پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00

رشد تصاعدي ورود گردشگران خارجي پس از برجام به کاشان

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

 

کاشان آنلاین: از تير سال گذشته و پس از پايان مذاکرات هسته‌اي بود که بار ديگر اميدها براي رونق گردشگري خارجي در ايران زنده شد. گردشگران اروپايي در 45 روز اول سال جاري نسبت به زمان مشابه سال گذشته، 240 درصد رشد داشته است. کارشناسان مي‌گويند يکي از مهم‌ترين دلايل رشد گردشگري خارجي در يک ‌سال گذشته، ازبين‌رفتن ايران‌هراسي در جامعه بين‌المللي است. بااين‌حال، هنوز زيرساخت‌هاي زيادي لازم است تا گردشگري ايران به حد مطلوب خود برسد. شرايط فعلي کشور براي جذب گردشگر خارجي درحالي ايجاد شده است که پيش‌ازاين تصوير بسيار بدي از ايران در جهان تبليغ و ارائه مي‌شد و اين مسئله، کار سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و همچنين شرکت‌هاي خصوصي را براي جذب گردشگران خارجي بسيار دشوار کرده بود.

 مسئولان و فعالان حوزه گردشگري، افزايش ورود گردشگران خارجي به کشور را دستاورد تحولات اخير در صحنه ديپلماسي جهاني مي‌دانند و دور از ذهن نمي‌دانند که ايران به‌زودي به يکي از مقصدهاي مهم گردشگري جهان تبديل خواهد شد. اين روزها کاشان هم حال‌وهواي ديگري دارد و حضور چشمگير گردشگران خارجي در گوشه‌وکنار اين شهر به‌خوبي قابل‌مشاهده است؛ به‌طوري‌که براساس آمارهاي رسمي، هتل‌ها و اقامتگاه‌هاي اين منطقه با کمبود جا مواجه شده‌اند.

کاشان را مي‌توان تلفيقي از تاريخ، تمدن و طبيعت برشمرد. اين منطقه تاريخي با برخورداري از اقليم‌هاي متنوع در فاصله اندک، شامل پيوند کوهستان و کوير و برخورداري از جاذبه‌هاي تاريخي و فرهنگي، به‌عنوان اقامتگاهي ارزشمند در مسير ارتباطي شمال به جنوب کشور قرار دارد.

 

رشد گردشگران خارجي به کاشان

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به ايرنا مي‌گويد: ورود گردشگران خارجي به کاشان در دولت يازدهم رشدي تصاعدي و قدرتمند داشته که علت آن را مي‌توان اقدامات و برنامه‌ريزي‌هاي ارزنده دولت برشمرد. محسن جاوري افزود: در سال 95، حدود 80 هزار گردشگر خارجي از کاشان بازديد کردند که 50 هزار نفر آنها در اقامتگاه‌هاي اين شهرستان اسکان يافتند. او ادامه داد: روزانه به‌طور متوسط، 250 گردشگر خارجي در کاشان اسکان دارند؛ به‌طوري‌که تا حداقل يک ماه آينده، تمام اقامتگاه‌هاي اين شهر جاي خالي ندارند. او ورود گردشگران خارجي به کشور را بسيار مهم ارزيابي کرد و گفت: گردشگران خارجي باعث ايجاد اشتغال و درآمد مستقيم براي مردم مي‌شوند که در شرايط کنوني، ضروري به نظر مي‌رسد. او همچنين رشد ورود گردشگر خارجي به کاشان در دولت يازدهم را 500 درصد برشمرد و تصريح کرد: متأسفانه خيلي از آمارها ثبت نمي‌شود و شواهد حاکي از آماري به مراتب بالاتر از اين آمارها دارد. جاوري با بيان اينکه خيلي از کشورها ازجمله ترکيه و امارات توانسته‌اند با برنامه‌ريزي، درآمد قابل‌توجهي از گردشگري کسب کنند، گفت: کشور ما نيز به‌لحاظ داشتن جاذبه‌هاي بي‌نظير تاريخي و طبيعي مي‌تواند به جايگاه بحق خود دست پيدا کند.

 

