پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00

انتظارها به سر رسید؛ رونمایی عمومی از نمایش "مرده‌ماهی‌ها"و بازگشایی کارگاه نمایش رها

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

مهدی سلطانی‌راد

کاشان آنلاین: اولین اجرای رسمی و عمومی نمایش " مرده ماهی ها " به نویسندگی و کارگردانی عباس جمالی در حالی در اولین شب از بهمن ماه نود و پنج با حضور تعدادی از بزرگان تأتر ایران در محل خانه تأتر کاشان -  در لابلای بافت تاریخی شهر و بیخ گوش مسجد کهن آقابزرگ  -  به روی صحنه رفت که همزمان و در چند قدمی سن اجرای مرده ماهی ها، تأتر دیار سهراب و زادبوم پدری بهرام بیضایی شاهد رخداد خجسته دیگری هم بود.

چیزی مانند گشایش و بازگشایی مجدد " کارگاه نمایش رها " آن هم در غیاب محمود فروزان نیا که مدیر دهه 70 این کارگاه بود و اگر سال ها پیش از بین ما نمی رفت بی شک در کنار استاد بهمن صادقپور و رضا کریمی و علی شریعت زاده و حمید آخوندنصیری و علی رضا و عباس جمالی و اکبر رضوانیان و زهره استادی و دیگرانی که سال هاست خاک صحنه ی تأتر کاشان خورده اند، جمعه شب اول بهمن 95 از حاضرین بازگشایی مجدد سقف اهالی تأتر کاشان می بود.

اولین اجرای رسمی "مرده ماهی ها "ی عباس جمالی و ایضأ بازگشایی مجدد کارگاه نمایش رها بعد از خاموشی چراغ 15 ساله اش غایب بزرگ دیگری هم به نام خیام وقار داشت که کاشف به عمل آمد درگیر جشنواره سراسری تأتر فجر است و گویا متولیان تأتر پایتخت " سالن تیاتر باران "ش را به همراه خودش که وزنه یی مؤثر و قابل اعتنا در تأتر پایتخت محسوب می شود پای کار آورده اند.

اگر خیام وقار که مانند احمد مهرانفر، عباس جمالی، مصطفا شبخوان، امیرحسین حریری و داوود معینی کیا و مجتبی و الهام جدی نام کاشانی ها را در تأتر پایتخت پرآوازه کرده غایب بزرگ این شب بود از آن سو اما اصغر همت در جایگاه بازیگر تقریبأ قدیمی تأتر و سینما و مدیرعامل خانه تأتر ایران و همسر بازیگرش " افسر اسدی " و شکرخدا گودرزی "بازیگر تأتر و عضو هیأت مدیره خانه تأتر ایران با حضور در کاشان، قبل از تماشای مرده ماهی ها و با همراهی شماری از بزرگان و نسل سوم و چهارم عرصه تأتر در کاشان و البته با حضور معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری و رؤسای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش کاشان به بازگشایی کارگاه رها آمدند.

تأتر کاشان در گوشه یی از خانه اش دوباره صاحب کارگاه نمایش رها شد و کسی چون علی شریعت زاده بانی و منجی راه اندازی دوباره اش گردید که از جنس تأتر همین شهر است. او در افتتاحیه همزمان مرده ماهی ها و گشایش کارگاه رها پشت تریبون رفت و از تاریخچه ی تأتر کاشان گفت. شریعت زاده در ابتدا گفت: مرکز آموزشی تأتر کاشان با حضور مرحوم استاد نصرت الله زمانپور در سال 51 راه افتاد و این آغاز حرکتی بود تا گروه های نمایشی که دانش آموخته ی این فن بودند با آموزش و تربیت وی متون فرنگی و ایرانی را اجرا کنند. بعد از انقلاب تأتر کاشان و هنرمندان این عرصه زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد به ادامه کار پرداختند و حتا در دوران جنگ هم حضور این هنرمندان در جبهه های جنوب و غرب کشور پررنگ بود.

