پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00

تیرماه بیادمانی برای تأتر کاشان

رای دادن به این مورد
(4 آرا)

وحیدرضا صادقپور*

کاشان آنلاین: چهارمین ماه سال را در حالی پشت سر گذاشتیم که یکی از روزهای میانه‌ی این ماه برایم طعم دیگری داشت. سه اتفاق هنری و تأتری در یک‌ روز که یکی از آنها افتتاح تماشاخانه‌ی بهمن صادقپور بود. از آن جهت این واقعه برای من مهم است که خواه ناخواه نسبت پدر و فرزندی مرا هم از این رویداد غرق شعف می کند.. بی رودربایستی می گویم بهمن صادقپور در زندگی شخصی همه چیز را تجربه کرده. از کم توانی مالی، بیماری، تنهایی، ناسپاسی و کلأ هر چیزی کمی تا قسمتی تلخ که در یک زندگی می توانید تجربه کنید به چشم دیده. یک بار به یاد دارم کاندیدای هیأت امنای انجمن نمایش شد و چون اهل لابی نبود بر علیه او باند تشکیل دادند و کنارش گذاشتند و دیگر هیچ گاه در هیچ انتخابات صنفی کاندید نشد. او از این ناسپاسی ها زیاد دیده.

اخلاقش خاص است. با کسی جور نباشد نمی تواند قربان صدقه اش برود و نمی تواند با او در یک گروه همکاری کند. برای همین خلق و خویش این اواخر قدیمی ها هم کنارش گذاشتند. در نمایش "سعادت لرزان، مردمان تیره روز " کار مجتبی جدی، بهمن صادقپور یکی از ماندگارترین بازی هایش را به نمایش گذاشت ولی در جشنواره تأتر مهر از ده نفر تقدیر کردند و به ده نفر دیپلم افتخار دادند ولی هیأت داوران کاشانی اورا ندیدند! جالب بود در روز اختتامیه گفت: نمی آیم چون برنامه یی که برایم ریختند را می دانم، می خواهند خرابم کنند و نیامد.

اما انگار باید جای دیگری او را بالا می بردند و عده یی دندانهای شان فشرده تر می شد! در جشن بازیگران خانه تأتر و در کنار "پری امیر حمزه"  از بهمن صادقپور هم قدیر می شود و در نهایت جوانان قدرشناس خانه تأتر او را بیشتر از رفقا و نزدیکانش دیدند و با خون دل و گرسنگی و تشنگی سالنی بنامش احداث کردند. بهمن صادقپور توسط هیچ نهاد دولتی و هیچ حزبی و جناحی تقدیر نشد و به دستبوسی افراد خاص نرفت تا آزاده باشد و آزاده بماند. همدوره ای هایش زمین و ملکی بر هم زدند ولی بهمن همچنان در منزل اجاره ییش با عزت زندگی می کند.

سالها پیش از انقلاب و در دوره یی که در کاشان مکانی بنام اداره تاتر تشکیل می شود، بهمن صادقپور و هم نسلانش اولین کسانی هستند که با فضای ضد هنری شهرستان در آن دوره می جنگند. خانه یی بنام تأتر را خانه فساد می پنداشتند و تابلوی سر در این مکان را شبانه می شکستند! و آنها هر روز تابلویی جدید نصب می کردند. بازاری های کاشان که اینان را مطرب می پنداشتند با آنها معامله نمی کردند و تأتری ها را فاسد می دانستند. در چنین شرایطی همین نسل از جان گذشته، پرچم تأتر کاشان را سالم به دست نسل بعد دادند تا سال ۱۳۸۰که ناگهان کارگاه نمایش رها در میان بهت و اشک جوانان انجمن نمایش تعطیل شد و از آن سال همه در حسرت تماشاخانه یی بودیم که از آن تأتری ها باشد تا اینکه جوانان پرشور نسل چهارم با ایثار تماشاخانه یی آبرومند را بنام بهمن صادقپور احداث کردند تا هم نسل های بعدی نفعی ببرند و هم نام یکی از دلسوزان تأتر را احیا کنند.

در ماه پشت سر گذاشته افتتاح نمایشگاه آثار نقاشی رفیق شفیق، مهدی راحمی را هم شاهد بودم. من و مهدی و سعید خسروی عاشقی ها کردیم، چه شب هایی که با اشعار سهراب و سه تار سعید و تابلوهای مهدی به صبح نکردیم، ما هر سه با هم عاشق شدیم و با هم جلو رفتیم. چه خوشحالم که مهدی را در افتتاح نمایشگاهش دوباره در آغوش گرفتم.

در همین ماه پشت سر گذاشته‌ی گرم و سوزان، مجتبی جدی و البته مهدی سدهی هم کار جدیدشان را روی صحنه بردند. با مجتبی تجربه های موفقی داشتیم و با چشم، پیمودن پله های ترقی توسط مجتبی را دیدم. روزهایی که به عشق تاتر، کارگاه نمایش و سرویس هایش را نظافت می کرد تا لحظه یی که در جشنواره تأتر دانشجویی کارگردان برتر شد و تندیس را بالای سر برد. " این نوبت از کسان " که برایم مانند یک رؤیا بود و در یک نمایش هشتاد دقیقه یی تک نفره و نشسته پشت یک میز من را هدایت کرد و باعث شد تماشاگر پلک نزند. خوشحالم که یک بار دیگر کاری از گروه خودمان یعنی گروه" تاتر رها " به کارگردانی جدی را روی صحنه دیدم.

*بازیگر و کارگردان تأتر کاشان

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

نظرات   

 
-6 # پاسخمحسن در تاریخ: سه شنبه 10 مرداد 1396 ، ساعت 10:05 ق ظ
سلام بخشی از مشکلات آقابهمن از تدانم کاری های خودش است.
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # پاسخ: پاسخحیدری در تاریخ: یکشنبه 22 مرداد 1396 ، ساعت 10:05 ب ظ
باسلام
بهمن صادقپورهویت تئاترکاشان است.سی سال قبل زمانی که جوان خامی بودم ودرنمایش پرده برداری همبازی اوبودم زندگی رادرکنارش آموختم درحالی که خیلی ازمنتقدان اوهنوزبه دنیانیامده بودندیابه سیب زمینی می گفتنددیب دمینی!
بایدازاوسردیس طلا بسازندوبه نیکی یادکنندکه زندگی دادولی نمایش رازنده نگهداشت.
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # پاسخ: پاسخعلی در تاریخ: دوشنبه 16 مرداد 1396 ، ساعت 04:05 ب ظ
درست است اگر به بالادستی ها نوکرم چاکرم میکرد الان مشکلی نداشت
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز33
دیروز492
این هفته950
این ماه8066
جمع کل820672

آی پی شما 54.234.190.237
Unknown ? Unknown