پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
پنج شنبه, 19 تیر 1393 00:00

آيت الله يثربي: كساني به كار گرفته شوند كه به توسعه منطقه باور داشته باشند

رای دادن به این مورد
(5 آرا)

 

 

 

رئیس حوزه علمیه كاشان: در  بحث شهر هم بيش از هرچيز منافع منطقه مان مهم است و بايد كساني به كار گرفته شوند كه با اين انديشه همراه باشند و به توسعه ملي و منطقه اي باور داشته باشند.

به گزارش کاشان آنلاین آیت الله میر سید محمد یثربی، رئیس حوزه علمیه کاشان شامگاه هفدهم تيرماه در دیدار با اصحاب رسانه و خبرنگاران شهرستان کاشان، به نقش مهم رسانه ها در روشنگری و تنویر افکار عمومی جامعه اشاره کردند و گفتند: جامعه‌ای می‌تواند مدعي اطلاعات و اخلاق درست باشد که خبرنگارانش، نه بر اساس میل و اراده خود بلكه با توجه به حقایق به انتشار اخبار بپردازند.

ايشان با انتقاد از بعضی از رسانه‌ها در عدم انعکاس حقایق و بریدن اخبار گفتند: سانسور اخبار و کتمان حقایق بالا‌ترین خیانت به جامعه است.

استاد برجسته دروس خارج حوزه علمیه قم تصریح کردند: گاهی خبر را آن طور که باید به مردم نمی‌دهیم و بازسازی می‌کنیم و گاهی خبر را تقسیم می‌کنیم و متأسفانه در هشت‌سال اخیر عده‌ای از این راه کاسب شدند و از این طریق نان خوردند.

ايشان  با بیان این که سانسور اخبار به دور از مروت و مردانگی است گفتند: سانسور اخبار و نگفتن حقایق مانند این است که عالمی بخشی از علم خود را یاد بدهد و بخش دیگر را کتمان کند.

حضرت آیت الله یثربی با تأكيد بر اين كه وقتی جامعه از اطلاعات و اخبار درست، دور بماند قطعاً عقب مانده می‌شود، اين سياست را موردپسند برخی قدرت‌ها و دولت‌ها دانستند و افزودند: با اصرار بر بيان حقايق در خبررسانی، به گونه اي رفتار کنید که اخبار سانسورگران توسط خود مردم مورد سانسور قرار گیرد.

ايشان اتحاد و همدلی و پایبندي به خصیصه هاي اخلاقی را تنها راه مبارزه با سانسور و انتشاردهندگان اخبار کذب دانستند و گفتند: وقتی اکثریت خبرنگاران و اهالي رسانه به اخلاق متعهد شوند، دیگران هم ناچارند به این روش تن دهند.

حضرت آيت الله يثربي در پاسخ به پرسشي در خصوص كم رنگ شدن اخلاق در جامعه تصريح كردند: جامعه ما هر روز به دلایل مختلف از مسائل اخلاقی بيشتر فاصله می‌گیرد.

ايشان خودبيني ها و تبعيت فرهنگ عمومی از فرهنگ دولتی در ۸ سال گذشته را از دلایل منزوی شدن اخلاق در جامعه دانستند و گفتند: در ۸ سال گذشته تمایل حاکمیت پنهان کاری بود تا مردم از بسیاری از مسائل بی‌خبر بمانند و به تبع آن نفاق و چندگانگی اخلاقی، مرغوب و خلافگويي به فضيلت تبديل شد.

ايشان با تاکید برنقش اهالي رسانه در آگاه سازی و تنویر افکار عمومی جامعه گفتند: وقتی در اطلاع رسانی به حقایق بي توجهي شود تبعات منفي شديدي بر جا مي گذارد.

ايشان افزودند: گاهي در صنف خبرنگاران به خلاف گويي و پنهانكاري تشويق مي كنند و اين حتي به فضيلت تبديل مي شود.

ايشان با بيان اين كه وقتي غيرت انساني و مروت و مردانگي در خبررساني به جامعه كنار گذاشته شود، جامعه هزينه هاي زيادي مي پردازد، تأكيد كردند: گاهي برخي از افراد به نهادهاي قدرت نزديك مي شوند و اطلاعاتي به دست مي آورند كه در معاملات اقتصادي و تجاري به منافع فراواني دست پيدا مي كنند.

ايشان در ادامه اظهار اميدواري كردند كه با رويكرد دكتر روحاني اين مسائل اصلاح و درمان شود.