به گفته ی شریعت زاده پس از ایجاد انجمن نمایش کاشان در سال 67 و با همت کسانی چون قناویزباف و دیگر بزرگان پیشکسوت و تلاش مرحوم فرزوان نیا در سمت رییس این انجمن، کارگاه نمایش رها در یک ساختمان 700 متری استیجاری و فضایی پر از صمیمیت و صفا و مهربانی و همدلی آغاز به کار کرد که آموزش بازیگری و نویسندگی . تمرین و اجرا مداوم و جلسات نقد و بررسی نمایش ها عمده فعالیت ها در کارگاه را شامل می شد و همین سالن بود که موجی از انگیزه در بین جوانان عاشق تأتر کاشان ایجاد می کرد تا این نسل بتوانند دوران طلایی تأتر کاشان به زعم شریعت زاده را شکل بدهد.

پیشکسوت تأتر کاشان و کارگردان نمایش راز عروسک در ادامه  گفت: کارگاه نمایش رها در سال 81 به مالک ساختمان بازگردانده شد و تعطیلی کارگاه مساوی بود با آواره گی گروه های تأتری کاشان و کوچ لاجرم آنها به یک اتاق 12 متری در اداره فرهنگ و ارشاد کاشان که ادامه این روند با عدم حمایت مسؤلین اجرایی شهرستان از تأتر همراه بود  و شور و حال گذشته از تأتر کاشان رخت بربست و هنرمندانی که فقط و فقط سقفی برای دور هم جمع شدن و جایی برای برنامه ریزی و آموزش و تمرین و اجرا می خواستند را به ورطه ی سکوت و نخوت کشاند.

شریعت زاده در انتها و ضمن تشکر از مرتضا جهانی نژاد" تأتری جوان کاشان" و دیگر کسانی که او را در آماده شدن کارگاه رها یاری کردند از جوانان فعال در تأتر کاشان خواست تا بیایند و در این مکان به کار مشغول شوند تا در آینده های شاید دور و از دست دادن اینجا شاهد تأسف کمتری به نسبت گذشته باشیم. انتهای این بخش هم با تقدیر و سپاس از مرتضا جهانی نژاد که زحمت بسیاری از مراحل تجهیز کارگاه رها با او بود با حضور اصغر همت و همسرش و رییس اداره فرهنگ و ارشاد و آموزش و پرورش و شهردار منطقه یک همراه بود.

تریبون اما بعد از شریعت زاده در اختیار اصغر همت و حمید آخوند نصیری و عباس جمالی هم قرار گرفت. اصغر همت از تلاش هایی گفت که برای ایجاد خانه تأتر ایران از حدود 15 سال پیش انجام شده. او از زحمت هایی که ایرج راد "مدیرعامل قبلی خانه تأتر ایران " و عضو فعلی هیأت مدیره برای افزودن به سرمایه مادی و معنوی خانه تأتر ایران متحمل شده گفت و ابراز امیدواری کرد تا شعبه های دیگر شهرستانی خانه تأتر ایران بعد از کاشان سر و شکل بگیرد و تأتر ایران بتواند حق خود را بیش از گذشته از نهادهای دولتی متولی فرهنگ بگیرد.

بخش دیگری از سخنان همت البته به تمجید و تشکر از حمایت ها و همراهی های وزیر فعلی ارشاد" صالحی امیری " از ساختار و فلسفه ی وجودی خانه تأتر ایران اختصاص داشت که به گفته ی اصغر همت تاکنون چهار جلسه با هیأت مدیره خانه تأتر ایران تشکیل داده و در این بین وزیر بنا بر توقع و خواسته های اهالی خانه تأتر ایران قول هایی برای مرتفع شدن مشکلات پیش روی این صنف داده و امید که دوستان وزارتخانه ی فرهنگ و ارشاد دولت تدبیر و امید بر سر قول های شان باشند.. این در حالی است که بنا به گفته ی اصغر همت چهار وزیر قبلی فرهنگ و ارشاد از جمله در دولت قبلی رویهم چهار نوبت نتوانستند به فکر صنف غیردولتی تأتر باشند و برایش وقت بگذارند!

