پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
پنج شنبه, 26 اسفند 1395 12:27

جشن بزرگ میلاد کوثر در کاشان ویژه بانوان برگزار شد

رای دادن به این مورد
(3 آرا)

جشن میلاد کوثر به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در حسینیه مرحوم آیت الله یثربی قدس سره کاشان با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی در روز گذشته برگزار شد.

به گزارش کاشان آنلاین، حجت الاسلام حسینی قمی با اشاره به کتابهای خصایص حسینیه از شیخ جعفر شوشتری  و خصایص زینبه از نورالدین جزایری، کتاب خصایص فاطمه تالیف ملامحمدباقر کجوری مازندرانی معروف به واعظ تهرانی را کتاب بسیار مهمی دانست که در آن نویسنده 135 اسم، کنیه و لقب صدیقه طاهره از جمله راضیه، مرضیه، محدثه، فاطمه، طاهره، حانیه و .... را شرح کرده است و متعهد شده است که در شرح این اسامی، القاب و کنیه ها از کتب محمدون اوایل و محمدون اواخر یعنی کتاب های کلینی، شیخ صدوق و شیخ طوسی و از علمای متاخر علامه مجلسی، فیض کاشانی و شیخ حر عاملی استفاده کند.  به گفته وی این کتاب با دریایی از فضائل فاطمه(س) در کتاب دیگری به نام فاطمه(س) در آیینه القاب  در 200 صفحه خلاصه شده است.

حجت الاسلام حسینی قمی در تشریح لقب نورانی حانیه این بانوی عظیم الشان معنای آن را المشفقه علی زوجها و اولادها عنوان کرد که به زنی گفته می شود که نسبت به همسر و فرزندانش مهربان است و افزود: صدیقه طاهره بانوی باعظمتی است که با همسر و فرزندان خویش بسیار مهربان بوده است  و زندگی آنها در اوج مشکلات و سختی ها در اوج محبت صفا و صمیمت قرار داشته است.

به گفته وی امیرمومنان در پاسخ به سوال رسول خدا(ص) از او که فاطمه چگونه همسری است؟ می گوید: نعم العون علی طاعه الله. بهترین یاور در راه بندگی خدا. که اگر هیچ آیه و روایتی جز همین شهادت و گواهی امیرمومنان برای عظمت فاطمه زهرا وجود نداشت برای صحه گذاشتن بر بلندی قدر او کافی بود.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی در ادامه افزود: درصد بزرگی از یکی از گرفتاریهای جامعه امروز ما یعنی حرام خواری، رباخواری و کلاه سرهم گذاشتن ها  به خاطر تحت فشار بودن مردان در برابر تقاضای خانواده است و زنان با سلوک خود می توانند پدران و همسرانتان خود را مطیع خداوند کنند.

به گفته این مدرس حوزه علمیه قم جهیزیه فاطمه زهرا(س) چنان ساده بود که  اشک پیامبر را جاری کرد و گفت خدایا مبارک بگردان این زندگی را که تمام ظروفشان از گل است. مهریه اش زره امیرمومنان بود، تالار ایشان نیز مسجدالنبی بود و خانه زندگی را فرد دیگری واگذار کرد و ولیمه عروسی ایشان را جمعی از اصحاب بانی شدند. اما 9 سال زندگی سرشار از صفا و صمیمیت و محبت داشتند که اگر برکت در زندگی نباشد با بهترین جهیزیه و لوازم برقی نیز صفا و صمیمیت وجود ندارد. وی با اشاره به سخن امام باقر(ع) مبنی بر اینکه شفیعی برای زن موثرتر از رضایت همسر او نیست گفت: زمانی که امیرمومنان بدن صدیقه طاهره را به خاک سپردند، ایستادند و شهادت دادند: اللَّهُمَّ إنّي راضٍ عَنِ ابنَةِ نَبِيِّكَ. من از همسرم دختر پیامبر راضی هستم. اگر این شهادت تاثیری نداشت امیرمومنان  آن را بر زبان نمی آورد.

به گفته وی حضرت صدیقه طاهره(س) زندگی خود را به بهترین وجه اداره می کرد و به همسایگان نیز کمک می نمود و 18 آیه نیز در ایثار و انفاق او وجود دارد. با چنین بچه هایی و شوهری که در این نه سال هر روز در میدان نبرد برای اسلام و توحید بوده است. هنر او مدیریت این زندگی در اوج فقر وگرفتاری مالی  بوده است. رسول خدا به او فرمود:  تحملی مراره الدنیا بحلاوه الاخره. سختی دنیا را  تحمل کن که شیرینی آخرت در پیش است. فاطمه زهرا نیز فرمود: الحمدلله علی النعمایه و الشکر علی آلائه. یعنی نمیدانم خدا را با چه زبانی شکر کنم.

