پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
دوشنبه, 26 تیر 1396 12:32

چشم های بسته از خواب، موفق در بیان صداقت در بازیگری، سرافراز در نشان دادن زندگی مالآمال از دلهره

رای دادن به این مورد
(2 آرا)

سعید خسروی *

کاشان آنلاین: نمایش "چشم های بسته از خواب " روایتی است از کابوس های انسان معاصر. داستانی از سرکوب ها و کشمکش های نافرجام خانواده یی رو به سقوط. دیدن این سقوط برای هرکسی ملال‌آور و حزن انگیز خواهد بود. مادری که با تمام قدرتش نمی تواند جلوی سقوط خود و فرزندانش را بگیرد. چرمشیر با نوشتن این نمایش نامه بر آن بوده تا ذهن مردمان سرزمین خویش را بیدار کند. مردمانی خواب زده که کابوس های شان را بسیار واقعی می ینند و به این وضعیت نکبت بار عادت کرده اند و چاره ای جز تن دادن به این وضعیت ندارند.آری، داستان این نمایش داستان همه ماست که به وضعیت اسفبار خود خو کرده یم و راهی برای رهایی نه پیدا می کنیم و نه به دنبالش میگردیم.

نمایش "چشم های بسته از خواب " بی هیچ تردید یک نمایش رئالیستی نیست چراکه به عینیت رسیدن یک خواب "کابوس" در دنیای واقعی امری محال است؛ به همین دلیل به کارگیری شیوه روایی برای این نمایش توسط کارگردان بسیار بجا و درخور تحسین است. ما داستان را از زبان سه راوی دنبال می کنیم که وضعیت های گذشته و حال را برای ما بازگو می کنند و از تعریف کردنش دچار تهوع می گردند. نکته حایز اهمیت انتخاب نوع بازی بازیگران است. جنس بازی ها به درستی واقع گرایانه و باورپذیر انتخاب شده است. همه ما وقتی در حال خواب دیدن هستیم وضعیت هایی که مشاهده می کنیم کاملأ واقعی است و ما آن رویدادهای غیرواقعی را باور می کنیم، به همین علت انتخاب بازی رئالیستی برای این نمایش می تواند بهترین انتخاب باشد.

مهم ترین عنصر نمایش و نیروی پیش برنده داستان به زعم بنده شخصیت پدری است که حضورش در جای جای نمایش نامه تأثیر گذار است. شخصیتی که اصلأ دیده نمی شود اما موجودیتش کاملأ در طول نمایش احساس می شود و هرکسی میتواند تصویر ذهنی خودش را از این کاراکتر خلق کند. کارگردان برای القای مضمون و فکر اصلی داستان از ضربآهنگ سکون و سکوت و تکرار به صورت هوشمندانه یی بهره برده. از طراحی صحنه مینی‌مالیستی که در راستای تم اصلی و همچنین شیوه اجرایی نمایش استفاده شده بود می توان به عنوان نقطه قوت کار یاد کرد. پرهیز از زواید در طراحی صحنه و میزانسن و همچنین بازی ها نشان از بلوغ هنر تاتر در کاشان دارد.چیزی که در تأتر شهرستان کمتر اتفاق می افتد.

"چشم های بسته از خواب " بار دیگر سادگی و صداقت در هنر نمایش را به ما یادآور می شود. و اما درباره گروه اجرایی نمایش به جرأت میتوان گفت نمایش گروه تأتر "رها"ی کاشان کلاسی است برای یادگیری زندگی کردن بر روی صحنه.

نیچه "فیلسوف آلمانی" در کتاب زایش تراژدی خاستگاه تاتر و نمایش را خواب و رؤیاهای بشری می داند اما خواب های انسان معاصر در زندگی مدرن تبدیل به کابوس های هولناک و دهشت آور می شود. هرلحظه فکری مثل خوره انسان عصر مدرن را می آزارد و مدام در توهمات خویش غوطه می خورد.پ سر از سایه پدر میترسد، مادر از فرزندش هراس دارد وخواهر از جنین در شکمش بیمناک. داستان آدم های نمایش چرمشیر داستان زندگی رقت انگیز هرکدام از ماست که درگیر روزمرگی هستیم و به ترسهای مان عادت کرده ییم.

به عقیده من گروه اجرایی " چشم های بسته از خواب " در نشان دادن این زندگی هراسناک مالامال از دلهره موفق عمل کرده. به احترامشان کلاه از سر برمی دارم و برای تک تک شان آرزوی موفقیت دارم.

*بازیگر، کارگردان تأتر کاشان

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز329
دیروز444
این هفته2382
این ماه9498
جمع کل822104

آی پی شما 54.234.0.2
Unknown ? Unknown