پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
سه شنبه, 25 آبان 1395 18:50

آنها که اسپانسرها و قهرمانان ملی را از ورزش کاشان فراری دادند پاسخگو باشند

رای دادن به این مورد
(2 آرا)

گفت‌وگو با میر مصطفی شجاعی

کاشان آنلاین: مهدی سلطانی راد - ملی پوش کاشانی و سابق والیبال ایران اگرچه در ظاهر چهار سالی هست که از دنیای حرفه ای مربیگری والیبال دور شده اما نظرات کارشناسانه او پیرامون اوضاع و احوال کلی والیبال ایران، لیگ برتر و تیم ملی کماکان مورد توجه مطبوعاتی ها و رسانه های ورزشی ایران قرار می گیرد. به گمان خیلی از کارشناسان وقلم بدستان حوزه والیبال، جای دستیار سابق خولیو ولاسکو با داشتن بالاترین مدرک بین المللی والیبال در لیگ برتر و جایی که در سال های اخیر محل ترک تازی و یاغی گری ستاره ها شده خالی است.  نام میر سید مصطفی شجاعی برای کاشانی ها یادآور آن پنج، شش سال طلایی والیبال شهرشان است. چیزی حدفاصل سال های 84 تا 92 که نام باریج اسانس کاشان در لیگ برتر لرزه بر اندام بزرگانی مانند داماش، کاله، سایپا، پیکان ، شهرداری ارومیه و .. می انداخت. گویی در آن سال ها تقدیر چنین رقم خورده بود که پیوند مدیریتی مرحوم مهندس حسین حجازی و میر سید مصطفی شجاعی در جایگاه ملی پوش کاشانی تازه جداشده از  دنیای بازی، مجموعه ای دوست داشتنی و محبوب برای اهالی دیار سهراب فراهم کند. تیمی که در همان سال ورود به لیگ برتر غول کش لقب گرفت و لقب شگفتی ساز لیگ را از سوی فدراسیون صاحب شد.

بازدید میرسید مصطفی شجاعی از بییست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های در تهران و حضورش در غرفه دانشکده خبر، روزنامه فرهیختگان و ماهنامه مردم کویر فرصت کوتاهی در حاشیه این حضور برای یک گفتگوی تقریبأ کوتاه با او فراهم کرد. با شجاعی بیشتر درباره اوضاع و احوال ورزش زادگاهش حرف زدیم. ملی پوش اسبق والیبال ایران در بازی های آسیایی هیروشیما چندان از روند جاری ورزش در کاشان راضی نیست چرا که به عقیده او حق ورزش این شهر بالاتر از این حرف هاست که مسئول والیبالش بعد از کناره گیری باریج اسانس از لیگ برتر والیبال خیلی ملو و با آرامش خیال در گفتگو با رسانه ها بگوید: امسال کاشان در لیگ برتر تیم نخواهد داشت !!!

 

جناب شجاعی ارزیابی شما از اوضاع فعلی ورزش کاشان چگونه است؟

ببینید؛ در مورد ورزش کاشان واقعیت این است که در شهر بزرگی مانند کاشان که دارای امکانات و منابع مالی و شرکت های بزرگ و سرمایه گذارهای خیلی خوب هم هست متأسفانه تاکنون نه تنها مسئولی یافت نشده که بتواند سرمایه گذار ورزشی جذب کند بلکه برخی مسئولین متولی ورزش در سال های گذشته باسؤرفتارهایشان در قبال ورزش قهرمانی باعث شدند تا بهترین اسپانسرها از ورزش کاشان دور شوند و عطای حضور در ورزش این شهر را به لقایش ببخشند. مدیران گذشته دستگاه ورزش و امور اجرایی شهرستان کاشان باید در زمینه دلایل کناره گرفتن اسپانسرهایی مانند توزین الکتریک، فرش چلسی، باریج اسانس و ساپیا از سرمایه گذاری در ورزش حرفه ای پاسخگو باشند.

