پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
شنبه, 13 خرداد 1396 07:10

یک عکس سه نفره با یک دنیا شرح ...

رای دادن به این مورد
(3 آرا)

مهدی سلطانی راد

کاشان آنلاین: می گویند مرحوم آیت الله سید مهدی یثربی در دوران حیاتش، به ویژه پس از انقلاب و در دهه ی 70  که مسیر پیشرفت و توسعه ی شهرستان کاشان با وجود دولت سازندگی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی شتابان تر از دوران لاک پشتی دهه 60 مسیر خود را طی می کرد، محور وحدت و همبستگی مدیران اجرایی و شهری بود. آن فقید سعید و عالم عامل و سمبل اعتدال و مردم داری نه فقط برای این دست از مدیران اجرایی، که برای نمایندگان مردم شهرستان کاشان در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی"  فارغ از جناح بندی و تمایل شان به حزب ها و گروه های سیاسی " محور و عمود خیمه ی همبستگی و وحدت با هدف خدمت رسانی به کاشان بزرگ بود.

کودکی هم نسلان من در دهه 60 دورانی را بیاد می آورد که مهندس حسین محلوجی در قامت نماینده ی خوشنام و متخصص مردم کاشان در مجالس دوم و سوم و زیر چتر حمایتی مرحوم آیت الله یثربی و کسی که با هم نسبت فامیلی نزدیکی هم داشتند و در دورانی که دو سوم از درآمد نفت کشور صرف جبهه های جنگ تحمیلی می شد بیش از حد توانایی و وسع خود برای کاشان و مردمانش در پی هموارشدن مسیر توسعه و تعالی بود. محلوجی ریزنقش اما توانمند و کارآمد همان کسی بود که چند دهه بعد از الهیار صالح که از اهالی منطقه کاشان بود و نگین انگشتری کابینه دولت ملی مصدق، با رفتنش به کابینه دولت اول هاشمی رفسنجانی در تابستان 1368 اعتباری مضاعف برای همشهریانش کسب کرد و این نکته را یادآور شد که برخاستن فرهیختگان و نخبگان سیاسی از دیار هفت هزارساله کاشان کماکان ادامه دارد و توقف ناپذیر و مال دیروز و امروز نیست.

الحق و الأنصاف که محلوجی در دهه 70 علاوه بر وزانت بخشیدن به وزارت معادت و فلزات و تحول آفرینی در کسب ثروت ملی از ذخایر معدنی کشور، برای شهر و دیارش هم کم نگذاشت و فی المثل خوب که به بافت تاریخی شهرمان و ثروتی که ققنوس وار از زیر خروارها خاک و از دل خانه های فرسوده و ویرانه در اوایل دهه 70 برخاست بنگریم ردپای محسوس او را در این شهرت آفرینی مضاعف برای گردشگری کاشان کهن با چشم غیر مسلح می بینیم. شهری که تا حدود 23 سال پیش و قبل از مرمت جهادگونه آن چند خانه تاریخی که حمایت و پشتیبانی تاریخی مرحوم آیت الله سید مهدی یثربی را در پی داشت فقط و فقط به باغ فین می نازید و بس ..

پس از رفتن مهندس محلوجی به کابینه هاشمی رفسنجانی که این فرایند در دولت دوم سردار سازندگی هم تمدید شد نوبت به مهندس محمود جمالی رسید تا ردای نمایندگی مردم کاشان در مجالس سوم – میان دوره یی -  تا پنجم را به تن کند. او نیز با حمایت های امام جمعه فقید گام هایی چند برای توسعه ی کاشان برداشت تا در عصر اصلاحات و مجلس ششم مهندس حسن توفیقی که به نوعی" بچه محل محلوجی و جمالی " محسوب می شود را نماینده ی شهرمان بنامیم که توفیقی البته در دهه 80 و ورود تاریخی بخشی از آب زاینده رود به کاشان با حمایت های رییس دولت اصلاحات و مرحوم آیت الله یثربی توفیقاتی مانند این را برای کاشانی ها باعث شد.

در این عکس سه نفره که شامگاه پنچ شنبه و بعد از پایان آیین یازدهمین سالگرد ارتحال آیت الله سید مهدی یثربی در مسجد جامع حبیب بن موسی(ع) شکار شده، تیمسار عباسعلی منصوری را هم در کنار محلوجی و توفیقی در حال گپ و گفت صمیمانه می بینیم. سه نماینده در سه برهه زمانی که به گمانم وجه اشتراک تقریبی هر سه آنها تلاش و کوشش برای توسعه و پیشرفت حوزه ی انتخابیه شان البته با شیوه ها و مسیرهای متنوع بود. منصوری البته در یازدهمین سالگرد درگذشت امام جمعه فقید در این مراسم حاضر شد تا به نوعی بگوید منکر بزرگی بزرگان و فرهیختگانی که روزگاری حق پدری بر گردن کاشان و کاشانی ها داشتند و دارند نیست و چه زیبا که بتوان از این حلقه ی اتحاد و وحدت و همبستگی میان این مثلث فارغ از جناح بندی و گروه گرایی ها و بدون فوت وقت برای  " بدرقه کردن های واهی و بی حاصل و حاشیه ساز " زیر چتر روحانیت مردمی و اصیل و ریشه دار از جنس خاندان یثربی برای توسعه و پیشرفت منطقه ی کاشان بزرگ بهره برد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز246
دیروز425
این هفته671
این ماه7787
جمع کل820393

آی پی شما 54.226.179.247
Unknown ? Unknown