پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
سه شنبه, 19 ارديبهشت 1396 21:28

امیدوارم دولت حامی محیط زیست و ناجی دریاچه ارومیه تکرار شود

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

گفت‌وگو با مدیرعامل انجمن کویر سبز کاشان

کاشان آنلاین؛ مهدی سلطانی راد – دولت یازدهم در حالی به روزهای آخر فعالیت خود نزدیک می شود که از بعد توجه به مسایل زیست محیطی و تلاش برای کاستن از بحران هایی مانند نابودی دریاچه ها و تالاب های کشور به عنوان میراث دولت مهرورز برای کابینه ی تدبیر و امید، می توان نمره ی قابل قبولی به کابینه ی روحانی داد. بدون شک شاید تنها راه فائق آمدن بر بحران های خودساخته ی آن دولت هشت ساله روی کارآمدن دولتی بود که به جای شتاب زدگی و تصمیمات هیجانی و جهان سومی و تقلای بیهوده ی هر چند لفظی برای مدیریت جهان، به حاکم شدن واقع نگری و عقلانیت و تدبیر و نگاه علمی بر فرایندها و رویکردهای حاکمیتی از جانب قوه ی اجرایی کشور که یک بعد آن توجه به حال و روز محیط زیست کشور است از عمق جان اعتقاد داشته باشد. 29 اردیبهشت آزمون سیاسی دیگری هم در راه است و آن انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستاست. بدون شک همگرایی پارلمان های محلی – شوراهای اسلامی و روستا -  با دستگاه حاکمیتی دولت می تواند مسیر توسعه ی کشور را هموارتر کند و در این بین سازمان های مردم نهاد در کلیت خود و فارغ از کارکردهای ویژه و تخصصی در هر بخش، بازوان یاری گر دولت مردان و عناصر عرصه ی قانون گذاری محلی در شوراها هستند. خسرو اعتماد " مدیرعامل جمعیت کویر سبز کاشان " و نماینده ی سازمان های مردم نهاد کاشان ،در گفتگوی زیر که در خلال برنامه ی روز زمین پاک با وی انجام شد به ارزیابی مختصری از کارنامه ی زیست محیطی دولت رو به پایان یازدهم پرداخت. او البته بنا به چند پرسش زیست محیطی مرتبط با شوراهای اسلامی شهر و روستاها، بر مهم بودن انتخابات دوره پنجم این نهاد محلی تصمیم ساز هم تأکید کرد ..

چیزی به پایان عمر دولت یازدهم باقی نمانده. در جایگاه یک فعال پرتلاش و حامی محیط زیست، معیارتان برای سنجش عملکرد زیست محیطی این دولت چیست؟

اولأ رویکرد دولت یازدهم در مورد توجه به سازمان های مردم نهاد را کاملأ مثبت می بینم. ببینید، در بین دولت های بعد از انقلاب ، هیچ دوره یی به اندازه ی دولت دکتر روحانی به سازمان های مردم نهاد به ویژه سمن های زیست محیطی توجه نگردید. اگر چه در دولت اصلاحات استارت میدان دادن به سازمان های مردم نهاد زده شد و تحولی نو در حوزه ی واگذارکردن برخی امور اجتماعی به مردم و شهروندان شکل گرفت اما دولت یازدهم به همه سازمان های مردم نهاد توان داد و واقعأ در مورد دولت چهارساله ی دکتر روحانی می توان گفت به اندازه سی و اندی سال بعد از انقلاب به سازمان های مردم نهاد در این دولت مجوز فعالیت داده شد.

یعنی رأی شما مبتنی بر ادامه یافتن دولت دکتر روحانی است؟

بله؛ در جایگاه یک شهروند و فعال اجتماعی و در مورد دولت بعدی و با احترام به همه کاندیدها، امید من این است که دولت آقای روحانی که حامی جدی محیط زیست و منجی دریاچه ی ارومیه بود تکرار شود و دوباره و مانند خرداد 92 مورد اقبال عمومی قرار بگیرد و بتواند رییس جمهور هشت ساله لقب بگیرد. معتقدم در چهارسال آینده نتیجه ی برنامه ها و کارهای ایشان را خواهیم دید.

