پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
شنبه, 30 بهمن 1395 10:58

با 60 طرح در رقابت پایتخت کتاب شرکت کرده‌ایم

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

گفت‌وگو با رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کاشان

کاشان آنلاین؛ محبوبه قدیریان: روزهای زمستانی درگذرند و زندگان این دیار امیدوارانه چشم در راه بهاری شوق انگیز و فردایی سرسبز برای این سامان هستند. در میان تمام دل مشغولی های فردی و مادی مردم این شهر و دیار دلسوختگانی هم هستند که مشفقانه و عاشقانه به خاطر تنفس پاکیزه تر مردم در این آب و هوا کار فرهنگی می کنند و در تلاشند که دروازه های شب را رو بر سپیده آگاهی و آفتاب اندیشه و خرد باز کنند و نجوای دل آنان در هیاهوی روزمرگی ها به گوش می رسد:  بخوان به نام گل سرخ، در صحاری شب، که باغ ها همه بیدار و بارور گردند.

در این فضا پرونده نمایشگاه سراسری استانی کتاب کاشان پس از 14 سال با تمام نقاط قوت و ضعف آن در روزهای اخیر و  پس از شش روز فعالیت بسته شد و به دنبال آن خبر قرار گرفتن کاشان در جمع 5 شهر نامزد پایتخت کتاب کاشان رسید که ما را منتظر روز دوم اسفند روز انتخاب پایتخت کتاب کشور نگاه خواهد داشت؛ در حالیکه کاممان از انتخاب روستای علوی از میان 1000 روستا در میان 10 روستای برتر دوستدار کتاب در کشور نیز شیرین شده است. به همین مناسبت ها با دکتر مصطفی جوادی مقدم رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان گفتگویی داشته ایم که در ادامه می خوانید:

 

درباره خبرهای جدید از حضور کاشان در طرح پایتخت کتاب کشور توضیحاتی ارائه بدهید.

طرح انتخاب پایتخت کتاب کشور سه سال است که برگزار می شود و در این سه سال کاشان همیشه جزو نامزدهای پایتخت کتاب ایران بوده است. ما امسال فعالیت هایمان را گسترش داده ایم. از سوی دیگر در کشورهم رقابت ها بیشتر شده است و امسال 103 شهر شرکت کرده اند که فعالیت های کاشان در حوزه کتاب نظر هیئت داوران را به خود جلب کرد و ما جزو 5 شهر برتر دوستدار کتاب شده ایم. وزارت فرهنگ و ارشاد در روزهای اخیر از بیست شهر برتر در این زمینه تقدیر کرد و دوم اسفندماه نیز با حضور مقامات کشوری در تالار وحدت از 5 شهر برتر تقدیر خواهد شد و شهر پایتخت کتاب کشور نیز معرفی خواهد شد. ما امسال با 60 طرح در این رقابت شرکت کرده ایم که صبحگاه کتاب و ساخت کتابخانه های خیرساز با مشارکت خیرین از جمله این طرح ها بوده است. البته مهم جامعیت، اجرایی بودن، فراگیری و ایجاد موج مطالعه در طرح هاست.

همچنین در سال گذشته حدود 6 روستای کاشان در طرح روستاهای دوستدار کتاب شرکت کرده بودند و امسال بیست روستا شرکت کردند و از میان 1000روستا ده روستا انتخاب شد که روستای علوی جزو روستاهای برگزیده دوستدار کتاب شده است.

 

درباره بحث پایتخت کتاب قبلا گفته بودید موسسات خصوصی و سمن ها سال گذشته آن چنان که انتظار داشتیم همکاری نداشته اند، امسال مشارکت آنها در بحث پایتخت کتاب و ترویج کتابخوانی در شهر چگونه بوده است؟

بهتر از پارسال بود، اما ایده آل نبود. موسسات و ادارات دولتی و غیردولتی باید معتقد به بحث پایتخت کتاب کشور شده و با تمام قدرت وارد این طرح شوند. امسال اداره آموزش و پرورش کاشان با تمام قوا وارد این بحث شد و این امر در رتبه کاشان موثر واقع شد. اگر همه مثل آموزش و پرورش وارد می شدند کاشان حتما پایتخت کتاب کشور می شد و تاثیر به سزایی در ترویج کتابخوانی در شهر می داشت.

