پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
سه شنبه, 07 شهریور 1396 15:13

یادکردی از عملگرایی معتدلانه‌ی یک مدیر فرهنگی در نهاد شهرداری

رای دادن به این مورد
(3 آرا)

زهرا رسول زاده؛

کاشان آنلاین: نخست : آنچه در ادامه می آید هم می تواند جنبه قدرشناسی صرف از یک مدیر فرهنگی داشته باشد و هم انذار به شورای شهر تازه از گردراه رسیده پنجم، که در هیاهوی احتمالی انتصاب های جدید برای برخی نهادهای زیرمجموعه شهرداری، قدر برخی مدیران دلسوزان و امتحان پس داده را بداند و مرکز و تشکیلاتی را از مدیر لایقش تهی نکنند.

 

.. و اما بعد : در روزهایی نه چندان دور که بعد مدت ها، امیدوارانه تر مسائل فرهنگی هنری شهر را دنبال و نگاه قلم یادداشت نویسی ام مقدار معتابهی از فعالیت های فرهنگی هنری شهر را رصد می کرد و به چالش می کشید، آنچه برآشفته‌ام می کرد فعالیت های سطحی ارگان های مدعی کار فرهنگی بود و فاصله بسیار این فعالیت ها با روح فرهنگ و هنر شهر و آن چه مردم و شهروندان واقعأ به عنوان کالای فرهنگی بعضأ سرگرم کننده می خواهند.

بودند از قبیل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد و دیگر ارگان های مدعی فعالیت فرهنگی هنری که بنرهای برنامه های شان در گوشه و کنار شهر به چشم می خورد اما اتفاقی که باید نمی افتاد، چرا که فرهنگ پردازی به کلیشه یی ترین، سطحی ترین و نازل ترین شکلش رسیده و این از آن نشأت می گیرد که فرهنگ و هنر مردمی و پویا رها شده است و این از قلم تند من دور نمانده بود.

مدت ها پیش در تدارک جشن یک صد سالگی آموزش و پرورش کاشان آنجا که همه ارگان های فرهنگی شهر علی رغم وعده ها و قول ها و جلسات عملأ کاری برای این بزرگداشت عظیم نکرده بودند و هیچ امیدی به این پشتوانه های توخالی نداشتیم به پیشنهاد دوستی با معاونت آموزش و پرورش قدم به دفتر مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان گذاشتم. خودم را آماده جبهه گیری مسؤلینش در برابر نقد هایم کرده بودم که مدیر مرکز با رویی باز و متواضع کنارمان نشست و خوب به نیاز همراهی مان گوش داد.

اعتراضات مرا برای قول های بی انجام شنید، لبخند زد و گفت هرچه بتوانم دریغ ندارم و با همه‌ی ناامیدی که در این گونه وعده ها تجربه کرده بودم در عمل نشان داد که براستی هر چه توانسته دریغ نکرده .. نگاه مشترک فرهنگی و دغدغه ارتقای فرهنگ شهری" محمد علی فرجی " در جلسات بعدی تدارک جشن یک صدسالگی آموزش و پرورش کاشان آشکارتر می شد. وقتی بعد از بزرگداشت جشن یک صد سالگی آموزش و پرورش برای تشکر نزدش رفتیم با لبخند همیشگی گفت من شهروند این شهر هستم و این کمترین وظیفه ام بود که شکر خدا انجام دادم.

به عقب تر برگردیم؛ در سالیان گذشته مدعیان فعالیت های فرهنگی در شهر غرق در غریب پروری بودند و مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان سعی می کرد در سطح فرهنگی شهر موازنه ایجاد کند. نشاط و شادابی را به سطح جامعه غم زده، افسرده و رخوت ناک بیاورد و در این رهگذر در اکثر مواقع گروه های بومی هنری را بر خلاف ارگان های فرهنگی دیگر که برای فروش بیشتر بلیت کنسرت، ملتمس دعای "حمید عسکری ها و حامد زمانی ها و سالارها " بودند جدی گرفت و از هنرشان برای بالا رفتن سطح فرهنگ شهروندی و نشاط اجتماعی استفاده کرد.

به شخصه در بیشتر نشست هایی که با مدیر مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان داشته ام دغدغه و درد مشترک مان، موازی کاری ها و سنگ اندازی های خسته کننده فرهنگی هنری در شهر بود و در این میان و در کنار اعتراض های من به شرایط بغرنج فرهنگی شهر با سعه صدر همه را می شنید و پیشنهاد های فرهنگی را با نگاهی باز می پذیرفت. نگاه معتدل فرجی برایم از روحیه همدلی و همراهی اش حکایت داشت. در یکی دو ساله‌ی اخیر جشن های آموزش شهروندی به همت مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان و به کمک هنرمندان بومی شهر، شادی و لبخند را به مردم و مخاطبان پرشمارش هدیه می دهد. آموزه هایی که شهروند خوب در شهر خوب به ساده ترین شکل و با همه سطوح مخاطبین مطرح می شد و کماکان نیز می شود.

یادمان نمی رود توجه به ارزش ها و هنجارهای جامعه با رعایت نگاه هنری فرهنگی با جشن شب های شیدایی رمضان 96، هرشب با ۳۰۰۰ مخاطب. اتفاق بزرگی بود برای مردم شهر و رشد سطح فرهنگ آن، یا آموزش فرهنگ شهروندی در مدارس با توزیع رایگان کتاب های اصول شهروندی و جذب دانش آموزان و شهروندان آینده برای بهتر بودن و بهتر زیستن که برش دیگری بود از نگاه فرهنگی معتدلانه‌ی محمد علی فرجی به این مهم. یا در جاهایی دیگر، حمایت از فعالیت های فرهنگی هنری سمن ها و خیریه های معلولین و نابینایان و حمایت گاه و بیگاه از تأتر و موسیقی بومی، در طول یکی دو ساله اخیر لیست بلند بالایی در کارنامه ذهنی من از وی ایجاد کرده که در هجوم نگاه های محافظه کارانه، بسته و سیاسی شهر ، سر نترسی می خواست که به گمان بسیاری از فعالان فرهنگی هنری منصف شهر "محمد علی فرجی با شایستگی اش ثابت کرد.

دغدغه نان نخوردن به نرخ روز و ساعت و دقیقه در حوزه فرهنگ و هنر شهر، گوهر نایابی است که این سال ها بین مسؤلین شهر گم و در عوض نگه داشتن پست و جایگاه جایگزین آن شده اما متقاعد کردن نگاه منتقد من توسط مدیر عملگرای مرکز ارتباطات وامور بین الملل شهرداری کاشان با این لیست فعالیت های فرهنگی مرا به این باور رساند همه را نباید همه را به یک چوب راند، آن هم در شهری که سوگمندانه کارگزاران و مدعیان پرشمار کار هنر و فرهنگش جز انجام کار کلیشه یی و سطحی و دست روی دست گذاشتن و سنگ اندازی، روشی نمی شناسند.

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز331
دیروز425
این هفته756
این ماه7872
جمع کل820478

آی پی شما 54.226.41.91
Unknown ? Unknown