پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
شنبه, 22 شهریور 1393 08:42

روزنامه شهروند: گردشگران جانباخته، بستگان یکی از چهره های سرشناس کشور بوده اند

رای دادن به این مورد
(2 آرا)

در شماره 376 روزنامه شهروند، بنا بر شنيده ها گردشگران جانباخته، بستگان یکی از چهره های سرشناس کشور معرفي شده اند.

كاشان آنلاين. روزنامه شهروند در شماره هاي 376 و 377 به ناپديد شدن گردشگران در كوير مرنجاب پرداخت و بدون ذكر منبع و بي اشاره به شخصيت مورد نظر، آنها را از بستگان يك چهره سرشناس معرفي كرد. متن پيش رو تلفيقي از سه گزارشي است كه طي دو روز در شهروند منتشر شده است، اين گزارش كه با جزئيات ماجرا همراه است مي تواند روشنگر اين اتفاق هولناك باشد:

 

یکشنبه ١٦شهریورماه بود که یکی از ساکنان اطراف کویر مرنجاب با صحنه عجیبی روبه‌رو شد؛ ٢مرد در حالی ‌که نمی‌توانستند روی پاهایشان بایستند به سمتش آمدند. حال بدی داشتند و لب‌های خشکشان نشان می‌داد ساعت‌هاست آب نخورده‌اند. در گرمای ٥٠درجه پوست صورتشان سوخته بود و از شدت بی‌حالی و افت فشار روی زمین افتادند.  مرد روستایی با دیدن وضع بد این ٢مرد بلافاصله با خودرو خود آنها را به بیمارستان منتقل کرد. 

خبر هولناک

با به هوش آمدن این ٢مرد روی تخت بیمارستان پرده از گم شدن ٢مرد دیگر در کویر برداشته شد. آنها گفتند:  ما ٤دوست بودیم که از روز چهارشنبه ١٢شهریورماه برای سفر تفریحی به کویر مرنجاب رفتیم اما در میان راه خودروی ما دچار نقص فنی شد.  آنتن گوشی‌های همراهمان در منطقه قطع شده بود.  برای پیدا کردن کمک مجبور شدیم راهمان را از هم جدا کنیم.  به ٢تیم ٢نفره تقسیم شدیم و در مسیرهای جداگانه شروع به حرکت کردیم تا این‌که بالاخره یکی از روستاییان منطقه ما را پیدا کرد اما از سرنوشت دوستان‌مان بی‌خبر هستیم. این مردان نجات‌یافته در ادامه گفتند به دلیل نداشتن تجهیزات کافی و کمبود آب، مجبور به آشامیدن آب رادیاتور خودرو شده‌اند.

همین اطلاعات کافی بود تا امدادگران هلال‌احمر آران و بیگدل در جریان مفقودشدن ٢مرد در منطقه کویر قرار بگیرند. با به صدا درآمدن زنگ آماده باش در پایگاه هلال‌احمر بلافاصله ١٢ نجاتگر به همراه ٤خودرو عملیات جست‌وجو را آغاز کردند.  سیداحمد قریشی، مدیر EUC هلال‌احمر اصفهان در رابطه با این عملیات به «شهروند» گفت: «وقتی در جریان گم‌شدن ٢گردشگر در منطقه کویری مرنجاب قرار گرفتیم بلافاصله تیم‌های عملیاتی هلال‌احمر در قالب ١٢ امدادگر، یک آمبولانس، ٥ خودرو پیکاپ و ٢ موتورسیکلت برای یافتن آنها راهی منطقه شدند. با توجه به گرم بودن هوا عملیات سختی پیش‌روی نجاتگران قرار داشت به همین دلیل درخواست اعزام بالگرد از اصفهان به سمت کویر مرنجاب را دادیم. این منطقه که در مرز بین استان اصفهان و قم قرار دارد منطقه وسیعی است و با تاریک شدن هوا بالگرد هلال‌احمر مجبور به فرود بود و در روز اول عملیات جست‌وجوی هوایی هلال‌احمر بدون پیدا کردن ردی از گمشدگان متوقف شد.»