رشد تصاعدي ورود گردشگران خارجي پس از برجام

مدير مجموعه تاريخي شهر زيرزميني نوش‌آباد نيز از افزايش 600 درصدي ورود گردشگر خارجي به اين شهر زيرزميني خبر داد و گفت: در سال 92، حدود 800 گردشگر خارجي از شهر زيرزميني بازديد کردند که اين آمار در سال 95 به پنج هزار گردشگر خارجي رسيد. عباس شافعي افزود: از ابتداي سال 96 تاکنون نيز رشد قابل‌توجهي در ورود گردشگر خارجي نسبت به سال قبل داشتيم که در حال جمع‌بندي آمارها هستيم. او با اشاره به اينکه بيشتر اين گردشگران از کشورهاي اروپايي بوده‌اند، گفت: فصل ورود گردشگر خارجي به کشورمان در دو بازه زماني فروردين و ارديبهشت و همچنين شهريور تا آبان به اوج خود مي‌رسد. وي گفت: بعد از برجام، شاهد افزايش ورود گردشگران براي بازديد از شهر زيرزميني نوش‌آباد بوديم که روزبه‌روز بر تعداد آنان افزوده مي‌شود و اين جاي بسي اميدواري است. شافعي با اشاره به اينکه سال 2017 ميلادي را سال معرفي شهر زيرزميني به جهانيان هدف‌گذاري کرده‌ايم، تصريح کرد: اميدواريم با ادامه روند حضور گردشگران خارجي، علاوه بر رونق اقتصادي شهر و کشور، تبليغات منفي‌ای که سال‌هاست به ناحق عليه ملت ايران صورت گرفته است، با مهمان‌نوازي بي‌نظير ايرانيان برطرف شود. وي بيان کرد: اغلب گردشگران خارجي زماني که با مهرباني و محبت ايراني‌ها روبه‌رو مي‌شوند، ناخود‌آگاه به تبليغاتي که رسانه‌هاي غربي عليه ايراني‌ها به راه انداخته‌اند، اشاره مي‌کنند و مي‌گويند باور نمي‌کرديم ايران به اين اندازه امنيت داشته و مردم اين کشور ما را با آغوش باز بپذيرند.

 

کوچه و خيابان‌هاي کاشان، مملو از گردشگران خارجي

يک راهنماي تورهاي خارجي نيز در گفت‌وگو با ايرنا اظهار کرد: افزايش تعداد گردشگران خارجي در سال‌هاي اخير مشهود بوده است؛ به‌طوري‌که استان اصفهان و به‌ويژه کاشان از مقصدهاي برتر براي بازديد‌کنندگان خارجي هستند. امير همايوني افزود: کاشان به‌دليل داشتن بناهاي غني و معماري قابل‌توجه، به‌عنوان يکي از محبوب‌‌ترين گزينه‌ها براي گردشگران خارجي است. وي با بيان رشد چشمگير ورود گردشگران خارجي به کاشان گفت: در سال‌هاي گذشته و پيش از دولت يازدهم، هرگز نديده بودم که گردشگران خارجي تا اين اندازه به کاشان سفر کنند و کوچه و خيابان‌هاي کاشان مملو از توريست‌هاي خارجي باشد. وي اين اتفاق را خبر خوبي براي اقتصاد کشور برشمرد و گفت: اميدوارم اين روند ورود گردشگران خارجي به کشور ادامه داشته تا شاهد رشد و شکوفايي بيش‌ازپيش اقتصاد باشيم.

 

اشتياق گردشگران خارجي از حضور در کاشان

ويليام که يک گردشگر اروپايي و از کشور انگليس است، درحالي محو جاذبه‌هاي يکي از خانه‌هاي تاريخي کاشان شده است که به راحتي نمي‌توان او را براي مصاحبه متمرکز کرد. او که جواني 27 ساله است، گفت: اين‌بار به تنهايي به ايران سفر کردم و بعد از بازديد از چند شهر ديگر، پاي به کاشان گذاشته‌ام و در سفرهاي بعدي خانواده‌ام را نيز براي حضور در ايران مجاب مي‌کنم.

او ادامه داد: تا چند سال پيش بسياري از تورها در کشور، اعزامي به ايران نداشتند و شايد يکي از دلايل آن، نوعي از ابهام و هراس بود که در ذهن هموطنانم نسبت به ايران وجود داشت اما امروز که آزادانه در خاک ايران از جاذبه‌هاي اين کشور بازديد مي‌کنم، دريافته‌ام که مردم جهان تاکنون چه مکان‌هاي نابي را براي بازديد از دست داده بودند. وي تأکيد کرد: برخورد مهربانانه مردم ايران با ما گردشگران خارجي به گونه‌اي است که در بسياري از اوقات، خود را عضوي از خانواده آنها حس مي‌کنم. يکي از تغييرات رخ‌داده‌ در جذب گردشگران خارجي به ايران، کاهش بالاي سن گردشگران به کشورمان است و اگر ساليان گذشته افراد مسن‌تر را در مکان‌هاي تاريخي مشاهده مي‌کرديم، امروز نوجوانان و جوانان خارجي بسياري نظاره‌گر زيبايي‌هاي ايران کهن هستند. سوفيا که جواني 18 ساله از ايتالياست، خونگرمي ايرانيان را مي‌ستايد و مي‌گويد: کشوري با تمدن کهن چون ايران، مردماني دارد که در ميان آنها دوري از وطن را احساس نمي‌کنيم و هر کجاي اين کشور قدم مي‌گذاريم، مردماني خونگرم و مهربان را در کنار خود مي‌بينيم. او که به پيشنهاد يک نانواي سنتي در کاشان خمير نان را داخل تنور قرار داده است، اين تجربه را فراموش‌نشدني ذکر مي‌کند و مي‌افزايد: مردم ايران از کودک سه‌ساله تا پيرمرد يا پيرزن 80 ساله، استقبال گرمي از ما گردشگران خارجي دارند و ازاين‌رو، گمان مي‌کنم در آينده مبلغ خوبي براي دوستانم نسبت به تشويق آنها براي سفر به ايران باشم.

منبع: روزنامه وقایع اتفاقیه

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز329
دیروز444
این هفته2382
این ماه9498
جمع کل822104

آی پی شما 54.234.0.2
Unknown ? Unknown