این مبلغ دینی همچنین با اشاره به آموزش ادب گفتگو با والدین، فرزندان و همسر از سیره پیامبر و اهل بیت و حضرت فاطمه(س) گفت: رسول خدا می گفت جان پدر به فدای فاطمه. پدر و مادر باید به فرزند خود اظهار محبت و مهر و عاطفه کنند  که اگر این عواطف تامین نشد دزدان هرزه تامین می کنند. فاطمه نیز در جواب می گفت: فدیتک نفسی، جانم به فدای تو. فاطمه زهرا به  امیرمومنان نیز می فرمود: روحی لروحک الفداء و نفسی لنفسک الوقاء یا أبا الحسن ان کنت فی خیر کنت معک و ان کنت فی شر کنت معک. علی جانم، جانم فدای شما، جانم بلاگردان شما، در خوبی ها با شما هستم و در سختی ها  هم با شما هستم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی همچنین با اشاره به یکی دیگر از القاب حضرت زهرا(س) با عنوان بتول با  شش معنا بر اساس روایات، از جمله  انقطاع از زنان معاصر خود از نظر دین، مقام و فضیلت و همچنین  انقطاع از دنیا افزود: فاطمه زهرا در این دنیا بود اما آسمانی فکر می کرد و اسیر دنیا نبود. حاجت او  نظر به وجه خداوند بود و می فرمود: لاحاجه لی غیر النظر الی وجه الکریم. او فردای محشر نیز به خداوند پاسخ می دهد: انت مناه و فوق مناه.

به گفته وی بانوان  نیز در صورتی که در این دنیا شیعیان و پیرو راه و منش و سیره او باشند در آخرت نیز دنباله روی ایشان به سوی بهشت خواهند بود و در آن روز تمام اهل محشر آرزو می کنند کاش ما فاطمی بودیم. در این دنیا می شود فاطمی بود اگر حواسمان به بندگی، نماز، خانه داری، شوهرداری، احترام به پدر و مادر و تعامل با فرزندان و دینداری باشد.

به گفته این این مدرس حوزه علمیه قم لقب راضیه او نیز به معنای  اوج رضایت در گرفتاری ها بود. از دعاهای حضرت زهرا این است که اللهم انی اسئلک الرضا فی الفقر و الغنا. خداوندا از تو می خواهم که در فقر و غنا راضی باشم. همچنین او مرضیه بود. اگر عبودیت حقیقی باشد خدا هم از بنده اش راضی خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی در ادامه به نظر فخر رازی از مهم ترین علمای تفسیر اهل سنت  اشاره کرد که در تفسیر سوره کوثر  معنای کوثر را فاطمه ذکر می کند و می گوید: فانظر كم قتل من أهل البيت، ثم العالم ممتلئ منهم، و لم يبق من بني أمية في الدنيا أحد يعبأ به، ثم انظر كم كان فيهم من الأكابر من العلماء كالباقر و الصادق و الكاظم و الرضا عليهم السلام و النفس الزكية و أمثالهم القول نگاه کن چقدر از بچه های فاطمه زهرا را کشتند. ولی همه عالم پر از فرزندان اوست. درحالیکه یک نفر از بنی امیه باقی نماند. آن هم چه نسلی. عالمان و نفوس پاکی چون باقر و صادق و رضا.

وی  با اشاره به یکی از سخنان حضرت صدیقه طاهره «من اصعد الی الله خالص عبادته، اهبط الله عزوجل الیه افضل مصلحته» با این معنی که هرکس بندگی را خالصانه برای خداوند انجام بدهد خداوند بهترین مصالح زندگی را  در راه او قرار می دهد گفت: خانه هایی  و جود دارد که با فقر و گرفتاری روبروست اما با دینداری زندگی  می کنند و برکت در آن خانه ها وجود دارد و خداوند فرزندانی صالح و  همه خیرات و منشا اثر به آنها عطا می کند. همان طور که  فاطمه زهرا با سختی ها می سازد و خداوند چنین نسلی را نصیب او می کند، ما هم می توانیم فاطمی زندگی کنیم و خیرکثیر در محدوده خود داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی در انتها با ابراز خوشبختی از حضور در جمع ارادتمندان به بانوی باعظمت اسلام و علمای بزرگ و بیت مرحوم آیت الله یثربی رضوان الله علیه ایشان را عالم بسیار وارسته ای  خواند که برای مردم دارالمومنین کاشان  پشت و پناه و الگو بوده اند و با ذکر یاد پدربزرگوار ایشان عالم و فقیه بزرگ، برقراری این نسل و بیت در خدمت اسلام و مسلمین را  افتخاری بزرگ برای جامعه تشیع دانست.

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدها
مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز33
دیروز492
این هفته950
این ماه8066
جمع کل820672

آی پی شما 54.234.190.237
Unknown ? Unknown