رئيس حوزه علميه كاشان در پاسخ به سوالي در خصوص متزلزل شدن بنيان خانواده ها و افزايش طلاق در جامعه سنت‌های پایدار برگرفته از فرهنگ ملي و فرهنگ اصیل شیعي را موجب استحکام و دوام زندگی زناشویی دانستند و گفتند: متاسفانه بعد از انفلاب بسیاری از ارزش‌های اصیل هویت خود را از دست داده و به جای آن فرهنگ مستحكمي به جامعه و خانواده‌ها وارد نشده است، حتي با برخي از سنت ها مبارزه شد اما اين سنت ها كه امتحان خود را پس داده بودند جايگزين مناسبي پيدا نكردند.

ايشان با تأكيد بر اين كه با تخريب سنت هاي اصيل و دقيق و عدم ارائه جايگزين هاي مناسب چنين وضعيتي ايجاد مي شود، تصریح کردند: علیرغم اینکه در قدیم الایام خانواده‌های مختلفی در کنار هم و در یک خانه زندگی می‌کردند و افراد، زنان آن خانواده را خواهر خود می‌دانستند و حرمت همدیگر را نگه می‌داشتند، حتی یک مورد فحشا نبود، ولی الان چون درخانواده‌ها هماهنگی پیدا نکردیم این مشکلات گریبانگیر جامعه و خانواده‌ها شده است.

حضرت آيت الله يثربي در پاسخ به سوالی در خصوص تغييرات اخير و توصیه به فرماندار جدید کاشان در جابجایی مدیران گفتند: در كشورهاي جهان سوم وقتي جابجايي در رأس انجام مي شود انگار همه چيز به هم مي ريزد و تا آبدارچي ها هم عوض مي شوند و اين روش، محكوم و ناپسند است.

ايشان با اشاره به جايگاه منطقه اي ايران و مخاطرات موجود، تأكيد كردند: سياستمداران و مسئولان ما نبايد از اين مسائل غافل باشند و تنها بايد به منافع ملي بيانديشند.

ايشان افزودند: در  بحث شهر هم بيش از هرچيز منافع منطقه مان مهم است و بايد كساني را به كار بگيرند كه با اين انديشه همراه باشند و به توسعه ملي و منطقه اي باور داشته باشند.

ايشان در ادامه به ذكر خاطره اي پرداختند و گفتند: يكي از وزراي همكار مهندس محلوجي در آن زمان به ايشان گفته بود كه حرف رقباي تو در كاشان اين است كه چرا محلوجي پول به كاشان مي آورد و اين پول را به سيستان و بلوچستان نمي برد.

ايشان به آفت مهمي در مديريت كاشان اشاره كردند و گفتند: هنوز فرهنگ همكاري و همراهي در ميان جريان ها ايجاد نشده است و يك گروه به دليل اين كه نمي خواهد موفقيتي به پاي گروه رقيب نوشته شود در كارشان مانع ايجاد مي كند تا موفق نشوند و خيال مي كنند اگر رقيب موفق شود آنها تضعيف مي شوند.

پرسش بعدي از رئيس حوزه علمیه كاشان، درباره نقد و ظرفیت پذیرش نقد و تفاوت آن با چاپلوسی بود كه ايشان پاسخ دادند: ما یک خط قرمز داریم و مابقی قابل نقد هستند.

ايشان ائمه اطهار و اولیای معصومین را خط قرمز خواندند و گفتند: تربیت شاگردان مکتب عصمت به‌گونه‌ای بوده که به خود ائمه نیز نقد می‌کردند بدون اين كه با مخالفت مواجه شوند.

ايشان با تفاوت گذاشتن ميان نقد و عيبجويي تصريح كردند: ما باید حریم‌ها را حفظ کنیم و در همه سطوح نقد را تقویت کنیم و از این شیوه استقبال کنیم و خوشحال هم بشویم.

ايشان افزودند: اینکه انسان‌ها به دنبال رفع عیب باشند بی‌شک هم مورد پسند عقل است و هم شرع، چنان كه خود اميرالمومنين نيز چنين شيوه اي داشتند و از جمله فرمودند: امتي كه در آن يك مظلوم نتواند حق خود را بگيرد هيچگاه به قداست نخواهد رسيد.