 

به نظر شما چرا هیچ مسئولی در آن زمان حاضر نشد درباره شانه خالی کردن افراد علاقمندی مانند پویان و جمال از سرمایه گذاری در ورزش قهرمانی کاشان توضیح بدهد؟

علاوه بر شما برای خود من هم سئوال است که چه دلیل و دلایلی باعث شد تا اسپانسرهایی مانند باریج اسانس، توزین الکتریک، فرش چلسی، فرش پرشین تهران و شرکت ساپیا و .. از نقش آفرینی در ورزش کاشان فرار کنند. راستش نمی توانم قبول کنم که آنها فقط و فقط به دنبال منافع خود بودند چون دورادور به نیت مثبت و سازنده آنها اشراف داشتم و دارم. آیا مرحوم حجازی فقط به دنبال کسب منفت از قبل سرمایه گذاری در والیبال حرفه ای بود؟ اگر نبود چرا مسئولین شهر با جدیت و تلاش وافر سعی نکردند آنها به چرخه لیگ برتر برگردند؟ متأسفم که در شهرهایی مانند گنبد و آمل و ارومیه همه هم و غم مدیران ارشد و کلان آنها تشویق سرمایه گذاران و صاحبان صنایع علاقمند به ورززش به ویژه در رشته والیبال به تداوم حضورشان در عرصه ورزش است اما در اینجا برخی با تعمد کاری می کنند که فلان سرمایه گذار علاقمند به ورزش از کرده خود پشیمان شود و ..

 

حالا هم که شهرداری کاشان به قول معروف گوشه کار را گرفته و وارد سرمایه گذاری در ورزش حرفه ای شده؛

با هر دیدگاه و بینشی که داریم باید از اقدام شهرداری کاشان در ورود به عرصه ورزش حرفه ای تقدیر کنیم. تصور کنید که هر دو هفته یکبار در این شهر سالن بسکتبال مملو از هیاهوی تماشاگر می شود. اینها را دست کم نگیرید. وقتی بخش خصوصی انگیزه و میلی از طرف مسئولان و صاحب منصبان شهر نمی بیند ارگانی مانند شهرداری که در بخشی از وظایف خود نشاط بخشی و رونق امور فرهنگی اجتماعی شهر را بر عهده دارد ورود می کند و بخشی از بودجه خود را به ورزش حرفه ای اختصاص می دهد که جای دوری نمی رود. حقیقت ماجرا این است که اگر همین حالا شهرداری کاشان بنا به هر دلیلی از سرمایه گذاری در ورزش قهرمانی و هزینه در بسکتبال، هندبال و فوتبال شانه خالی کند ورزش کاشان هیچ حرفی برای گفتن در بخش ورزش حرفه ای کشور ندارد و در این بین مدیران گذشته ورزش کاشان که به شکلی نابخشودنی باعث و بانی فرار اسپانسرها از ورزش کاشان شدند و امروز در منصبی دیگر بسر می برند باید پاسخگو باشند.

 

وظیفه دولتی ها در این بین چیست؟ نمایده دولت چه سهمی از برداشتن بار ورزش شهر را به دوش دارد؟

خوشبختانه بعد از سال ها شهر کاشان دارای یک فرماندار بومی و تحصیلکرده شده. امیدوارم ایشان با همراهی شورای شهر و نماینده شهرستان که دارای فرصتی چهارساله برای تأثیرگذاری بر سطح رفاه اجتماعی و البته پویایی و نشاط بخشی به جامعه هستند با تشکیل کارگروهی ویژه به آسیب شناسی ورزش شهر کاشان بپردازند که در این بین دو وظیفه بر دوش ایشان سنگینی می کند؛ اول یافتن راهکارهایی برای جذب اسپانسرهای قوی و علاقمند برای سرمایه گذاری در ورزش کاشان که بحمدلله کاشان دارای شرکت ها و سرمایه گذاران علاقمند به فعالیت در ورزش قهرمانی هست و دوم بازگرداندن قهرمانان ملی ورزش کاشان مانند مقامی ها و پایدارها و جعفری ها و صمدی و مطلبی ها و کاظمی ها به انجام فعالیت و قهرمان پروری در شهر خودشان.

 

به نکته مهم قهرمانان ملی ورزش کاشان اشاره کردید. چه دلیلی باعث کنار ماندن این ها از ورزش کاشان شده؟ خود شما که از جنس آنها هستید بهتر می توانید پاسخ دهید؛

