پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
شنبه, 16 دی 1396 13:19

مدیر منابع آب شهرستان کاشان: کشت غرقابی در نهایت باعث خسارت به کشاورز می شود / جوکاری : به دلیل برداشتهای بی رویه ظرف 30، 40 سال اخیر و حفاری 300 متری برای دستبابی به آب، دشت کاشان از منطقه بحران فراتر رفته است

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

مدیر منابع آب شهرستان کاشان در نشست هفتگی سازمان مردم نهاد "جمعیت کویر سبز گفت: دشت کاشان با 6500 کیلومتر مربع مساحت در سالهای اخیر  و در پرباران ترین سال، تنها 123 میلی متر بارندگی را تجربه کرده که در همین وضعیت نیز بارش 30/1 لیتر باران در ثانیه با توجه به وسیعت دشت کاشان جای نگرانی شدید دارد.

به گزارش کاشان آنلاین، حسن جوکاری با بیان این که سالهای اخیر مقدار بارندگی در کاشان به میانگین  4/1 دهم میلی متر رسیده یادآور شد:  این در حالی است که میانگین کشوری بارندگی250 میلی متر است اما این وضعیت در جهان به 750 میلی متر می رسد.

 

وی 30/1 لیتر بارندگی در ثانیه با توجه به وسعت دشت کاشان و بحران برداشت های بی رویه از ذخایر و سفره های زیرزمینی این منطقه را بشدت نگران کننده دانست و افزود: وزارت نیرو از لحاظ بهره برداری منابع آب،  دشتهای کشور را به سه بخش تقسیم کرده که شامل دشت آزاد، دشت ممنوعه و دشت بحرانی است که دشت کاشان در مورد سوم دسته بندی می شود و این یعنی دشت بحرانی  به شرایط متعادل قبلی برنمی گردد و باید وضعیت موجود را حفظ کرد تا فاجعه از این که هست شدیدتر نشود.

 

حسن جوکاری با بیان این که زمانی نه چندان دور در همین دشت کاشان با 60  الی 70 متر حفاری به آب می رسیدند یادآور شد:  اما الأن به دلیل کاهش و پایین رفتن حجم آب سفره های زیرزمینی که نتیجه برداشت وحشتناک و بی رویه آب است، عمق حفاری ها به 300 متر رسیده! و این غیرقابل باور و غیرپذیرش است.

 

مدیر منابع آب شهرستان کاشان فرونشست زمین یا ترک دشتها را از جمله پیامدهای خطرناک کاهش ذخیره آب سفره های زیرزمینی دانست و افزود: خشک شدن باغات و قنوات و تالابها نتیجه دیگر این بحران است. به گفته وی در قدیم سالانه از قنوات سه میلیارد متر مکعب آب برداشت می شد تا این که بعد از نابودی اکثر قنوات، چاهها این وظیفه را در پیش گرفتند اما نتیجه برداشتهای بی رویه ظرف 30، 40 سال اخیر در دشت کاشان، جدا از بحرانی شدن موضوع آب، پیش روی حوزه آبهای شور به سمت آبهای شیرین است.

 

وی در بیان راههای کنترل وضعیت موجود گفت: کاهش مقدار خروجی آب و جلوگیری از برداشتهای بی رویه. نصب کنتورهای هوشمند و تلاش برای برداشت 10 لیتر آب در ثانیه به جای 30 لیتر در ثانیه از جمله راهکارهای کنترل و نه حتی بحران کمبود آب شرب در شهرستان است چرا که دشت کاشان از حدود 40 سال پیش بحرانی اعلام و به نوعی این دشت از مرحله بحران فراتر رفته است.

 

جوکاری با ابراز تأسف از این که کشاورزان کاشانی در ماههای پاییزی و زمستانی هم مجبور به برداشت حتی 24 ساعته  از ذخایر آبی هستند افزود: متأسفانه با گذشت چهار دهه از اعلام بحرانی بودن دشت کاشان در موضوع کمبود ذخایر آب، هنوز برای منطقه کاشان الگوی کشت مناسب تعریف نشده است و خسارت بخش کشاورزی به آبهای شرب منطقه با کشت غرقابی کماکان ادامه دارد چرا که 70 درصد آب منطقه صرف بخش کشاورزی می شود. مصرف کشاورزی فقط خسارت است.

 

وی با تأکید بر این که با کشت غرقابی و در نتیجه تهی شدن منابع آب زیرزمینی در دراز مدت به کشاورز هم خسارت و باعث نابودی زمین زراعی او می شود یادآور شد: مطابق نمونه های تجربه شده، ترویج کشاوری گلخانه یی با حداقل مصرف آب در هکتار به شکلی که بتوان از هر 50 هزار هکتار به شکل مکانیزه و با مقدار ناچیز دو یا سه لیتر در ثانیه محصول برداشت کرد، جایگزین مناسبی برای کشت بی ضابطه و غیرعقلانی غرقابی است.

جوکاری با تاکید بر پیگیری جدی ترویج فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف آب افزود: ماه گذشته پنج دستگاه حفاری غیر مجاز چاه شناسایی و با حکم قضایی در شهرستان کاشان توقیف شد که میزان آبدهی این چاه ها از یک تا 10 لیتر بر ثانیه و بیشتر آنها برای مصرف کشاورزی حفر شده بودند.

مدیر امور منابع آب شهرستان ادامه داد: بیشترین برداشت آب از منابع زیرزمینی در بخش کشاورزی مصرف می شود که برای کاهش مصرف آب در این بخش طرح های تجمیعی نوین آبیاری در دست اجراست. به گفته جوکاری، 430 حلقه چاه آب کشاورزی، 92 حلقه چاه آب آشامیدنی شهری و 48 حلقه آب آشامیدنی روستایی در شهرستان کاشان وجود دارد.

 

 

 

به کانال کاشان آنلاین در تلگرام بپیوندید

https://telegram.me/kashanonlinechannel

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدها
مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز329
دیروز444
این هفته2382
این ماه9498
جمع کل822104

آی پی شما 54.234.0.2
Unknown ? Unknown