می توانید به شکل مصداقی به بیان نمونه هایی از تلاش این دولت در حوزه ی محیط زیست بپردازید؟

انصافأ دولت ایشان و به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست در احیای تعدادی از رودخانه و دریاچه ها و تالاب ها موفق عمل کرد. یادمان نمی رود که از حدود پنج، شش سال پیش جلوگیری از نابودی دریاچه ارومیه، نه تنها برای مردم آذربایجان و ارومیه که برای مردم ایران دغدغه ی جدی بود. حالا ولی با تدابیر دولت یازدهم حیات به این دریاچه برگشته است. یا احیای تالاب های هورالعظیم و هورالهویزه که در دولت قبلی برای استخراج نفت آنها را خشک کردند و الأن هردوی شان از آی سی یو خارج شده اند! مگر یادمان رفته که زاینده رود تا قبل از میانه های سال 92 در اکثر اوقات سال خشک و بیابانی بود؟! با این خشکسالی یی که گریبانگیر کشور هست ما می توانیم به دکتر روحانی در بخش محیط زیست نمره 19 یا 20 بدهیم. با توجه به خشکی اقلیم، احیای چند مورد از تالاب ها و دریاچه ها و حتی اندیشیدن تدبیر برای جلوگیری از نابودی تعدادی دیگر از این منابع طبیعی کار بزرگی است. خانم ابتکار هم البته در رأس سازمان حفاظت محیط زیست دلسوزی خاصی برای حوزه ی کاری شان دارند، مانند مرحوم پدرشان که اولین رییس سازمان حفاظت محیط زیست بعد از انقلاب بودند. خانم دکتر ابتکار بر عکس محمدزاده – رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت دهم – که با شعار صرفه جویی بخشی از بودجه ی سازمان را به خزانه برگرداند در این سال ها تلاش های موفق زیادی کرد تا  بودجه ی سازمان واقعی و افزایش پیدا کند. به کارگرفتن انسانی دغدغه مند و فعال و ساعی مانند دکتر محمد درویش در سازمان حفاظت محیط زیست که از سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری به سازمان اضافه شدند یکی از اقدامات مهم و اساسی خانم ابتکار در دولت یازدهم بود که جای سپاس و تجلیل دارد.

یکی از بحران های دولت فعلی به ویژه در اواخر سال گذشته،داستان گرد و غبارها بود که بعضأ محل قضاوت های نامنصفانه یی هم برای دولت شد، نقش سؤمدیریت ها را در این بحران چقدر تأثیرگذار می دانید؟

سؤمدیریت در طول دولت های قبلی کم و بیش بوده. راجع به تغییر اقلیم و خشکسالی غیر طبیعی، در زمان دولت سازندگی شروع کردند به سد زدن بی رویه که در تغییر اقلیم و ایجاد گرد و غبار بر بستر وزش بادهای تند بی تأثیر نبود. ببینید، خیلی ها می گویند ما وقتی در ایران در اکثر اوقات سال آفتاب داریم چرا می رویم به سمت تولید برق از طریق سد؟ به نظرم پربیراه نمی گویند چون با توجه به دغدغه های زیست محیطی کنونی در کشور بهترین روش تولید انرژی برق می تواند از راه نور خورشید باشد. در آلمان که آفتابش یک سوم ایران هم نیست 45 درصد از برق شان را از خورشید می گیرند. در هلند هم از انرژی باد برای تولید برق استفاده می کنند. در همه اروپا و برخی کشورهای کمتر توسعه یافته از انرژی گرمایشی زمین و حتا از قدرت جزر و مد دریا هم برای تولید برق بهره می برند. درباره سؤمدیریت ها مثلأ دولت قبلی – اوایل دولت نهم - درباره ی سدهایی که دولت ترکیه بر روی دجله و فرات زد سکوت کرد. چرا که ممانعت ورود آب به رودخانه های عراق باعث بیابان زایی هشت میلیون هکتاری در عراق شد و بخشی از بحران خارجی گرد و غبارها در طول این پنج، شش سال که نیمه غربی کشور را تحت تأثیر قرار داد از سمت عراق بود.

