پر بحث ترین
روایت رسول‌زاده از روند مهندسی انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر کاشان
رئیس پیشین شورای شهر کاشان در نطق پیش از دستور خود گفت: این که عده‌ای با هر نام و نشان و با حداقل ...
كاشان آنلاين چرا؟
 علی فلاحیان
عیادت آیت الله یثربی از مقام معظم رهبری
آیت الله یثربی با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب از ایشان عیادت کردند .
هنر شهرستانی
 پیمان گرامی
وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟
به گزارش کاشان آنلاین، با توجه به آغاز به کار اورژانس اجتماعی در کاشان، متن زیر به بررسی وظایف این ...
مسابقه مرگ در مرنجاب: 2 کشته و 3 زخمی + تصاویر
اصابت ماشین جیپ به پژو پارس در جاده مرنجاب دو کشته و سه زخمی بر جا گذاشت. یکی از این حریم‌های خیلی ...
تشكل جديد حاميان احمدي نژاد در كاشان
گفته مي شود كه به تازگي نيروهاي حامي احمدي نژاد در تشكل جديدي گرد هم آمده اند. اين افراد پس از شكست ...
  • نظرسنجی

اگر در انتخابات مجلس در حوزه کاشان و آران وبیدگل شرکت خواهید کرد ترجیحا به کدام نامزد رأی خواهید داد؟

نامزد کاشانی - 47.2%
نامزد غیرکاشانی - 14.1%
تفاوتی ندارد - 38.7%

كل آرا: 566
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 فوریه 2016 - 00:00
پنج شنبه, 08 خرداد 1393 11:25

علماي خاندان يثربي همواره پشت و پناه مردم كاشان بوده اند

رای دادن به این مورد
(1 رای)

غلامحسين سربلوكي

تاريخ شفاهي
كاشان در همه اعصار تاريخ، دانشمندان، عارفان، سياستمداران، اديبان و اقتصاددانان بزرگي به خود ديده است. همچنين خاندان هاي بزرگي از عالمان ديني در اين شهر ريشه گرفته اند كه از جمله ايشان خاندان يثربي است. در كتاب تاريخ كاشان، نوشته مرحوم كلانتر ضرابي به پيشينه تاريخي اين خاندان اشاره شده است. تا آنجا كه من مي دانم قبل از قاجار، در سال 1192 ه.ق. زلزله بسيار مهيبي اتفاق افتاد كه تعداد كشته هاي آن را بين هشت هزار تا سي هزار تن گفته اند. عبدالرزاق خان يكي از مشهورترين شخصيت هاي كاشاني در اين زمان حاكم شهر بود. او تلاش وافري براي تعمير و ترميم خرابي ها انجام داد و بناهاي بسيار زيادي از خود به يادگار گذاشت. موقعي كه آقا محمدخان به كاشان حمله كرد، مردم دروازه ها را بستند و پشت اين حاكم قرار گرفتند. اما وقتي كار سخت شد و محاصره و چپاول روستاها به طول انجاميد، عده اي از علماي بزرگ كاشان و در رأس آنها پدربزرگ سيد محمدرضا پشت مشهدي و عالم بزرگ وقت، ميرزا هيبت الله رضوي به همراه تعدادي از بزرگان به خدمت خان قاجار رسيدند و كليد شهر را به همراه هداياي بسيار به او تقديم كردند، اما از خان خواستند كه عبدالرزاق را ابقا كند. كه اينچنين شد و جان بسياري از مردم كاشان با تدبير اين عالم بزرگ حفظ شد. همين شيوه سلوك و مديريت خاص در نسل هاي بعدي خاندان يثربي ادامه پيدا كرد و علماي اين خانواده همواره پشت و پناه مردم كاشان بودند.
مرحوم مير سيد علي يثربي فرزند آيت الله سيد محمدرضا پشت مشهدي است. من البته پدر بزرگوارشان را نديده بودم، اما از دوران كودكي به همراه پدرم، مرحوم حاج علي اقاي سربلوكي در روز عيد غدير خم به دستبوسي ايشان مي رفتيم و در ساير ايام مذهبي نيز خدمت شان مي رسيديم. ايشان انسان متدين و عالم روشنفكر و آشنا به مسايل روز جامعه بود و كردار و گفتارش كاملا با هم هماهنگي داشت. من سه خاطره از ايشان شنيده ام كه خدمت شما نقل مي كنم:
در دوران اوليه حكومت پهلوي در مورد كساني كه كارمند دولت شده بودند اين شبهه ايجاد شده بود كه حقوقي كه اينها دريافت مي كنند به لحاظ شرعي چه حكمي دارد. بعضي آن را مكروه و حتي عده اي حرام مي دانستند. وقتي خدمت آقا مير سيد علي رسيده بودند ايشان فرمودند: «اگر به اندازه حقوقي كه مي گيريد كار كنيد اشكالي ندارد، اما اگر كم كاري كنيد و از زير كار در برويد حرام است». اين فرمايشي است كه هميشه مصداق دارد و اگر كسي به عمق آن توجه كند راه پيشرفت است.
در كاشان براي اولين بار مرحوم ايراني در دروازه ملك آباد يك سينما ساخت. برخي از مردم شديداً موضع گرفتند و مي خواستند سينما را به عنوان مكان فحشا و لهو و لعب خراب كنند يا بسوزانند. اينها خدمت آقا مير سيد علي رسيدند تا حكم شرعي اين كار را بگيرند. آقا به ايشان فرمودند: «اگر سينما اين گونه است كه شما مي گوييد، نرويد و اگر همه نروند خود به خود بسته مي شود». آقا هيچوقت مردم را در اين قبيل امور نمي شوراند.
دكتر مازوچي سال ها پيش برايم تعريف كرد كه من دانشجوي دانشگاه تهران در دوره مصدق بودم. در جريان ملي شدن صنعت نفت با تعدادي از دانشجويان خدمت آيت الله ميرسيد علي يثربي رسيديم. ايشان فرمودند: «انگلستان به دليل سيطره اي كه بر كل دنيا و بخصوص اين منطقه دارد، هر روز مجبور است براي بقاي خود رنگ عوض كند و قدرت را در سراسر جهان تنظيم كند. مانند شخصي كه بالاي يك ترازو ايستاده و هر وقت كه ايجاب كند با پاي چپ يا راستش شاهين ترازو را تنظيم مي كند». ايشان نسبت به امور سياسي جامعه كاملا مطلع و صاحب نظر و تحليل بودند، اما هيچگاه در امور سياسي دخالت نمي كردند و همواره پيوند خود را با مردم حفظ مي كردند.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدها
مکتب
what's up

                              ثبت نام در خبرنامه

گالری تصویر و چند رسانه ای

آمار بازدید

امروز420
دیروز501
این هفته921
این ماه11367
جمع کل792074

آی پی شما 54.224.121.67
Unknown ? Unknown