تفاهمنامه ها با موسسات و بخش خصوصی نیز در رتبه کاشان موثر بود. البته جاهایی هم بودند که ما انتظار داشتیم که ورود پیدا کنند ولی متاسفانه وارد نشدند. بخش خصوصی می توانست وارد شود و سود هم از این قضیه ببرد؛ اما بعضی از آنها اعتقاد به کار فرهنگی نداشتند یا اهمیت کار را درک نکردند. وقتی یک راننده تاکسی و آژانس ما اهمیت کار را متوجه می شود شرکت های عظیم و طویل خودروسازی و... در کاشان باید خودشان برای فرهنگ شهر و کارکنان خود وارد این بحث شوند که علی رغم تلاش ها ما موفق به این کار نشدیم. البته شاید یک قسمت ضعف ازما هم باشد که اطلاع رسانی به  بعضی نکردیم و البته به آنهایی هم که گفتیم جواب خوبی نگرفتیم.

 

نمایشگاه سراسری کتاب استانی که بعد از 14 سال بار دیگر در کاشان برگزار شد را چگونه ارزیابی می کنید؟ آماری از میزان فروش و بازدید مردم کاشان ارائه بدهید.

از 300 میلیون تومان یارانه اختصاص داده شده به نمایشگاه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد  مردم نزدیک به 220 میلیون یارانه را استفاده کردند. مجموع فروش ما نزدیک به 300 میلیون تومان بود و نزدیک به 30 هزار نفر از نمایشگاه بازدید کردند. در نمایشگاه های استانی فروش بالای 200 میلیون مطلوب است. البته ما می خواستیم خیلی خوب و عالی باشیم؛ اما باز هم قابل قبول است و فروش ما با برخی مراکز استان ها یکسان بود.

 

یکی از عواملی که در میزان حضور مردم موثر بود زمان برپایی نمایشگاه بود. چرا این زمان انتخاب شد؟

انتخاب زمان نمایشگاه با ما نبود. از نظر زمانی تعطیلات بین ترمی دانشگاه بود و دانشجویان حضور نداشتند. به خاطر دهه فجر و افتتاح پروژه ها و سایر برنامه های فرهنگی مثل کنسرت هم فضای تبلیغی شهر شلوغ بود و بنرهای ما کمتر دیده شد. فصلی هم بود که دانش آموزان کتابهای کمک درسی را تهیه کرده بودند. اگر نمایشگاه در آذر ماه برگزار شده بود حتما 500 میلیون فروش داشتیم.

 

یکی از اشکالات عمده ای که به نمایشگاه کتاب کاشان گرفته شد بحث ضعف اطلاع رسانی و دور بودن محل برگزاری آن از مرکز شهر بود. نظر شما در این باره چیست؟

بله. ما در زمینه اطلاع رسانی مشکل داشتیم، به علت اینکه تجربه ای در این خصوص نداشتیم. متاسفانه مصلا برای مردم کاشان دور بود. استقبال مردم از نمایشگاه کتاب نیشابور با اینکه 45 کیلومتر از شهر فاصله داشت فوق العاده بود. ما یک قسمت کار هستیم که بعد از 14 سال  چنین نمایشگاهی را برگزار کردیم. ما انتظار داشتیم خود مردم چهره به چهره تبلیغ کنند. ما می توانستیم در  باشگاه تختی هم نمایشگاه را برگزار کنیم، اما شهر قفل می شد و این خود یک کار غیرفرهنگی بود. یکی از مشکلات ما این است که 3000 متر فضای سرپوشیده در شهر نداریم. این هشداری برای شهر است که  اگر روزی بحرانی پیش بیاید که مدیریت بحران ما بخواهد کاری انجام دهد 3000 متر فضای سرپوشیده یکجا در شهر نداریم.

