پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
یکشنبه, 11 تیر 1396 20:31

تجربه‌ی روستای قهرود، نمونه‌یی از تأثیر مشارکت مردمی در توسعه زادبوم

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

مهدیار زمزم؛

کاشان آنلاین: از قدیم گفته اند یک دست صدا ندارد، یعنی یکه و تنها نمی شود کاری پیش برد. بدین منوال توسعه و پیشرفت یک شهر یا روستا هم شدنی نیست مگر آن که نیروهای بسیاری از این دو مجموعه دست به دست هم بدهند. این تعاون و همکاری می تواند از کارهای کوچک و سطوح پایین شروع و به کارهای بزرگ تر و سطوح بالاتر ختم شود. مراد این که پیشرفت یک منطقه میسر نخواهد بود مگر آن که به غیر از دولت و سازمان های ذیربط، مردم هم پا به عرصه بگذارند و با پیشنهادها و انتقادهای خودشان در تصمیم گیری ها نقش داشته باشند.

روستاها به دلیل جمعیت کم به مشارکت و همدلی همگی اهل خود در جهت رسیدن به توسعه نیازمند هستند، اگر نه اکثریت شهرنشین بخش اعظم منابع و اعتبارات را از آن خود خواهد کرد و بالطبع چیز زیادی برای روستاییان و حل مشکلات شان باقی نخواهد ماند و آینده یی جز مهاجرت کامل به شهرها پیش روی شان نخواهد بود. تشکیل گروه های مردم نهاد یکی از بهترین راه ها برای جلب مشارکت همه اقشار مردم یک منطقه است. می خواهم برایتان از یک تجربه بگویم؛ امروزه روستای قهرود بیش از هفتصد نفر جمعیت ندارد اما قهرودی های موفق بسیاری در سایر شهرها ساکن اند و بسیاریشان در عرصه های مختلف اقتصادی، مدیریتی و ...  صاحب نام و نشان هستند.

اگر چه این افراد سال هاست که از زادگاهشان مهاجرت کرده اند اما اهالی قهرود توانسته اند به مدد همین گروه های مردمی و غیردولتی خود با چهره های موفق و متنفذ مرتبط باشند و از ظرفیت ها و توانایی های شان در حد مقدور بهره بگیرند. مؤسسه رشد و توسعه قهرود و کانون دانشجویان و فارغ التحصیلان قهرودی نمونه یی از تشکل های فعال در حوزه مسایل قهرود هستند که با فعالیت های خود سطح مطالبات را از مقام حرف به میدان عمل آورده اند. قطعأ یکی از شروط توسعه تغییر نگاه روستاییان نسبت به آینده و سبک زندگی و فراتر رفتن نگاه های شان از محیط محدود و بسته روستا است. تغییر این نگاه است که آن ها را به تلاش برای رسیدن به اهداف عالی ترغیب می کند و فکر و ذهن شان را برای پذیرش تحول آماده می کند. بی شک تشکل های مردم نهاد و افراد موفق هر شهر و دیاری می توانند تأثیر مهمی بر افراد محلی برای پذیرفتن اندیشه های نو و بلندنظرانه داشته باشند. ناگفته پیداست اهالی قهرود به واسطه‌ی داشتن چنین نگاهی بوده که توانسته اند از سال های پیش در زمینه هایی که لازم دانسته اند به تشکل سازی و نهادسازی دست بزنند و در امر توسعه وضعی بهتر از سایر روستاهای منطقه داشته باشند.

آنها سال ها پیش صنعت پوشاک را به روستای خود آوردند تا از مهاجرت جوانان جویای کار به سایر شهرها جلوگیری کنند. اگر نگاه سنتی به روستا حاکم بود و مردم در همان چهارچوب های سنتی می اندیشیدند مجالی برای این کار و مشابه آن به وجود نمی آمد. چه خوب است که کارهای پسندیده و خصلت های نیکوی دیگران را بیاموزیم و آن را سرلوحه کار خود قرار دهیم و سایر روستاهای منطقه هم مانند قهرود سعی کنند تا با ایجاد تشکل های مردم نهاد و یا از مسیری دیگر توانایی های خود را کشف کنند و راز پیشرفت و توسعه را درون خود بجویند و تنها چشم انتظار تصمیم های دولت و بالادستی ها نباشند.

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید:
https://telegram.me/kashanonlinechannel

 

 

 

 

مجموعه های بیشتر: « با جواد ظریف چه کنیم؟

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز246
دیروز425
این هفته671
این ماه7787
جمع کل820393

آی پی شما 54.226.179.247
Unknown ? Unknown