پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
شنبه, 21 اسفند 1395 11:30

لاک امن زوال اخلاقی

رای دادن به این مورد
(2 آرا)

شیوا آقابزرگی‌زاده

کاشان آنلاین: «انصافتان کجا رفته آقا؟ / خدا عاقبت مان را به خیر گرداند./ مراقب خودت باش....» مکالماتی که در خیابان،اتوبوس، تاکسی و فروشگاه و هر مکان تبادل و رودر رو قرارگرفتن مردم بیش تر از قبل می شنویم. مکالماتی که در آن سوژه ی انسانی به قضاوت دیگری نشسته و به این نتیجه می رسد که انصاف، دیگر نیست و از بین رفته. انصاف و اخلاقی بود اما اکنون نیست و یا هستی اش به خطر افتاده. در واقع زدودگی که در معنای انصاف و اخلاق اتفاق افتاده ترس را تولید کرده و این ترس گویی از آینده است آینده ای خطرناک که خلق شده برای ترساندن ما و برون رفتی نیست جز دست به دامان پروردگار شدن.به واقع در جامعه ی کنونی خطراتی ما را تهدید می کند و امنیت و آرامش در معرض تزلزل است و بیراهه نیست که در مناسبات مردم بازنمودش را بشنویم. در زمان گذشته اخلاق و وجدان عمومی بر جامعه، نهادها، سازمان ها و افراد حاکم بود اما امروز زوال اخلاقی و تضعیف وجدان جمعی بر آن ها چیره شده و خیرخواهی و ملاطفت گویی از جامعه رخت بربسته و تضعیف اخلاق و پیوندهای برآمده از آن از آینده ای نامهربان، بی رحم و خشن خبر می دهد، آینده و حتی زمان حال بی رحم که تجربه ی زیسته ی ما نمودی است از این حال بی رحم و حال بی رحم  با خود ترس می آورد و احساس امنیت را از بین می برد و درماندگی امروز با خود هراس فردای نیامده را پررنگ تر می کند.

جامعه ی با ثبات گذشته اخلاق را در صله رحم و انصاف را در موعظه های ریش سفید خلاصه می کرد جامعه ی کنونی اما اخلاق را در بی تفاوتی و انصاف را در فروش اجناس رایگان جستجو می کند.

بنابراین جامعه در گذشته گویی خشونت، خطر  و در معنای وسیعتر جنایت کمتری به خود می دید اما امروز اخبارجنگ سوریه، بالا رفتن آمار خودکشی، بیکاری تصویر آینده ای تیره و تار است که خواسته و ناخواسته ترس را بر ما حاکم می کند.

در واقع واکنش ما ترسی است که مرتبط با کم رنگ شدن باورهای مذهبی و وضعیت نابسامان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. باتوجه به اینکه اکنون جایگزینی هم برای برای فقدان کارکرد مذهب در عرصه ی فرهنگ وجود ندارد. فرهنگ با محدویت های پیش رویش با بحران هایی روبرو است و رفع محدودیت ها و همکاری حوزه های اقتصاد و سیاست، فرهنگ و به تبع جامعه را از بحران های پیش رو رهایی خواهد بخشید.

در غیر این صورت برخی از  افراد راه زوال اخلاقی را در پیش می گیرند و بیش از گذشته در کنش روزمره در پی منافع خود می روند و در راه رسیدن به هدف، دیگری تنها برایشان ابزار یا وسیله ای است که از آن سواستفاده می کنند بدین ترتیب حرمت، کرامت و منزلت فرد مقابل در تعامل با دیگری جایگاهش را از دست می دهد  گویی افراد انسان نیستند و هویت انسانی ندارند و اشیائی هستند که با پول می توان آن ها را خرید و معاوضه شان کرد کمااینکه رشوه، ربا و... در ساختارهای سازمانی ما نفوذی بیش از پیش می یابند در این جاست که مافیای قدرت در سازمان ها شکل می گیرد و اخلاق و انصاف به کناری رانده می شود و انسانیت معنای خود را از دست می دهد. نگاه غیر انسانی اساس شکل گیری چنین مافیای قدرتی است که سراسر آن  فساد و بیرحمی است.

نظاره گری، انتظار و نامهربانی در سطح خرد واکنش گروه دیگری از مردم است. در واقع آنها تماشاگران و مفعولانی خسته هستند که در غیاب کنش مسئولانه و اخلاقی سازمان ها آن ها نیز دچار نوعی بی اخلاقی شده اند. با نگاهی به تفاوت کرایه تاکسی ها، تفاوت قیمت اجناس مغازه ها زوال اخلاقی این گروه از مردم را می توان دید.

در چنین شرایطی ساختارهای کلان و اقتدارطلب بی تفاوتی را جانشین مسئولیت پذیری و پاسخگویی کرده اند و جامعه را در هاله ای از ابهام فروبرده اند اما در هر صورت تعیین کنندگی به دست آنهاست و تعاملی میان مردم و ساختارهای کلان که جامعه مدنی را شکل دهد کمتر وجود دارد.

بدین ترتیب بی تفاوتی و طرد اجتماعی و فرو رفتن در لاک امن خویش توسط ساختارهای کلان به بیماری مسری جامعه تبدیل شده است. در چنین وضعیتی مردم جامعه کنشگر و بازیگر آن نیستند بلکه سازمان های اقتدارطلب هستند که بازیگران اصلی اند برآیند چنین جامعه ای ضعف پیوندهای اخلاقی و تبدیل هویت های انسانی و مناسبات سالم میان افراد است که در بدترین شکل آن آسیب و ضعف در ارتباط میان دولت و ملت است.

بنابراین امروز مشکل زوال اخلاقی در همه ی سطوح جریان دارد و به نظر می رسد با راهکار ساختاری می توان جامعه را از زوال اخلاقی نجات داد و به سمت اخلاق شهروندی و مدنی سوق داد. بنابراین یکی از راهکارها اصلاح ساختاری است به عبارتی ترمیم و بازسازی رابطه دولت و ملت از اساسی ترین راهکارهاست. در پی این اصلاح بی تفاوتی و خشونت و سایر بحران هایی که در حوزه ی اخلاق جای می گیرند از بین می روند. در غیر این صورت دومینوی جامعه از هر سو که فروریخته شود سمت دیگر نیز فرو می ریزد.

 

کانال خبری کاشان آنلاین را در تلگرام با آدرس زیر دنبال کنید:

https://telegram.me/kashanonlinechannel

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز32
دیروز492
این هفته949
این ماه8065
جمع کل820671

آی پی شما 54.234.190.237
Unknown ? Unknown