بحث دیگر این بود که زیرساخت های نمایشگاه کتاب فقط سقف نیست و بحث سرما و گرما هست و فضا باید به فضای نمایشگاه کتاب بخورد و امکانات آب و برق و گاز و وجود پارکینگ و تسهیل رفت و آمد هم هست. کارشناسان وزارت و فرهنگ و ارشاد از میان چند جایی که به آنها نشان دادیم مصلا را مهر تایید زدند. وقتی این کار انجام شد مردم ما این همت را نکردند. ما حداکثراستفاده را از فضای مجازی کردیم، اما از فضای حقیقی حداکثر استفاده را نکردیم واین ایراد و اشکال به ما وارد هست. مردم هم این نمایشگاه را با نمایشگاه های معمولی اشتباه گرفته بودند.

 

با توجه به فاصله مصلا از شهر چرا تسهیلات رفت و آمد مناسب برای مردم وجود نداشت؟

ما مکاتبات مختلفی با اتوبوس رانی کرده بودیم. اما از روزهای سوم چهارم نمایشگاه این امر برقرار شد که اتوبوسها هم به دلیل عدم اطلاع رسانی با تعداد خیلی کم مردم حرکت می کرد.

 

شما گفتید نمایشگاه استانی کتاب در کاشان مطلوب ارزیابی می شود. اما در بحث فروش اغلب غرفه داران ناراضی بودند و فروش کتاب در کاشان را کمتر از شهرهایی مثل جیرفت و زاهدان عنوان می کردند و برای حضور در نمایشگاههای بعدی کاشان هم ابراز بی علاقگی می کردند.

غرفه داران با نگاه کاسبکارانه نگاه می کنند نه کارشناسانه. آنها انتظار دارند همه کتابهای خود را بفروشند. چرا اراک را مثال نزدند؟ همدان هم مثل کاشان تقریبا فروش کرده بودند. هرچه از مرکز کشور فاصله می گیرد فروش بیشتر می شود. ما اگر نیازی به کتاب داشته باشیم فردا صبح به دست ما می رسد. جاهایی مثل بندرعباس، نیشابور، جیرفت و بیرجند به خاطر فاصله ای که با مرکز کشور دارند صبر می کنند کتابهای خود را در نمایشگاه کتاب بخرند. اما ما کتابفروشی های تخصصی در شهر داریم. من یکی از عوامل فروش کم  نمایشگاه را وجود کتابفروشی های خوب در شهر می دانم و مردم در طول سال کتاب خود را می خرند و این امتیازی برای شهر است. خیلی از شهرها شاهد تبدیل کتابخانه ها به کبابخانه هستند. اما در اینجا کتابفروشی ها شعبه های خود را زیاد می کنند. من ارزیابی غرفه داران را قبول ندارم. ارزیابی وزارتخانه قابل قبول است که آنها نمایشگاه را مطلوب عنوان می کنند  و از نظر من هم  نمایشگاه امسال خوب بوده است.

 

پس با این اوصاف برای سال بعد هم باید امیدوار باشیم که نمایشگاه کتاب در کاشان برگزار شود؟

باید همه دستگاهها به صورت جدی برای سال آینده وارد شوند و ما باید تعهد 500 میلیون فروش بدهیم که نمایشگاه را به ما بدهند. در بعضی از شهرها مردم در تقویم ذهنی خود می دانند که نمایشگاه کتاب هست و خریدهای خود را تا زمان آن متوقف می کنند. اگر قرار بشود هرسال  نمایشگاه تخصصی داشته باشیم در تقویم ذهنی ما ثبت می شود. نظر نماینده، شهردار و فرماندار این هست که سالیانه باشد و ما باید وزارتخانه را قانع کنیم. باید تعاملاتی با مرکز استان پیش بیاید که نمایشگاه را هم در اصفهان داشته باشیم و هم در کاشان.

 

سوال آخر، آماری از سرانه مطالعه مردم کاشان وجود دارد؟

سرانه مطالعه کتاب در کشور را از 5 تا 15  دقیقه عنوان می کنند. سرانه مطالعه کاشان هم مثل شهرهای دیگر کم است. امیدواریم با بحثهایی مثل پایتخت کتاب و ... سرانه مطالعه را ارتقا بدهیم.اگر این سرانه را ده دقیقه هم بکنیم در مقایسه با کشوری مثل هند که 113 دقیقه است جالب نیست.


 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز33
دیروز492
این هفته950
این ماه8066
جمع کل820672

آی پی شما 54.234.190.237
Unknown ? Unknown