پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
پنج شنبه, 16 شهریور 1396 17:22

از تبعیض سؤال برانگیز در یک بازی ملی تا فقدان عمل به شعار حقوق شهروندی

رای دادن به این مورد
(1 رای)

مهدی سلطانی راد

کاشان آنلاین: آخرین دیدار مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال 2018 برای کشورمان تا دلتان بخواهد حاشیه داشت. حواشی‌‎یی که از مدت ها پیش روی یکی از آنها می شد تا اندازه‌یی حدس زد سرانجامش چیست! چیزی مانند بی اشکال بودن عبور تماشاگران زن سوری از گیت های ورزشگاه آزادی و هلهله و تشویق تیم ملی‌شان مقابل با معرفت ترین کشور دوست برای سوریه و البته پشت درماندن زنان و دختران ایرانی که به گفته خیلی ها اگر قبل از بازی در تدارک تهیه پرچم سوریه می بودند حداقل خیلی های شان می توانستند برای اولین بار بزرگترین استادیوم کشورشان را ببینند و در اتمسفر پرهیجان تماشای یک بازی رسمی ملی تنفس کنند!

تساوی کمی تا قسمتی شبهه ناک 2 بر 2 تیم قدرتمند ایران مقابل سوریه که تا قبل از این بازی هیچ گلی از خط دروازه اش در طول تمام بازی های مقدماتی جام جهانی پیش رو رد نشده بود آنقدرها ذهن جستجوگر کاربران شبکه های اجتماعی را به خود جلب نکرد که ممانعت از حضور تماشاگر زن ایرانی در استادیوم و دیدن ظاهر سؤال برانگیز بسیاری از تماشاگران زن سوریه در ورزشگاه آزادی. سؤال ها و ابهام ها نه درباره‌ی احتمال راه دادن کی روش و شاگردانش به سوری ها، که دوگانگی سؤال برانگیز و البته بدون پاسخ در صدور یا عدم صدور مجوز حضور جنس خاصی از تماشاگر در استادیوم آزادی بود.

دیگر زمانه‌ی به انتظار دیدن روزنامه های فردا نشستن و طاقت از کف دادن برای تماشای عکس ها و خواندن با اشتیاق تفسیر بازی روز قبل گذشته است، در عصر محیرالعقول تلگرام و اینستاگرام، رویدادها در کسری از دقیقه به اطلاع مخاطب می رسد و عجیب نبود اگر عکاسان ورزشی مسقر در بازی ایران - سوریه بلافاصله شکارهای‌شان از سکوهای تماشاگران را راهی شبکه های اجتماعی کنند. داور هنوز در سوت پایان نیمه اول ندمیده بود که اعتراض ها به مغموم شدن تماشاگران زن ایرانی به جهت پشت در ماندن‌شان در کانال ها و گروه های پرمخاطب باریدن گرفت!

سؤال این بود: تماشای خانوادگی یک دیدار ملی پیشکش، چرا زنان و دختران ایرانی نباید در محیطی حتی جداگانه بیننده و تماشاگر دیدار ملی پوشان کشورشان باشند؟!

کار تا آنجا بیخ پیدا کرد که می گویند قصه سکوهای پرسش برانگیز بازی ایران – سوریه به مجلس هم رسیده. گویا همیشه هم این طور نیست که فضای پارلمان شبیه داستان روز تحلیف رییس جمهور دوازدهم باشد و ذهن برخی نمایندگان پی مسائل حاشیه یی دردسر ساز برود! کم نیستند امثال علی مطهری که گفته می شود می خواهند پای مسعود سلطانی فر را به بهارستان بکشند و از وزیر ورزش توضیح بخواهند که چرا در خاک کشوری خودی و برای یک بازی ملی که چشم و گوش جهان هم بیینده و ناظر متن و حاشیه آن است چنین تبعیضاتی روا داشته می شود؟ یا رومی روم، یا زنگی زنگ! آیا قانونی برای ممانعت از حضور تماشاگران زن ایرانی در استادیو ها و سالن های ورزشی کشورشان وجود دارد یا پای ترس از تهدید گروه ها و رسانه های فشار در میان است که برای یک بازی فوتبال بین المللی و برای یک جنس تماشاگر دو تصمیم متفاوت گرفته می شود؟!!