ظاهرأ مجلس دهم هم درباره حوزه ی محیط زیست از دولت حمایت های خوبی می کند ؛

بله؛ خوشبختانه باید گفت فارغ از جهت گیری های سیاسی، مجلس فعلی تدوین و مصوب کردن برخی قوانین مترقی در حوزه ی محیط زیست را هم به خوبی دنبال می کند. مثلأ جریمه برای ایجاد آلایندگی صوتی که طبق اصل 50 قانون اساسی مجالس ما تاکنون به موضوع آلودگی صوتی ورود نکرده بودند. از همه مهم تر این که طرح رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای تخصیص اعتبار ویژه برای حمایت از مجهزشدن بیشتر محیط بانان کشور به وسایل دفاعی در برابر شکارچیان متخلف و متجاوزان به مناطق حفاظت شده را تصوب کرد.

از بخش کلان کشور به حوزه ی بومی خودمان می رسیم! بزرگترین مشکلات زیست محیطی امروز کاشان را چه چیزهایی می دانید؟

معضل عمده ی زیست محیطی ما در کاشان هم اکنون برخی صنایع بزرگ و کارخانجاتی هستند که به تولید پساب ضد زیست محیطی آنها هیچ توجهی نمی شود. چند روز پیش در مسیر سرزدن به تصفیه خانه فاضلاب در بلوار راوند صنایعی را دیدم که از دودکش اکثر آنها دود بلندی به آسمان می رفت، اداره ی حفاظت محیط زیست اگر قدرت اجرایی بالا داشته باشد باید به قصد نظارت جدی به آنها سر بزند. برخی صنایع دیگر در حاشیه ی شهر هم نباید ضایعات غیر قابل بازیافت شان را آتش بزنند. آنها پسماندهای قابل بازیافت شان را جدا می کنند و باقی مانده اش را آتش می زنند که گاز کربنیک و co2 ایجاد می کند و مخرب است. اگر به فکر کاشان نباشیم یکی دو سال دیگر هوای پاک نداریم و آلوده ترین هوا را ما خواهیم داشت. متأسفانه در کاشان تنها یک دستگاه سنجش آلایندگی هوا داریم و آن هم تابلویش کار نمی کند! 10 بار هم افتتاح شده اما مجدد خراب شده! اگر وظیفه ی ترمیم آن وظیفه شهرداری یا اداره حفاظت محیط زیست است معلوم نیست چرا اقدامی نمی شود. بیشتر شهرهای ایران 5 یا 6 پایگاه و دستگاه سنجش آلودگی هوا دارند.

عمق فرهنگ شهروندی در کاشان را تا چه حد می دانید که بتواند به عنوان اهرم مطالبه گری از مسؤلان در بخش نظم اجتماعی و محیط زیست عمل کند؟

متأسفانه در کاشان امروز، مقوله ی جدیی به نام آموزش شهروندی نداریم و غالب مردم هم هنوز به آن حد از آگاهی نرسیده اند که هنجارهای اجتماعی یک جامعه بشری سالم را رعایت کنند. در کاشان 1396 ، پراکنده کردن ظروف یک بار مصرف غذا و مایعات در معابر و خیابان ها بعد از مراسم های مذهبی همچنان برای دوستداران محیط زیست یک دغدغه است و متدینین باید درباره ی این موضوع جدأ به فکر باشند. برخی از مردم فکر می کنند ریختن زباله از شیشه ماشین به سطح خیابان زرنگی است یا این که در پیک ترافیک شهری، شهروند کوته فکری را می بینید که با پارک دوبل وسیله اش در خیابان و در نتیجه ایجاد ترافیک و راه بندان و سد معبر چگونگی نگرشش به فرهنگ شهرنشینی را نشان می دهد!

29 اسفند انتخابات دوره پنجم شوراها را هم در پیش داریم. سطح توجه شورای چهارم شهر کاشان به مسائل زیست محیطی چقدر بود؟

متأسفانه شورای شهر کنونی هیچ اهمیتی برای حوزه ی محیط زیست قائل نشد غیر از راه اندازی فرمالیته ی یک کمیسیون به ریاست دکتر ثابت و نایب رییسی آقای حاج قدیری که اول قرار بود یک کارگروه باشد و بعد شد کمیسیون. به شخصه چهار سال من دویدم تا در نهایت و در سال آخر این شورا و در دی ماه سال گذشته آمدند مثلأ کمیسیون محیط زیست و توسعه ی پایدار و آب و انرژی ایجاد کردند که این کمیسیون سه جلسه بیشتر برگزار نکرد! هیچ خبری هم از مصوبه یی دندان گیر به نفع محیط زیست شهر نبود.

