پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
دوشنبه, 20 شهریور 1396 12:54

"کاشان مپ" ، از خدمات رسانی در گردشگری تا نقش آفرینی ویژه در توسعه دولت الکترونیک در گفتگو با مجتبی صفاری نژاد

رای دادن به این مورد
(7 آرا)

 

در شرایطی قطار زندگی شهروندان کاشانی آماده گذر از روی ریل 6  ماهه دوم سال است که هستند گروه‌ها و مجموعه هایی که با توجه به نیازهای مردم شهر، توانایی و پتانسیل خود را در مسیر توسعه و پیشرفت شهر الکترونیک قرار داده و مسائل و مسیر دشوار آن را از جان دل پذیرا شده اند.

پروژه‌‌ی "کاشان مپ" ، از جمله استارتاپ های فعال در سطح شهرستان کاشان به شمار می رود که مدتی است به‌صورت پایلوت اجرایی گردیده و در طی کمتر از 2 سال توانسته است بیش از 17 هزار کاربر را به خود جذب نماید. در راستای تبیین چگونگی انجام این طرح با ایده پرداز و مدیر پروژه " مجتبی صفاری نژاد" به گفتگو نشسته ییم.

قبل از هر چیز مقداری از خودتان بگویید؛

مجتبی صفاری نژاد هستم، متولد دی ماه 66 در کاشان، تحصیلات آکادمیک خود را از رشته مهندسی برق شروع کردم و بعد از دوره کارشناسی به خاطر علاقه یی که به حوزه IT و مدیریت داشتم با تغییر رشته به شاخه کارآفرینی، به تحصیل در رشته مدیریت کسب ‌وکار الکترونیک (E-Business) در دانشگاه تهران پرداختم. درمجموع از سال 83 فعالیت خود را به ‌صورت رسمی در زمینه IT شروع کردم که به ‌مرور زمان و با تشکیل حلقه یی از جوان‌های علاقه‌مند و متخصص، منجر به تشکیل گروه آشید شد.

 درباره‌ی گروه " آشید  توضیح بدهد؛

کلمه آشید به معنای "طلوع خورشید" است و این گروه متشکل از 15 نفر بچه‌های کاشانی است که در حال حاضر روی این پروژه مشغول به کار هستند. ساختار سازمانی گروه آشید از 7 بخش ساخت و طراحی وب‌سایت، طراحی گرافیک، اپلیکیشن های موبایل، طراحی موشن و تیزرهای تبلیغاتی، توسعه شبکه‌های اجتماعی، بخش فروش و بخش پشتیبانی تشکیل شده است.

داستان " کاشان مپ"  از کجا شروع و این ایده چطور تقویت شد؟

پروژه" کاشان مپ "  در ابتدا با شک و تردید زیاد با توجه به نام خودش برای معرفی مکان‌های گردشگری کاشان در ایام و فصول گردشگری کاشان در گروه پیشنهاد شد. در همان زمان یکی از دوستان خانوادگی ما که در آن زمان در حوزه گردشگری شهرداری مشغول بودند مدل همین طرح را به بنده پیشنهاد دادند که با صحبت‌هایی که داشتیم وی پیشنهاد استفاده از این ایده را با همکاری حوزه گردشگری شهرداری کاشان به مجموعه شهرداری ارائه دادند. در جهت راه‌اندازی این استارتاپ و با نیت همکاری با ارگان‌های دولتی، پروژه را به مدیریت حوزه گردشگری شهرداری کاشان ارائه کردیم که مدیر این بخش با استقبال، پروژه را با مدیریت کمیته گردشگری الکترونیک اداره میراث فرهنگی شهرستان مرتبط کردند. از آن مقطع پروژه با استقبال ویژه پیش رفت و همکاری ما با ارگان‌های دولتی شروع شد. پس ‌از این ماجرا با ارگان‌های دیگر شهری مثل شورای شهر، فرمانداری و اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی و ... همکاری خود را ادامه دادیم که در همکاری پروژه با فرمانداری و معاونت برنامه‌ریزی آن و در راستای تکریم ارباب‌رجوع و توسعه برند سازی و اهمیت این موضوع برای مشاغل کاشان، طرح جشنواره برترین‌های رأی مردمی را شروع کردیم. در پروژه دیگری هم همکاری خودمان را با پروژه ملی کاشان کارت " باهدف حذف پول خرد و فعال‌سازی کیف پول الکترونیکی"  با بخش فناوری اطلاعات شهرداری کاشان شروع کرده‌ییم.

