پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
جمعه, 14 مهر 1396 18:48

غیبت معنی‌دار و گفتمان جدید از میز و صندلی مسؤلیت؛

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

مسعود اعتمادیان

کاشان آنلاین: صندلی خالی‌اش تا ثانیه پایانی آن قدر توی چشم بود و تا آخر برنامه هم حتی پیدایش نشد که استاندار هم زبان به گلایه باز کرد. با لحنی تقریبأ کنایه آمیز." اگر می‌دانستم آقای رضوی نمی آیند خودم زنگ می زدم و دعوت‌شان می کردم! " هر چه نباشد عنوان برنامه تودیع و تجلیل از شهردار قبلی بود و معارفه شهردار جدید . سنتی که به رسم ادب و اخلاق سال هاست که در کشور ما جا افتاده. یعنی مدیران، چه ضعیف باشند و چه قوی و کارآمد، بعد از پایان مدت مأموریت‌شان می آیند و در مراسمی گزارش و عملکردی از دوران مدیریت شان می‌دهند و با خاطره‌یی خوب جای خود را به مدیر بعدی می دهند. چیزی تقریبأ شبیه بازی های خداحافظی برای ستاره های ورزش.

 

یعنی بهتر از این نمی شد اثبات کرد که در نظر بعضی ها میز و صندلی مدیریت و مسؤلیت اشیایی بس گرانبهایند. آنقدر پرارزش که بعد از چهار سال و به جا گذاشتن خاطراتی خوب، حداقل برای توده‌یی از مردم، ناگهان و با عصبانیت، با یک غیبت معنی دار، زیر همه چیز بزنی و پنجه‌یی بکشی بر آن قاب. قابی که خودت ساخته بودی. با عناوینی پرطمطراق : شهردار جهادی، مدیریت جهادی، نهضت جهادی آسفالت !!

 

حالا همان هواداران شهردار جهادی با خود می گویند کاش می آمد و از خودش دفاع می کرد. کاش می آمد و با دادن بیلان و مدرک و عدد و رقم می گفت که برای شهر در این چهار سال چه کرده. کاش این دم آخر هم می آمد و می گفت که ناکارآمدی فرودگاه کاشان با آن هزینه‌ی ماهیانه 250 میلیون تومانی و کسب درآمد تنها 40 تا 45 میلیون در ماه همه کارنامه‌اش نیست. جای دوری نمی رفت اگر به حرف دشمنان دوست نما پشت می کرد و می آمد و پشت تریبون سرش را بالا می گرفت و در کنار نام بردن از انبوه فعالیت های مثبت و سازنده‌اش، بابت آن بدهی هنگفت هم از مردم عذرخواهی می کرد. کاش به حرف آنهایی که در این چند سال در ظاهر هوادارش بودند و همین چند هفته پیش به خاطر اتمام دوران کاری‌اش به همه خرما تعارف ‌کردند گوش نمی‌داد و می‌آمد و اثبات می کرد تا لحظه خداحافظی از پست و سمت هم می توان اخلاق مدیریتی داشت. اما همه چیز خراب شد. حیف .. حیف .. حیف ..

 

شاید هم ما اشتباه می‌کنیم. شاید تا همین الأن به غلط در گوش‌مان خوانده اند که این صندلی ها به هیچ کس وفا نکرده و عمر مدیریت و مسؤلیت با سرعت برق و باد می گذرد. راستی نکند درستش همین است که شهردار سابق انجام داد. نکند اصل کار همین است که با لج‌بازی و یکدنگی هم که شده پست و سمت را رها کنیم و ما شاید تا همین لحظه در تصورات باطلی از فلسفه خدمت و مسؤلیت به سر می بردیم. لطفأ یکی بیاید و برابر سطح سوادمان به ما تفهیم کند که آیا واقعأ عمر مدیریت و مسؤلیت گذراست و با سرعت برق و باد می گذرد یا اینها را فقط برای کتاب ها نوشته اند !! شاید در کتاب هایی دیگر که ما هنوز نخونده ییم نوشته اند که اگر روزی شهردار شدی بدان و آگاه باش که تو را فقط برای خدمت در شهرداری ساخته اند و هیچ بار دیگری در این شهر برجانمانده جز بار بلدیه !!