توصیه ی شما به همشهریان تان درباره ی انتخابات شوراهای پنجم شهر و روستا چیست؟

مردم کاشان برای انتخابات شوراها به کسانی رأی بدهند که دغدغه ی محیط زیست داشته باشند. شاید هنوز برای مردم این شهر محیط زیست مقوله یی روشنفکرانه و لوکس به حساب بیاید اما باید بفهمیم سالم بودن جسم و جان ما بسته به محیط زیست سالم است. اگر این محیط خراب باشد وقتی هوای ناپاک داشته باشیم، وقتی سلامت روان و جسم نباشد ما آرامش نداریم. شورای شهر مجلس محلی است و باید در کنار دیگر دغدغه ها مصوباتی را بگذراند که به درد سلامتی مردم بخورد. متأسفانه در طول دوره های قبلی و فعلی شورای شهر کاشان هیچ موردی نمی بینیم که بگوییم فلان مصوبه رویکرد بنیادی زیست محیطی داشت و صدرصد به نفع زندگی سالم شهروندان بود.

شورای شهر بعدی در کنار نگاه ویژه به مسائل شهری، چه رویکردهای دیگری را باید مدنظر خود قرار دهد؟

چه چیزی غیر این که به فکر محیط زیست شهر هم باشند؟ همه چیز البته دست انتخاب درست و هوشمندانه ی مردم است. خواهشم از شورای شهر آینده این است که کمیسیون محیط زیست، آب و توسعه ی پایدار را حفظ کنند و شورای شهر کنونی اگر این کمیسیون هنوز رسمی و قانونی نشده به خاطر مردم این چند روز آخر تلاش کنند و به آن رسمیت ببخشند. شورای شهر بعدی هم باید تکلیف استفاده از پساب تصفیه خانه فاضلاب کاشان برای فضای سبز شهری را یکسره کند.کاشان بحران جدی آب شرب دارد و نمی توان از کنار تأمین آب فضای سبز شهری هم گذشت. ایجاد همبستگی و یکدلی میان شرکت آبفا و شهرداری برای انتقال پساب فاضلاب شهر به فضاهای سبز باید در دستور کار شورای شهر بعدی باشد.

به نظر شما دلیل این که کاشان به ویژه از نظر زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی و حتا فرهنگ شهروندی و شهرنشینی، تحول روزآمد و عمیق و بنیادی را تجربه نمی کند چیست؟

به نظر من دلیل مهم، سیاست زدگی مجموعه ی شهر است. همیشه قشری از مقامات شهر را داشته ییم که بر اساس خط و ربط سیاسی و جناحی شان عمل و منافع و مصالح شهر را فدای منویات سیاسی شان کرده اند و همیشه هم می گویند چرا استان نمی شویم!! همین حالا هم نمونه های شان را می بینیم. متأسفانه ما کاشانی ها نگاه به ظاهر افراد می کنیم و حقیقت را نمی بینیم. حقیقت یعنی این که فلان کاندیدا و فلان جریان سیاسی چه برنامه و رویکردی برای زندگی بهتر مردم دارد. صندلی های شورای شهر را نباید کسانی اشغال کنند که بود و نبودشان فرقی به حال شهر ندارد چرا که بخشی از سرمایه ی قابل توجه مردم و بیت المال در شورای شهر صرف امور جاری این نهاد می شود و روا نیست که عده یی از آن حقوق بگیرند اما به فکر مشکلات مردم نباشند.

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

 

نظرات   

 
0 # پاسخ: امیدوارم دولت حامی محیط زیست و ناجی دریاچه ارومیه تکرار شودعلی در تاریخ: پنج شنبه 21 ارديبهشت 1396 ، ساعت 09:02 ق ظ
یادمه قدیما اسم انجمن کویر سبز، جمعیت کویر سبز بود و هیئت مدیره داشت. الان تک نفری مدیریت میشه و اسمشم شده انجمن کویر سبز.
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز330
دیروز425
این هفته755
این ماه7871
جمع کل820477

آی پی شما 54.226.41.91
Unknown ? Unknown