از سعید خسروی هم بگوییم که در خلال مراسم اولین نمایش عمومی مرده ماهی ها و بازگشایی کارگاه نمایش رها دست به گیتار شد و به اجرای موسیقی اختصاصی این نمایش پرداخت. موسیقی یی که گویا طراحی اش هم با خود او بوده و البته که مورد استقبال تماشاگران اولین شب اجرای مرده ماهی ها هم قرار گرفت.

اگرچه عباس جمالی کم حرف در جایگاه نویسنده و کارگردان مرده ماهی ها بعد از معرفی توسط برادرش دکتر علی رضا جمالی پشت تریبون رفت و چند کلمه یی از نمایشش و تقدیر و تشکر از مجموعه ی عوامل این کار که تاکنون 9 ماه برای اجرای خوب آن زحمت کشیده اند گفت و بینندگان اولین شب اجرای مرده ماهی ها را به تماشای کارش دعوت کرد، اما وقتی فرصت به حمید آخوند نصیری که از نسل میانه ی تأتر کاشان و سازنده بسیاری از تأتری های جوان شهر محسوب می شود رسید زبان به انتقاد از مدیران اجرایی سال های گذشته ی کاشان گشود و به نقد فضای بسته و مسدود شهر بر روی فعالان تأتر کاشان پرداخت. به زعم حمید آخوندنصیری همیشه به این عادت کرده ییم که در شهر این شایعه بپیچد که قرار است با آمدن فلانی به مسند ریاست اداره ی فرهنگ و ارشاد فضا عوض شود و هنرمندان و به ویژه تأتری های شهر بتوانند نفسی تازه کنند اما همیشه انگار در بر یک پاشنه چرخیده! با این حال اما به گفته ی آخوندنصیری امیدواریم به این که فضای فعلی فرهنگی هنری شهر امتداد یابد و هنرمندان تنفس در هوای مطبوع فعلی از حیث تعامل فرهنگی را بیش از پیش تجربه کنند.

در هنگامه ی جمعه شب اول بهمن نود و پنج و در خانه تأتر کاشان سخنرانی ها که به پایان رسید، اول نوبت به بازگشایی رسمی کارگاه نمایش رها پس از 15 سال بود و سپس رونمایی از اولین اجرای عمومی "مرده ماهی ها "ی عباس جمالی. حالا تأتر کاشان است و  29 شب اجرا و تماشای زحمت گروهی جوان تأتری که حدود بیست و هفت نفرشان روی صحنه اند و مابقی که مجموع 50 نفر کل پروژه را می سازند و پشت صحنه را برای عرض اندام اصلی ترها آماده می کنند.

مرده ماهی ها / طراح، نویسنده و کارگردان: عباس جمالی / بازیگران به ترتیب حروف الفبا: محسن آقاقدیری، زهره استادی، مارال تعمیری، ترانه جمالی، فاطمه حری، ریحانه حیدرزاده، فرزانه حیدرزاده، علی رضا دیمکار، محمد صادق ذوقی، مهدی رضایی، منیرسادات ساداتی، محدثه سالمی، کوثر سعادت، زهرا شعار، علی صادقی، احسان عطوفی، ابوالفضل عظیمی، سوگل قانع، بنت الهدی قدیری، میثم کفیل، نرگس سادات محتشمی، ابوالفضل محمدی کیا، مریم مداح، محمد رضا معصوم، فاطمه معیری، عباس هاشمی، محمد رضا هندی زاده

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز33
دیروز492
این هفته950
این ماه8066
جمع کل820672

آی پی شما 54.234.190.237
Unknown ? Unknown