ايشان با بيان اين كه باید در کشور شرایطی فراهم شود که کوچک‌ترین انسان نيز بتواند به بزرگ‌ترین انسان انتقاد کند و ایراد بگیرد، تأكيد كردند: اما این امر بايد با رعايت عادات انجام گيرد و نباید به صورتی مطرح شود که چشم بر خوبی‌ها ببندد که این خود نیز خطاست.

آیت اله ميرسید محمد یثربی در پاسخ به پرسشي درباره دیدگاه‌های خشن و افراطی برخی گروه‌ها در مسائل فرهنگي گفتند: نسبت به خشونت نظر مثبت نداریم، چراکه خشم مختص دفاع است و آنجا که جان و ناموس و اعتبار کسی در معرض هجمه دشمن قرار ‌گیرد از خشم استفاده می‌شود و در این مورد هم خشم ضوابطی دارد. ما حتی در جنگ‌ها هم ضوابطی داریم و اسلام هم برای آن خطوطي را تعریف کرده است.

ايشان با بيان اين كه بهترین راه جذب، لطف و رأفت و محبت داشتن با مردم است و از این روش هم نتیجه‌ی خوبی گرفته شده است، تصريح كردند: اگر فرهنگ را به‌زور به مردم تحمیل کنیم، بی‌شک مادامی‌که زور حاکم باشد آن فرهنگ نیز جاری است و به‌محض از بین رفتن زور و قدرت، آن فرهنگ هم رخت برمی‌بندد.

ايشان در پاسخ به سوال ديگري در خصوص تغييرات اداري شهر گفتند: در مسايل ريز اجرايي به هيچ وجه دخالت نمي كنيم، هر كس مسئوليتي را پذيرفت بايد خود نسبت به وظايفش پاسخگو باشد.

ايشان با تأكيد بر اين كه اهل تحميل عقايد خود نيستيم، افزودند: با توجه به اين كه دولت تأييد اكثريت مردم را دارد شخصي كه دولت انتخاب كرده است نيز بايد منافع اكثريت را تأمين كند، اگرچه بايد حقوق اقليت جامعه را نيز رعايت كند.

خبرنگاری درباره فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و فیلترینگ سؤال کرد که آيت الله يثربي گفتند: فضای مجازی یک فضای مطلوب و امکان جدیدی است که حاصل‌شده است و ما باید از آن به نفع دین، فرهنگ و اخلاق استفاده کنیم.

ايشان تصريح كردند: اگر فيلترينگ مربوط به مسائل ضداخلاقي باشد مورد قبول است اما اگر افراد بر اساس منافع و اهداف سیاسی خود به دنبال حذف و ایجاد اختلال هستند، اين اقدام مذموم است. 

استاد برجسته دروس خارج حوزه علميه قم در پاسخ به سوالي در خصوص برخي اظهارنظرها درباره عدم مديريت زنان بر مردان گفتند: احياناً برخي از اين سخنان به اقتضاي زمان و مكان خاصي مطرح شده است وگر نه از نظر قرآن مرد بر زن برتري ندارد و در نگاه قرآني و ديني، برتري صرفاً با اهل تقوي است.

ايشان افزودند: وقتي زني در رشته اي علم و تخصص پيدا كرد و مثلا در محيط دانشگاه از اين نظر بر دانشگاهيان برتري يافت، رياست و مديريت او امري طبيعي است و هيچ اشكالي ندارد.

ايشان در پایان در پاسخ به سوالي در خصوص شكل گيري و رشد جریان داعش در منطقه با مقایسه این گروه با خوارج نهروان و تشبیه آن‌ها به کاریکاتور گفتند: کاریکاتور، خلاف جلوه دادن و بزرگ کردن عضوی از بدن است و گروه‌هایی مانند طالبان، القاعده، داعش و امثال اين ها كاریکاتوری از فرهنگ اسلام هستند و همواره در همه دوران تاریخ این افراد با نام‌های مختلف وجود داشته‌اند و پایدار و ماندگار نیستند.

ايشان تصريح كردند: قدرت هاي بزرگ نيز وقتي مي بينند كه گروهي از مسلمانان داخل خودشان در حال جنگ هستند خوشحال مي شوند و اين آتش را بيشتر مي افروزند.

 

 

 

نظرات   

 
+2 # درود بر یثربیمهدی در تاریخ: جمعه 20 تیر 1393 ، ساعت 01:04 ق ظ
درود بر بیت معزز یثربی
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدها
مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز419
دیروز501
این هفته920
این ماه11366
جمع کل792073

آی پی شما 54.224.121.67
Unknown ? Unknown