 جست‌وجوی گسترده

روز سه‌شنبه با روشن شدن هوا عملیات جست‌وجوگران هلال‌احمر دوباره آغاز شد.  تحقیقات نشان می‌داد مردان گردشگر به سمت شمال منطقه رفته باشند. سیداحمد قریشی در رابطه با نحوه عملیات جست‌وجو در روز دوم به «شهروند» گفت: «با بی‌نتیجه ماندن جست‌وجو‌ها در روز اول، عملیات گسترده‌تری را آغاز کردیم. با اضافه شدن ١٦ نجاتگر به تیم قبلی ٢٨ مامور هلال‌احمر به منطقه کویری اعزام شدند. با همکاری محیط‌بانان، راهنمایان محلی و ستاد حوادث فرمانداری جست‌وجوی مردان گمشده آغاز شد و به دلیل حساسیت موضوع تیم‌هایی از ارگان ارتش، سپاه و نیروی انتظامی عملیات خود را کلید زدند. در روز دوم نیز بالگرد هلال‌احمر به پرواز درآمد. در حالی ‌که ٦ساعت پرواز در روز قبل انجام شده بود حدود ٣ساعت پرواز نیز در روز دوم صورت گرفت.  که در این مدت بالگرد مجبور به ٤بار سوختگیری در قم شد.»  قریشی در ادامه افزود: پلیس اینترپل برای ردیابی گوشی‌های گردشگران گمشده وارد عمل شد. این در حالی است که گفته می‌شود یکی از گردشگران گم‌شده از بستگان چهره‌های سرشناس سیاسی کشور است. یکی از بستگان این افراد گمشده نیز که در شرایط روحی خوبی قرار نداشت به «شهروند» گفت: «آنها ٤ نفر بودند و برای گردش راهی این سفر شدند.  میانگین سنی‌شان ٣٠ تا ٣٥‌سال بود و با خودروی پرادو به این سفر رفته بودند.»

مرگ باتلاقی

از روز یکشنبه ١٦ شهریور ماه عملیات جست‌وجوی ١٧ تیم عملیاتی هلال‌احمر در منطقه کویری آغاز شد. بالگردهای هلال‌احمر از اولین ساعات روز تا تاریک شدن منطقه جست‌وجوکردند تا این‌که در روز سوم مردان گمشده درحالی‌که به کام مرگ فرو رفته بودند در رصد تیم‌های نجاتگر قرار گرفتند.  اجساد با فاصله ٦ کیلومتری از یکدیگر قرار گرفته بودند و این تصویر هولناک نشان می‌داد که یا آنها هم یکدیگر را گم کرده بودند یا یکی از آنها شاهد مرگ دوستش بوده و سپس برای نجات پیدا کردن دوباره به راه افتاده اما درنهایت او نیز تنها توانسته ٦ کیلومتر دیگر حرکت کند و سرنوشت تلخ او را نیز در باتلاق کویری به کام مرگ کشاند. 

عملیات امدادگران هلال‌احمر

سید احمد قریشی رئیس EUC هلال‌احمر استان اصفهان در رابطه با کشف اجساد ٢ مرد گمشده به «شهروند» گفت: «بعد از ٣ روز جست‌وجو در منطقه کویری مرنجاب که توسط تیم‌های زمینی و هوایی هلال‌احمر آران و بیدگل انجام شد متأسفانه ساعت ٢٠ سه‌شنبه با اجساد این ٢ گردشگر مفقود شده روبه‌رو شدیم. اما در زمان جست‌وجو نیروهای نجات‌گر هلال‌احمر در منطقه باتلاقی حسن‌آباد قم یکی از آنها را پیدا کردند همین سرنخ کافی بود تا جست‌وجوگران دست به بررسی اطراف منطقه باتلاقی بزنند تا این‌که بعد از مدتی جسد یکی دیگر از آنها در فاصله ٦ کیلومتری جسد اول پیدا شد. تحقیقات نشان می‌داد اجساد متعلق به ٢ گردشگر به‌نام‌های «رامین‌بخشی» و «مازیارحنیفی» اهل رودهن تهران است که از روز جمعه ناپدید شده بودند. در این عملیات ١٧ تیم امدادی هلال‌احمر با همکاری نیروهای نظامی و انتظامی و مدیریت بحران استان و راهنمایان محلی برای پیدا کردن این افراد با هم مشارکت داشتند. به علت تاریکی هوا و باتلاقی بودن منطقه اجساد در روز چهارشنبه تحویل مقامات انتظامی شد.»

کویر رازآلود

جاذبه‌هاي گوناگون و منحصربه‌فرد منطقه کویر مرنجاب از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل و از غرب به دریاچه نمک منتهی می‌شود.  این منطقه در ايام مختلف‌ سال گردشگران و ماجراجويان زيادي را برای گردشگری به سمت خود می‌کشاند و گاهی به دلیل آشنا نبودن تعدادی از گردشگران و مخاطرات موجود در آن باعث گمشدن مسافران مي‌شود.  سفر به قلب کویر، شنزار و تپه‌های شنی بدون داشتن راهنما با خطرات زیادی برای گردشگران همراه است. این منطقه که از آب‌وهوای گرم‌وخشک برخوردار است به دلیل وسعت و گستردگی و کمبود آب و شرایط جوی شرایط را برای گردشگرانی که بدون تجهیزات کویرنوردی، لباس مخصوص و کلاه مناسب و همچنین کیف کمک‌های اولیه تن به سفر می‌دهند سخت کرده است. بنابر گزارش نیروی هلال‌احمر در فصل‌های مختلف‌ سال گردشگرانی که به این منطقه آشنایی نداشته باشند یا لوازم کویرنوردی به همراه نداشته باشند در خطر گمشدن قرار خواهند داشت.

 

 

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدها
مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز321
دیروز425
این هفته746
این ماه7862
جمع کل820468

آی پی شما 54.226.41.91
Unknown ? Unknown