پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
چهارشنبه, 22 دی 1395 17:04

هاشمی رفسنجانی مرد صلح بود

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

سید حسین موسویان

کاشان آنلاین: متن یادداشت سید حسین موسویان در سی ان ان آمریکا:

خبر درگذشت ناگهانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، ایران را شوكه كرد. او از برجسته ترین مبارزان علیه حكومت دیكتاتوری شاه بود كه سالها زندان و تبعید و بدترین شكنجه ها را تحمل كرد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ١٩٧8 در ایران و بازگشت آیت الله خمینی به ایران، او نزدیكترین سیاستمدار به بنیانگذار جمهوری اسلامیو موثرترین فرد در مدیریت كشور دردوران حیات او بود.

در دوران تجاوز صدام به ایران، او فرماندهی جنگ و ریاست مجلس ایران را بعهده داشت. مدیریت او موجب خروج پیروزمندانه ایران از جنگ هشت ساله شد در حالیكه همه قدرت های جهانی و كشورهای عرب همسایه ایران، از تجاوز صدام حمایت حداكثری كردند. بعد از جنگ نهضت سازندگی در ایران را پایه گذاری كرد و ظرف هشت سال ریاست جمهوری خود، توانست بخش عظیمی از خرابیهای جنگ را بازسازی و كشور را به حالت عادی برگرداند.

بعد ازخاتمه جنگ، افراط گرایان سیاسی در هردو جناح چپ و راست در ایران ظهور كرده و به مهمترین چالش سیاسی داخلی تبدیل شدند. در این دوران او با معرفی تئوری سیاسی اعتدال، توانست میانه روی در صحنه سیاست داخلی و خارجی را عملا در ایران مسلط كند و تا آخرین لحظه عمر در این مسیر ایستادگی كرد.

من بیش از سی سال از نزدیك با ایشان اشنا بودم. در حالیكه او نقش محوری در توسعه روابط ایران با قدرت های بلوك شرق همچون چین و روسیه و هند داشت، بی وقفه برای بهبود روابط با كشورهای همسایه، جهان غرب و رفع تشنج با امریكا تلاش كرد.

با وجود حمایت امریكا از تجاوز صدام به ایران، در سال ١٩٨٩ وقتی كه بوش رییس جمهور امریكا و رهبران اروپایی برای أزادی گروگانهای امریكایی و اروپایی دست نیاز به سمت او دراز كردند، او پاسخ مثبت داد و به محمود واعظی، وزیر كنونی ارتباطات، و من ماموریت داد تا این مهم را به سرانجام رسانیم. همه گروگان های امریكایی و اروپایی در مدت كوتاهی آزاد شدند؛ اما امریكا بجای تشكر، فشارها به ایران را تشدید و فرصتی طلایی برای رفع خصومت در روابط واشینگتن- تهران را نابود كرد.

بااین وجود رفسنجانی با امضاء قرارداد نفتی یك میلیارد دلاری ایران با كمپانی نفتی كونوكو در سال ١٩٩5 ، تلاش كرد كه شانسی به بهبود روابط اقتصادی ایران و آمریكا بدهد كه این تلاش او نیز با لغو قرارداد مذكور توسط بیل كلینتون، رییس جمهور وقت آمریكا، ناكام ماند.

هاشمی در دوران ریاست جمهوری خود با تمام ظرفیت برای بهبود روابط با اروپا تلاش كرد. همراه با گنشر، وزیر خارجه آلمان، در دیدار ٩٠ دقیقه ای با اقای هاشمی راه های دوستی ایران و كشورهای عرب همسایه خلیج فارس را گفتگو كردیم. آقای هاشمی به گنشر گفت كه تهران برای ایجاد یك سیستم همكاری و امنیت جمعی با همسایگان خلیج فارس مشابه همكاری های اتحادیه ازوپا اماده است. گنشر با ذوق زدگی فوق العاده ای عازم واشینگتن شد و چندی بعد بطور خصوصی و با اظهار تاسف فراوان گفت كه واشینگتن مخالفت كرده است.

در آن مقطع در آلمان سفیر بودم. آقای كهل، صدراعظم آلمان، علاقه مند به ایفای نقشی برای رفع خصومت های امریكا و ایران بود. آقای هاشمی جواب مثبت داد و آمادگی ایران برای همكاری مشترك علیه سلاح های كشتار جمعی و تروریسم و ارتقاء حقوق بشر را به اطلاع كهل رساند. صدراعظم آلمان با ذوق زدگی كامل به واشینگتن سفر كرد و بعد از دو هفته، وزیر دفتر صدراعظم به من اطلاع داد كه كهل با كلینتون صحبت كرده اما واشینگتن سرسختانه مخالفت كرده است.

در نیمه دهه ٩٠ امیر عبدالله ولیعهد عربستان به آقای هاشمی پیشنهاد بهبود روابط داد كه ایشان استقبال و من را مامور گفتگوی با امیر عبدالله كرد. در این گفتگوها كه در منزل امیر عبدالله در جده انجام شد و فرزند آقای هاشمی هم حضور داشت، توافقات مهمی كردیم كه نتیجه آن روابط حسنه ایران و عربستان از سال ١٩٩٦ تا ٢٠٠5 بود. اما شرایط روابط دو كشور در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد تغییر كرد.

هاشمی مرد «صلح و همكاری در سیاست خارجی» و «مرد سازندگی و توسعه» ایران بود. او تلاش زیادی كرد كه یك ملت و كشوری پیشرفته بسازد كه هم در شان دین و تاریخ ایرانی ها باشد و هم در صلح با همسایگان.

میراث بزرگ او بنیانگذاری تفكر اعتدال در ایران بعد از انقلاب و بیزاری از افراطگرایی درایران و منطقه است. با وجودیكه جهان با عدم پاسخ مناسب و به موقع، این فرصت را ازدست داد اما شانس جبران اشتباهات گذشته همچنان باقی است

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

 

مجموعه های بیشتر: « با جواد ظریف چه کنیم؟

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز33
دیروز492
این هفته950
این ماه8066
جمع کل820672

آی پی شما 54.234.190.237
Unknown ? Unknown