درمجموع کاشان مپ دو بخش مخاطب دارد، بخش اول مردم شهر کاشان در راستای بهره‌گیری از هوشمند سازی خدمات شهری و در بخش دوم مسافران و میهمانان کاشان هستند که برای بازدید به این شهر تاریخی و کهن آمده و علاقه دارند از این‌ همه جاذبه گردشگری تاریخی و طبیعی لذت ببرند.

در رابطه با " کاشان مپ " و برای شهروندانی که تا به امروز اطلاعات کاملی از کاشان مپ ندارند توضیح بیشتری می دهید؟

کاشان مپ، نقشه زنده‌یی از کاشان است که هم برای شهروندان عزیز کاشانی و گردشگران بازدیدکننده از این شهر تاریخی امکان نمایش نقاط گردشگری و مراکز تاریخی همچنین نمایش موقعیت اصناف مرتبط با صنعت گردشگری و بسیاری از امکانات دیگر را در راستای توسعه شهر الکترونیک و دولت الکترونیک فراهم کرده است. برخی از امکانات و مزیت‌های طرح کاشان مپ عبارت‌اند از: نمایش مشخصات کامل یک نقطه شامل: توضیحات، تصویر، آدرس و تلفن، شبکه‌های اجتماعی، خدمات و محصولات ارائه‌شده - سیستم جستجو حرفه‌یی در جهت دسترسی هرچه آسان‌تر به مکان‌های گردشگری و تمامی اصناف سطح شهرستان به‌صورت فهرستی - رسم مسیر کروکی از موقعیت مکانی کاربر تا نقاط ارائه‌شده در کاشان مپ - سیستم جستجو از روی نقشه آنلاین و قابلیت مسیریابی به‌صورت کاملاً دقیق - قابلیت رأی‌دهی کاربران برای یک‌مرتبه به هر نقطه از اپلیکیشن موبایل و همچنین وب‌سایت - رتبه‌بندی جستجوهای انجام‌شده بر اساس میانگین رأی‌های اعطاشده از سمت کاربران کاشان مپ -  نمایش مسیرهای فرعی اجراشده شهرداری در ایام پرترافیک و تعطیلات برای گردشگران -  ارائه لیست امکانات مکان ثبت‌شده و دسترسی سریع برای کاربران - جستجو بر اساس بیشترین امتیاز و یا نزدیک‌ترین نقاط به همراه توانایی تنظیم جستجو برای یک مکان ثبت‌شده بر اساس پارامترهایی همچون: (داشتن اینترنت رایگان، وجود پارکینگ، ارائه خدمات شبانه‌روزی، ارائه کارت‌خوان بانکی، وجود سرویس بهداشتی و داشتن نشان سیب سلامت و...)- مشاهده تصاویر ارائه‌شده برای هر نقطه اعم از مکان گردشگری و یا کسب‌وکار ثبت‌شده به‌صورت کامل -  توانایی اعلام ثبت نقطه از طریق اپلیکیشن موبایل - نمایش تخفیف‌های ثبت‌شده و ارائه خدمات تخفیفی برای اصناف و یا مراکز خدماتی سطح شهرستان - ارائه پیشنهاد‌های ویژه برای کاربران کاشان مپ ازجمله گردشگران و همشهریان محترم - بخش برنامه سفر برای راهنمای ویژه به گردشگران با توجه به نوع سفر، زمان سفر و هزینه پیشنهادی- راه‌اندازی کارت ویزیت آنلاین برای دسترسی سریع به مشاغل- اعلان آب‌وهوای شهر کاشان -  نمایش زنده ترافیک شهری در بخش اطراف من -  پشتیبانی از زبان انگلیسی و امکان نمایش مشاغل برای گردشگران خارجی.

برتری اپلیکیشن شما نسبت به دیگر نمونه هایی از این دست چیست؟

اپلیکیشن های دیگر با توجه به فعالیت‌هایی که دارند غالبأ روی معرفی نقاط و به‌ صورت یک دیتابیس کلی فعالیت داشتند که با توجه به نیازهای موجود، کاشان مپ سعی کرده است در بخش خدمات شهری و گردشگری هوشمند فعالیت خودش را قوت ببخشد. در این بین گزافه نیست اگر بگویم چیزی که هم اکنون از اپ کاشان مپ در دسترس عموم قرار گرفته یک دهم امکانات آینده آن است و انشالله مرحله به مرحله از بخش‌های دیگر این پروژه رونمایی خواهد شد.