ببینید؛ وقتی مدیری از نظر جایگاه و شأن مدیریتی نتواند خود را به تراز قهرمانان ملی شهرش برساند و دیدگاه های کوتاه مدت و سطحی داشته باشد همین می شود که در ورزش کاشان می بینیم. وقتی یک مدیر برای سیستم خود هدف و چشم انداز و برنامه ترسیم کند قطعأ برای پیشبرد اهدافش دست نیاز به سوی کارشناسان و نخبه های آن حوزه دراز می کند. اگر مسئول امروز ورزش کاشان واقعأ بخواهد تحول ریشه ای در ورزش شهر ایجاد کند همین امروز و بدون فوت وقت باید چهره هایی مانند جواد مقامی نژاد، محمدرضا جعفری، امیر غفور، احمدپایدار، پریسا صمدی، بهرام و داور کاظمی، مطلبی و .. را به گفتگو و مشورت دعوت کند. یکی از دلایل عقب ماندن ورزش شهر کاشان به عنوان دومین شهر بزرگ استان دورماندن قهرمانان ملی ورزش این شهر از حضور تأثیرگذار در ساختار ورزش شهرشان است. قامت کوتاه مدیران ورزش شهر ما و بزرگی و نامداری قهرمانان ملی ورزش این شهر با هم تراز نیست. 

 

به نظر شما تجلیل از قهرمانی مانند احمدپایدار در یک سالن بدنسازی و کنار دستگاه های بدنسازی در شأن این قهرمان و نفر سوم جهان بود؟

حقیقتأ وقتی این شکل و شیوه تجلیل از جناب پایدار را شنیدم افسوس خوردم. نه فرماندار در مراسم حاضر بود ، نه شهردار و نه رئیس شورای شهر. در شأن این قهرمان نبود که در یک سالن محقر و کنار انبوه دستگاه های بدنسازی و با چیدن حدود 25 صندلی و مدعوین نه چندان زیاد از او تجلیل کنند. ظاهرأ هنوز نمی دانیم عنوان سومی جهان در رشته پرورش اندام یعنی چه! همین است که باعث دلسردی قهرمانان ملی ورزش کاشان و سکوت آنها می شود. تأسف بار تر این که شنیدم مسئول ورزش کاشان هم از این مراسم خبر نداشته و وقتی پشت میکروفن می روند حرف چندانی برای گفتن ندارند چون به شکل ناگهانی و غافلگیرانه به مراسم دعوت شده اند!

 

ظاهرأ قرار است کاشانی ها در لیگ دسته یک فصل جدید والیبال ایران هم حضور داشته باشند؛

بله؛ من هم چیزهایی شنیده ام. خیلی هم از این بابت خوشحالم که دوباره والیبال در کاشان رونق می گیرد. این حضور اگر با مطالعه و به شکل علمی و با برنامه و بلندمدت باشد قطعأ جواب خواهد داد در غیر این صورت حضور مقطعی و یکی دو ساله با اصول ورزش حرفه ای که به سود ورزش کاشان باشد مغایرت دارد و به ورزش شهر صدمه و آسیب خواهد زد.

 

اسم شما و امیر غفور برای خیلی از کاشانی ها مترادف سال های طلایی حضور باریج اسانس در لیگ برتر والیبال ایران است. چه روندی باعث آن افتخارآفرینی برای ورزش کاشان شد؟

بعد از سال های 80-81 که از ورزش قهرمانی دست کشیدم با درخواست مرحوم حجازی از بنده مبنی بر طراحی نقشه راه برای والیبال کاشان اشتیاقم برای خدمت به والیبال شهرم را به ایشان ابراز کردم چون بنده متعلق به کاشان و والیبال شهرم هستم و به ایشان گفتم تا جایی که در توان دارم از برنامه های شان برای والیبال پشتیبانی می کنم. تنها با پنج میلیون هزینه و بستن تیم بومی در سال 84 و با حضور در زیرگروه کشور پله پله به لیگ برتر کشور رسیدیم که کسب عنوان شگفتی ساز لیگ برتر 89 و معرفی ستاره هایی مانند امیرغفور و ناصر رحیمی به تیم ملی از دستاوردهای حمایت معنوی مرحوم حجازی از باریج اسانس و هدایت فنی تیم از طرف بنده بود اما بعد از درگذشت مرحوم حجازی اهداف و نقشه راه باشگاه باریج اسانس تغییر کرد و علی رغم دارابودن بالاترین مدرک مربیگری بین المللی والیبال ، مجموع شرایط باعث دوری بنده از والیبال شهرم شد با این حال امیدوارم شرایطی به وجود بیاید که بتوانم مانند آن دوره طلایی 6 -7 سال پیش باز هم بتوانم به والیبال شهرم با کمک بزرگان و مسئولان شهرم و سرمایه گذاران راستین و صادق خدمت کنم.

