

اما به نظرم آثاری هستند خصوصا در شعر همچون اشعار حافظ یا مولوی که عمیقا تاثیرگذارند و به قول شفیعی کدکنی حیرت‌انگیزند. برخی آلبوم‌های شجریان نیز همین‌گونه‌اند. مثلا در آهنگ «ساز و آواز نهفت» در جایی  احساس می‌کنید که صدای شجریان همچون چشمه‌ای است که می‌جوشد و رودی است که جاری می‌شود. یا قالی‌های ایرانی همچون قالی اردبیل دوره صفوی که هم اکنون زینت‌بخش موزه‌های سراسر دنیا هستند و حیرت بینندگان را بر می‌انگیزند. یا رنگ‌های درخشان نگارگری ایرانی. در واقع همان شاهکارهای هنری که نه تنها در زمانه خود گل می‌کنند که تا قرن‌ها پس از خود نیز ماندگارند و همان تاثیر عمیق را بر ذهن و ضمیر انسان‌ها بر جای می‌گذارند و به خاطر همین تاثیر عمیق هم هست که جاودانند.

قرآن نیز همین گونه است. اولیور لیمن در بخش ادبیات کتاب درآمدی بر زیبایی‌شناسی اسلامی به این طبیعی بودن قرآن و در عین حال لایه لایه بودن آن به گونه‌ای که هم عوام و هم خواص با آن ارتباط برقرار می‌کنند اشاره می‌کند و سپس از اشعار یک شاعر معاصر عرب به نام آدونیس یاد می‌کند که اشعارش بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند، اما در عین حال تصنعی به نظر می‌رسند.

فرمالیست‌ها معتقدند که هنر فرم است و فرم است و فرم. یعنی هنرمند صرفا با یک سری تمهیدات هنری مثل آشنایی‌زدایی اثر هنری خلق می‌کند یا به کلامش ادبیت می‌بخشد. ولی آیا صرفا از این مسیر رفتن موجب مصنوعی شدن اثر نمی‌شود؟ شفیعی کدکنی هم معتقد است که غیر از خلاقیت‌ها و نبوغ فردی، تاریخیت اثر خیلی مهم است و به عنوان مثال این تاریخی بودن شعرزمستان م.امید است که باعث می‌شود شاعران بسیار با استعداد نتوانند شعری همچون زمستان بسرایند. اما باز هم مساله حل نشده است و برمی‌گردیم به جای اول. چه چیزی باعث تاریخیت یک اثر می‌گردد؟ چرا آثاری همچون اشعار مولوی یا حافظ همچون یک گل تاثیربرانگیز و بعضا حتی در عين خاموشي همچون آسمان بيکران، همچون ستارگان درخشان و همچون اقیانوس ژرف هستند و آن‌چنان طبیعی به نظر می‌رسند و نه یک دست‌ساخته و مصنوع صرف؟‌ آن فوت کوزه‌گری و به تعبیر دیگر کلید توانایی خلق چنین آثاری چیست؟ به قول م.امید:‌ «ای لحظه‌های بدین‌سان شگفت از کجایید، کی وز کدامین ره آیید؟».

 نظر و بهتر بگویم کشفی دارم. اما بماند برای خودم. شما هم خودتان فکر کنید و بگردید جوابی برای این سوال مهم بیابید.

 

 

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز329
دیروز444
این هفته2382
این ماه9498
جمع کل822104

آی پی شما 54.234.0.2
Unknown ? Unknown