همین چند وقت پیش بود که برای دیدارهای تیم ملی والیبال کشورمان در مقدماتی جام جهانی در اردبیل، مجوز حضور تماشاگران بانوی ایرانی در سالن را آن طور که می گفتند امام جمعه اردبیل صادر کرد. امکانی که البته پیش تر از آن در تهران و در سالن 12هزارنفری به واسطه اولتیماتوم فدراسیون جهانی والیبال برای همسران و مادران بازیکنان ملی پوش و بعضی عوامل حوزه بانوان فدراسیون میسر شد تا بیش از پیش بر سلیقه یی و فاقد ساز و کاربودن این جور فرایندها در ورزش کشورمان پی ببریم!

واقعیت آن که هنوز که هنوز است و بعد از 37 سال کماکان تدبیر قانونمند و عقلانی و تصمیم ماندگار و نهادینه شده یی برای حضور خانوادگی تماشاگران زن و دختر ایرانی در استادیوم ها و سالن های ورزشی کشورمان اندیشیده نشده است. گاه مانند دولت های نهم و دهم مجوزهایی برای حضور تماشاگران زن در سالن های والیبال و بسکتبال و برای تماشای لیگ های برتر صادر شد و گاه مانند دولت یازدهم همین مجوزها را هم لغو کردند یا اگر چنین تصمیمی هم نداشتند در برابر دستور نهاد های فراقانونی گردن وزارت ورزش دولت اول حسن روحانی از مو هم باریک تر بود!

داستان اما از بعد دیگری نیز قابل ارزیابی است. دولتی که همیشه شعار حمایت از حقوق همه قشرها از جمله مطالبات اجتماعی زنان را سر داده و نیمی از سبد آرایش را در دو انتخابات خرداد 92 و اردیبهشت 96 مدیون زنان و دختران جوان کشور است حالا و پس از داستان پربحث دوگانگی در دادن اذن ورود به تماشاگران زن بازی ایران و سوریه، در دست انداز جدی و پیچ پرخطر پاسخگویی به مطالبه برحق قشر وسیعی از زنان جامعه قرار گرفته. بعید به نظر می رسد بتوان از امروز با شعارهایی مانند" دولت عمیقأ با تبعیض در مورد زنان ورزش‌دوست مخالف است " و " مانع شدن از حضور بانوان تماشاگر در استادیوم ها مخالف مشی دولت است " بتوان نیمی از قشر جامعه را به سکوت و تأمل وادار کرد. گویا برای دولتی که در این پنج سال زنان جامعه را همواره به مطالبه گری دعوت می کرد حالا دیگر سخت و دشوار شده که بگوید ما منتخب شماییم اما برای فلان موضوع کاری از دست مان ساخته نیست!

در کوتاه مدت اما وقتی فیفا پا روی گرده‌مان بگذارد شاید بتوان با همان راهکار والیبال که با اجبار فدراسیون جهانی برخی همسران والیبالیست ها و عوامل خودی به سالن ها وارد شدند، سر و ته داستان تماشای رقابت های فوتبال برای زنان فوتبال دوست ایرانی را هم‌آورد و برای سری که درد نمی کند دستمال تجویز نکرد اما نهایتأ برای هر ذهن پرسش‌گر این سؤال پیش می‌آید که پس جایگاه منطق و حکمرانی و سیاست‌ورزی اخلاقی و گردن نهادن به قانون حقوق شهروندی حتی به قیمت اختصاص دادن مکان و جایگاه ویژه به زنان ایرانی در استادیوم ها کجا خواهد رفت؟

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید:
https://telegram.me/kashanonlinechannel

 

 

 

 

مجموعه های بیشتر: « با جواد ظریف چه کنیم؟

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز330
دیروز425
این هفته755
این ماه7871
جمع کل820477

آی پی شما 54.226.41.91
Unknown ? Unknown