 

حالا چگونه باور کنیم که جنس او با منتقدانش فرق دارد؟! این لجبازی و نیامدن به آیین معارفه را چطور هضم کنیم که خدا را خوش بیاید؟! وقتی سه عضو شورای شهری هوادار او هم به شکلی معنی‌دار در آیین تودیع او پیدای‌شان نمی شود چطور سرمان را گول بمالیم که شاید برای شهردار سابق مشکلی یا ماجرایی پیش آمده و نتوانسته بیاید و با افتخار خداحافظی کند؟! حالا همه درست یا غلط با خودشان می گویند اگر حرفی برای گفتن داشت می آمد و تمام قد در برابر لشگر مسؤلان استانی و بومی حاضر در آمفی تأتر دانشگاه علوم پزشکی می ایستاد و از چهارسال پرافتخاری که با او بر حوزه‌ی شهری کاشان گذشت می گفت. می آمد و چنان از چهار سال گذشته و عدالت عمرانی در چهارگوشه شهر می گفت تا به خودمان نهیب بزنیم که رقیب بزرگ نماینده فعلی برای انتخابات 98 کسی نیست جز سید محمد ناظم رضوی .. اما .. اما .. اما ..

 

حالا همه با خود می گویند چه ظلمی بر او رفت که در آیین تودیعش همه را چشم انتظار گذاشت و نیامد؟! بر او چه کردند که حرف هایش را می گذارد برای سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه فلان منطقه اطراف شهر؟! کدام عرصه به شکل ناجوانمردانه بر او تنگ شد که مقامات استانی و بومی و رسانه ها را که به پاس تجلیل از او دور هم جمع شده اند در حد و اندازه شنیدن حرف هایش نمی داند؟! کدام بن بست پیش پای"  ادامه خدمتش " قرار داده اند که این گونه رفتار می کند؟! مگر همین سید محمد ناظم رضوی نبود که چهار سال پیش و ابتدای سکانداری‌اش در شهرداری کاشان گفت کار بر زمین مانده در این شهر بسیار است؟! آیا رتق و فتق کارهای برزمین مانده تا ابدالدهر باید بر دوش یک نفر باشد ؟! کدام بی قانونی غیر از فرارسیدن موسم انتخابات شورای شهر و صندوق آرا و خردجمعی " فارغ از خوب و بد بودن آن سلیقه " پیش آمد که دسته جمعی پا در یک کفش کردند و شب قبل از آیین تودیع و شاید با هماهنگی پیامکی قرار و مدار نیامدن شان به مراسم تودیع " شهردار پسر " را اصطلاحأ اوکی کردند؟!!

 

شاید اگر نیما یوشیج امروز زنده بود و مثلأ در کاشان زندگی می کرد بر خلاف آن جمله معروف، به فرزندش توصیه یی دیگر می کرد. مثلأ می گفت: " فرزندم؛ تو تا امروز هر چه درباره بی‌وفایی میز و صندلی مسؤلیت خواندی و شنیدی به کناری بنه! همه آنها فقط برای کتاب ها بود! چیزهایی که تاکنون مانند زمان محدود در اختیارگرفتن پست و سمت و روزگار قریب الوقوع خداحافظی با مسؤلیت شنیدی فقط به درد سخنرانی ها می خورد! از امروز همه چیز تکراری است غیر از آن که تو باید بمانی و اگر با جبر قانون گفتند برو، از خداحافظی‌ بی‌حضورت تصویری ماندگار در اذهان بساز !! "

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید:
https://telegram.me/kashanonlinechannel

مجموعه های بیشتر: « با جواد ظریف چه کنیم؟

نظرات   

 
-1 # پاسخ: غیبت معنی‌دار و گفتمان جدید از میز و صندلی مسؤلیت؛علیپور در تاریخ: شنبه 15 مهر 1396 ، ساعت 07:07 ب ظ
اینقدر به این آقا نگویید جهادی جهادی جهادی ! این صفت جهادی از طرف جمعی مُفت خورکه دور شهردار را گرفته بودند به ایشان داده شد
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز33
دیروز492
این هفته950
این ماه8066
جمع کل820672

آی پی شما 54.234.190.237
Unknown ? Unknown