 

ظاهرأ حضور آن مقطع باریج اسانس در لیگ برتر در فرایندهای اجتماعی هم بی تأثیر نبود؛

بله؛ از همه نظر .. هم بازی های ما به دلیل قدرت والیبال کاشان از شبکه استانی پخش زنده می شد و هم اینکه قشر جوان شهر در طول هفته درگیر نتایج باریج اسانس در لیک برتر بود. خوب به خاطر دارم که در زمان حضور باشگاه باریج اسانس در لیگ برتر والیبال مردم و قشر جوان غیر از زمان بازی ها در طول هفته هم اخبار این تیم را دنبال می کردند و به قول رئیس پلیس آگاهی استان در زمان انجام بازی های باریج اسانس در لیگ برتر، کاشان شاهد کمترین جرم و بزه اجتماعی بود. این تکرار مکررات است که همیشه می گوییم ورزش هم باعث شادی و نشاط اجتماعی می شود و هم از بروز انواع ناهنجاری های اجتماعی و سؤرفتارها جلوگیری می کند اما متأسفانه این مفاهیم همیشه از مسئولین شهر ما به زبان می آید اما اعتقادی به آنها ندارند.

 

درباره فعال بودن بسکتبال و هندبال کاشان در لیگ های برتر کشور چه نظری دارید؟

بسیار خوشحالم که هم اکنون بسکتبال و هندبال کاشان در لیگ برتر حضور دارند اما از یاد نبریم که والیبال و دوومیدانی در کاشان پرورش دهنده ورزشکاران و مربیان ملی بودند و این در حالی است که هندبال و بسکتبال کاشان در لیگ های برتر فصل جاری مربیان و باریکنان غیربومی دارند و جالب اینکه همین والیبال کاشان که روزگاری در لیگ برتر مربی و بازیکن بومی داشت و همه ایران در همان مقطع کاشان را به نام والیبالش و تیم باریج اسانس می شناختند اکنون جایی در لیگ  برتر ندارد و این برای ورزش کاشان زنگ خطر است. این برای ورزش کاشان درد است که مسئول والیبال این شهر بعد از کناره گیری باریج اسانس از لیگ برتر 93 مصاحبه کند و در کمال خونسردی بگوید: کاشان امسال در لیگ برتر والیبال تیم نخواهد داشت!!

 

کانال خبری کاشان آنلاین را در تلگرام با آدرس زیر دنبال کنید:


https://telegram.me/kashanonlinechannel

 

نظرات   

 
-3 # پاسخ: آنها که اسپانسرها و قهرمانان ملی را از ورزش کاشان فراری دادند پاسخگو باشندمسعود در تاریخ: چهارشنبه 26 آبان 1395 ، ساعت 06:08 ق ظ
باید ایشان همه حقایق را میگفت ونباید یه طرفه مصاحبه میکرد تنها کسی که بیشترین تفکرات در جهت خلاف مدیریت ورزشی رو درشهرستان ویژه کاشان نقش داشتند خود آقای شجاعی و آقای سلطانی بوده وهستند ومدام چوب لای چرخ ورزش میگذارند کسی که یک هفته بیشتر درکنار ولاسکو نبوده نمیشه بهش گفت کمک مربی ببینید اونجام چکار کرده که عذرش رو خواستن پس با مصاحبه های ساختگی آدم هارو بزرگ نکنید این مدیران گذشته ورزش کاشان چه کسانی بودند رزومه عملکرد تمام روسای ورزشی و هیات ها کاملا روشن است امسال کاشان در استان بیشتر هیات های ورزشی اون رتبه اول رو کب کردند دربخش والیبال بعنوان ورزش اول شهرستان معرفی شد لطفا کسی که میخواد مصاحبه کنه سعی کنه با اطلاعات کافی آمار وارقام بده.آقای سلطانی هم تا بتونه چوب لای چرخ ورزش کاشان میذاره ریالی مصاحبه های ایشان ارزشومبنای درستی نداردفقط فرافکنی و حاشیه سازی.
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # پاسخ: آنها که اسپانسرها و قهرمانان ملی را از ورزش کاشان فراری دادند پاسخگو باشندمهدی حلاجی در تاریخ: سه شنبه 25 آبان 1395 ، ساعت 11:08 ب ظ
سلام. شهر بزرگی مثل کاشان که در بسیاری از پارامترهایی توسعه یافتگی از چند مرکز استان نیز جلوتر میباشد انتظار حمایت همه جانبه از امر مقدس ورزش و پیشکسوتان ورزش مخصوصا افتخارآفرینانی مثل میر مصطفی شجاعی میرود...
ب امید آنروزیادی. ..
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز33
دیروز492
این هفته950
این ماه8066
جمع کل820672

آی پی شما 54.234.190.237
Unknown ? Unknown