می توانید درباره روش‌های درآمد زایی اپ کاشان مپ توضیح بدهید؟‌

اپ کاشان مپ برای کاربران نهایی رایگان است و منابع درآمدی آن از بخش ثبت مشاغل و تبلیغاتی است که از اصناف سطح شهر به دست می آید. هر شغل می تواند به‌صورت رایگان نام، لوکیشن و شماره تلفن ثابت خود را ثبت کند اما برای ثبت ویژه که با قیمت خیلی کمی امکان آن فراهم شده می تواند توضیحات، تصویر، آدرس و تلفن، شبکه‌های اجتماعی، خدمات و محصولات ارائه‌شده و بسیاری از دیگر امکانات خود را در دسترس عموم و مسافران نوروزی فصول مختلف گردشگری قرار بدهد. افرادی که ثبت ویژه هستند طبیعتاً کاشان مپ به آنها توجه ویژه‌تری دارد و در لیست‌های جستجو و دسته بندی مشاغل خودش آن ها را بالاتر به نمایش می گذارد.

حال با این توصیفات، آینده کاشان مپ را با وجود شبکه‌های اجتماعی چگونه می‌بینید؟

در ابتدا باید گفت که کار ما تداخلی با شبکه‌های اجتماعی ندارد و ما فقط برای سهولت در اجرای کارهای مان می توانیم از آنها بهره ببریم. به‌عنوان مثال ما از ربات‌های تلگرام به‌ عنوان ثبت مشاغل و نقاط صنفی استفاده نموده و اطلاعاتی را که مخاطبان نیاز داشته باشند می توانیم از طریق این ربات به آنها برسانیم. (www.telegram.me/kashanmapbot) که البته ایده‌های دیگری هم در مورد ربات تلگرام داریم که پس از  نهایی شدن در مورد آنها صحبت خواهد شد. ما برای معرفی اپلیکیشن در اینستاگرام هم فعالیت‌های زیادی انجام داده یم تا افرادی که قصد سفر به کاشان  دارند با این برنامه قبل از ورود به شهر آشنا شوند. با این تدابیر در حال حاضر ما بیش از 17000 کاربر اندروید داریم و انشالله به زودی نسخه نهایی آیفون را هم ارائه خواهیم نمود.

برنامه کاشان مپ برای آینده چیست؟

این پروژه به‌ صورت پایلوت در کاشان راه اندازی شده و نتایج خوبی نیز در برداشته، در آینده‌ای نه چندان دور ما برای گسترش این طرح در شهرهای تحت پوشش اقدام خواهیم کرد که هدف ما این است که امکانات و خدماتی را که در این اپلیکیشن داریم  برای تمام شهرهای ایران ارائه کنیم. برای مثال حتی شخصی که به عنوان گردشگر وارد ایران می‌شود بتواند از امکانات اعلامی بهره ببرد و همچنین خود هموطنان نیز با تغییر شهر به‌طور اتوماتیک از خدمات ارائه‌شده در شهر جدید بهره ببرند.

.. و سخن پایانی؟

کاشان مپ در ابتدا هدفی برای این سطح از فعالیت در سطح شهرستان نداشت و به این دلیل برند آن" کاشان مپ " انتخاب شد که قطعاً در آینده نزدیک و در راستای سطح فعالیت کشوری نام آن نیز به نام قابل‌تأمل تری تبدیل خواهد شد. تلاش ما این است که کاشان مپ به‌ عنوان یک حرکت خوب و پیشرو در ارائه خدمات هوشمند سازی به فعالیت خودش ادامه بدهد و توجه ویژه ما به این خاک دوست داشتنی همیشه قابل توجه بماند. هر پروژه‌یی زمانی که شروع به فعالیت می‌کند به حمایت کاربران خویش نیازمند بوده و در این راستا و در جهت جلب رضایت این عزیزان از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم. و در نهایت این که قطعاً این راه بدون همکاری اعضا فعال کاشان مپ  ( آقایان محمد رضایی نایب ، حمید فروهیده ، حمید رضا اقبالی ، مریم رضایی ، مهدیه شاطری ، علی گرامی ، لیلا زمردی ، سید سعید خراسانی، ملیکا دواتگران ، سمیه مسفروش، امیرحسین رمضانی، فرهاد سلمانی پور و مهدیه سرانجام و مسئولین شهری به ویژه جناب آقای مهندس عبدالله زاده مسئول کمیته گردشگری الکترونیک شهرستان ، جناب آقای مهندس خاندایی معاون برنامه ریزی فرمانداری کاشان ، جناب آقای دکتر رموزی مسئول حوزه فناوری اطلاعات شهرستان، جناب آقای مهندس رضوی زاده مسئول حوزه گردشگری شهرستان کاشان تشکر ویژه به عمل آورم .

 

 

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز331
دیروز425
این هفته756
این ماه7872
جمع کل820478

آی پی شما 54.226.41.91
Unknown ? Unknown